To, czy powodem naszej choroby będzie stres, zależy od tego, jak będziemy reagować – co będziemy czuć, jak będziemy myśleć i wreszcie – jak się zachowamy. Kluczowym czynnikiem w walce ze stresem jest siła naszej psychiki, a przede wszystkim, czy potrafimy wykorzystać to, co mamy w sobie.
73 proc. osób po 30. roku życia przyznało podczas testów, że stresują się niemal codziennie. Głównie za sprawą złej sytuacji finansowej (37 proc.), choroby członka rodziny (25 proc.) bądź własnej (23 proc.). Dla 17 proc. badanych to praca jest głównym stresorem. Współczesne kobiety skarżą się na brak czasu i nadmiar obowiązków i to one trudniej radzą sobie ze stresem niż mężczyźni.
– Niwelacja stresu to też nauka rozwiązywania naszych codziennych problemów, szukania innowacyjnych rozwiązań, przejęcia kontroli nad sytuacją, aby nie doprowadzić do tego, żeby problem stał się źródłem ciągłego tzw. chronicznego stresu. Taki rodzaj jest najtrudniejszy do zwalczania, ponieważ trwa nieprzerwanie przez jakiś dłuższy czas i nie jest już tylko reakcją na bodziec, lecz może stać się problemem zdrowotnym __– osłabia nasz układ immunologiczny, przez co jesteśmy podatni na wirusy, a długotrwały może spowodować przykre konsekwencje na długie lata – przestrzega psycholog M. Wiącek.
Komentarze