Metody leczenia reumatyzmu według św. Hildegardy

120 milionów Europejczyków cierpi na choroby reumatyczne i schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. W Polsce jest to około 10 milionów osób. Reumatyzm staje się coraz bardziej powszechny, a niestety – lekarstwa eliminującego chorobę nie ma.

Można jedynie wspomagać organizm środkami przeciwbólowymi lub immunosupresyjnymi. Aby tego uniknąć, coraz więcej osób pomocy na problemy ze stawami i kośćmi poszukuje w medycynie naturalnej. Ogromną popularnością cieszą sę metody św. Hildegardy z Bingen.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kim była Hildegarda z Bingen?

Urodziła się w 1098 roku w Galii. Już w wieku trzech lat. Gdy miała osiem lat została poświęcona kościołowi i trafiła pod opiekę przeoryszy konwentu benedyktynek. Wiele lat później sama uzyskała tytuł przeoryszy.

Hildegarda z Bingen posiadała szeroką wiedzę z zakresu zielarstwa, które wykorzystywała do leczenia. W swoich książkach pisała o zasadach życiowych, które zapewniają człowiekowi równowagę, witalność, ale przede wszystkim – zdrowie.

Program zdrowia według świętej Hildegardy

Św. Hildegarda jest autorką sześciu zasad, których stosowanie pomaga w utrzymaniu zdrowia i sprawności – także psychicznej i duchowej. Pierwszą i najważniejszą zasadą programu zdrowia Sybilli znad Renu, jak nazwali Hildegardę współcześni historycy, jest zwrócenie uwagi na dietę.

Ta powinna opierać się głównie na orkiszu, owocach i warzywach. Mięso i przetwory mleczne powinny być tylko dodatkiem.

Co więcej, mając do dyspozycji różne produkty spożywcze, Hildegarda polecała jedynie trzy z nich. Uznała, że tylko one są w pełni wartościowe dla człowieka, tzn. odżywiają i leczą. To orkisz, kasztany jadalne oraz koper włoski.

Co proponuje średniowieczna mniszka?

Zgodnie z wiedzą św. Hildegardy, do reumatyzmu dochodzi wtedy, gdy zachwiana zostanie równowaga "czterech soków": krwi, wody, żółci i flegmy.

Przede wszystkim Hildegarda proponuje zmianę diety. Osoby borykające sie ze schorzeniami na tle reumatoidalnym powinny odżywiać się zdrowo. Na pierwsze i niezmienne miejsce listy zakupowej należy wpisać produkty z orkiszu – kasze, mąki, płatki. Bez ograniczeń spożywać można także fasolę, koper włoski, seler, liście młodej pokrzywy.

Z kolei odstawić należy truskawki, pora, śliwki – również brzoskwinie. Nie są one wskazane ponieważ, jak twierdziła św. Hildegarda, mogą prowadzić do osłabienia systemu immunologicznego, co może skutkować częstszymi infekcjami wirusowymi.

Przy reumatyzmie szczególną uwagę należy – według św. Hildegardy – zwrócić na spożywanie mięsa. Wykluczone jest jedzenie wieprzowiny, zamiast niej mniszka zalecała mieso drobiowe, jagnięce, z dzika.

Zaznaczała jednak, że problemy reumatoidalne mogą wynikać z nadmiernego spożywania mięsa właśnie. Powód? Prowadzi ono do zakwaszenia organizmu. Wyjątkiem są ryby.

Dlatego właśnie święta zalecała, chociażby tymczasowe, zrezygnowanie z jedzenia mięsa. Jest to ważne, ponieważ w trakcie procesu rozkładu powstaje puryna.

Jakie mięso jest najzdrowsze dla człowieka?

Pytanie o najzdrowszy rodzaj mięsa stawiają sobie nie tylko konsumenci, ale także dietetycy. I choć zdania są podzielone, to jednak w ścisłej czołówce...

Ludzki organizm jest w stanie przetworzyć tylko niewielkie jej ilości, natomiast reszta często zostaje zamieniona w kwas moczowy i wydalana jest z moczem.

Jeśli jednak ilość kwasu moczowego w organizmie jest zbyt duża – odkłada się on w formie kryształków właśnie w stawach, powodując reumatyzm lub dnę moczanową.

Św. Hildegarda: podstawą jest żywność niskokwasowa

Aby zmniejszyć ból pochodzenia reumatoidalnego lub całkowicie wyeliminować przyczyny jego występowania, św. Hildegarda radziła, by jeść tylko to, co nie powoduje zakwaszenia organizmu.

Lekkostrawny pokarm, a w tym gotowane owoce i warzywa, pomagają w utrzymaniu prawidłowej przemiany materii. Przyspieszają także oczyszczanie organizmu z nagromadzonych w tkance łącznej toksyn, również tych pochodzących z procesu spalania.

Post na zdrowie

Dla chorych na reumatyzm święta Hildegarda proponowała także post leczniczy. Twierdziła, że nie jest on szkodliwy, a wręcz naturalny i potrzebny. Chodzi o to, by organizm miał szansę sięgnąć po energię nagromadzoną w "rezerwach".

Post leczniczy nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z jedzenia. Zamiast stałych posiłków należy podczas takiej głodówki rano pić herbatę z kopru włoskiego, na obiad jeść zupę orkiszową, a na kolację ponownie pić herbatę z kopru.

Zielarka zalecała też, by regularnie oczyszczać organizm za pomocą diety orkiszowej.

Plan terapii reumatyzmu

Opracowany na podstawie wiedzy św. Hildegardy plan terapii reumatyzmu składa się z sześciu części. Oto one:

  • post leczniczy,
  • sanacja jelit przy pomocy musu z gruszki,
  • psychoterapia – pacjenci ćwiczą cierpliwość,
  • upust krwi – powinno się go wykonywać dwa razy do roku, można także stawiać bańki lub chodzić do sauny,
  • regeneracja – spożywanie dań orkiszowych, owoców i warzyw,
  • aktywność fizyczna – pływanie, gimnastyka, jazda na rowerze.

Środki leczenia reumatyzmu wg Hildegardy

Święta Hildegarda była zielarką, dlatego większość z jej środków leczenia opiera się głównie na ziołach. Oto kilka przepisów.

Mus gruszkowy. Sama Hildegarda mówiła o nim, że jest „bardziej wartościowy niż złoto”. Aby go przygotować, potrzebne będzie osiem gruszek bez pestek, które trzeba rozgnieść na papkę. 2 łyżki miodu należy podgrzać w garnku i do ciepłego miodu dodać proszek z wszewłogi, lukrecji, galgantu i cząbru, a na koniec gruszki. Mus można wlać do słoików i zapasteryzować. Należy go jeść dwa razy dziennie - rano na czczo oraz wieczorem przed pójściem spać.

Maść piołunowa – łagodzi bóle reumatoidalne, leczy zapalenie stawów i artrozę. Maść najlepiej wcierać gdy chore miejsce jest rozgrzane.

Okłady z liści jesionu . Do przygotowania potrzebujemy garść liści jesionu. Należy je gotować w pół litrze wody przez 5 minut. Po tym czasie odlewamy wodę, liście studzimy i kładziemy na chore miejsca.

Żucie goździków to kolejny naturalny sposób na pozbycie się opuchlizny spowodowanej reumatyzmem. Wystarczy żuć goździki przez 3-4 godziny dziennie, a obrzęk powinien się zmniejszyć.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 10 miesięcy temu

Ortopedia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Cześć, mam na imię Karolina, Od kiedy skończyłam 12 lat, mój dziadek zauważył, że jest ze mną coś nie tak… Zaczęłam chodzić na palcach. Zapewne zapytasz: dlaczego? - nie wiem, nie pamiętam. Być może już wtedy stawianie kolejnych, samodzielnych kroków...

Ortopedia i reumatologia

Palcozrost

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się...

Ortopedia i reumatologia

Czaszka

Czaszka to struktura kostna lub chrzęstna. Stanowi szkielet głowy, a jej główną funkcją jest osłona mózgu i innych narządów, które znajdują się w głowie, w tym również początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego. Można wyróżnić dwie jej części:...

Ortopedia i reumatologia

Zespół CREST

wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0, Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa (...) 2010, ISBN 978-83-62597-06-2, Brzosko M. Reumatologia kliniczna,...

Ortopedia i reumatologia

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe, czyli hipotonia, występuje u dziecka, jeżeli jego mięśnie są „zbyt luźne". Hipotonia nie jest dobrze rozumianym zjawiskiem. Dzieci z niskim napięciem mięśniowym często mają opóźnione zdolności ruchowe, osłabione mięśnie...

Ortopedia i reumatologia

Urazy i złamania nosa

Urazy i złamania nosa

w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5, Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7