Trwa ładowanie...

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego - które wybrać?

Avatar placeholder
Małgorzata Pypeć 18.12.2013 16:05
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego - które wybrać?
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego - które wybrać?

Zastanawiając się nad kupnem nowego mieszkania, konieczne jest podjęcie wielu decyzji, które mocno wpłyną na to, jak będzie wyglądało nasze życie w nim. Jedną z najważniejszych z nich jest wybór pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a mieszkaniem z rynku wtórnego. Decydując się na którąś z tych opcji, warto zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy, na czym nam najbardziej zależy i ile czasu gotowi jesteśmy poświęcić na poszukiwanie właściwego lokum oraz jego przystosowanie do swoich oczekiwań.

spis treści

1. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Niewątpliwą zaletą mieszkań na rynku pierwotnym jest nowoczesne budownictwo i wysoki standard

wykończenia . Często mamy możliwość współdecydowania o układzie pomieszczeń i innych elementów wyposażenia. Mieszkania takie znajdują się z reguły na strzeżonych osiedlach posiadających odpowiednią ilość garaży i miejsc parkingowych. Bogata oferta firm deweloperskich pozwala na wybór odpowiedniego metrażu oraz rodzaju budynku. Mieszkanie z rynku pierwotnego dużo łatwiej również wykończyć i urządzić, gdyż nie ma konieczności usuwania lub wymiany starego wyposażenia. Najczęściej podczas zakupu nie mamy jednak możliwości zobaczenia mieszkania – decyzję podejmuje się na podstawie planów i wizualizacji przygotowanych przez wykonawcę. Trzeba też przygotować się na dosyć długie oczekiwanie na moment odbioru budynku i możliwości wprowadzenia się. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia opłat np. za wynajem obecnego lokum. Osiedla deweloperskie często zlokalizowane są daleko od centrum i nie posiadają dobrej infrastruktury, co może powodować pewne trudności w codziennym życiu. Pojawia się także ryzyko związane z kondycją finansową dewelopera, którą warto dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy o zakupie mieszkania.

2. Mieszkania z rynku wtórnego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, od razu mamy możliwość zobaczenia, na co się decydujemy. Można je dokładnie obejrzeć i oszacować, czy jest ono zgodne z naszymi oczekiwaniami. Niekiedy możliwe jest niemal natychmiastowe wprowadzenie się, ponieważ właściciele często sprzedają mieszkania wraz z pełnym umeblowaniem. Najczęściej mamy do czynienia z mieszkaniami w kamienicach oraz w starszych blokach, rzadziej z nowszym budownictwem. Wiele zależy od tego, w jakim stanie znajduje się dany lokal mieszkalny. Jeżeli jest zły lub nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, konieczny może okazać się duży remont. Wiąże się to z wysokimi kosztami oraz poświęceniem czasu. Takie mieszkanie dużo trudniej jest dostosować do swoich potrzeb, ponieważ najpierw należy usunąć obecne wyposażenie oraz dostosować układ pomieszczeń. Mieszkania w lepszym stanie dają jednak możliwość wprowadzenia się i stopniowego remontowania oraz dostosowywania kolejnych pomieszczeń, co umożliwia rozłożenie kosztów takiej inwestycji. Mieszkania tego typu często położone są blisko centrum, na osiedlach z rozwiniętą infrastrukturą, więc łatwo jest ocenić, czy w pobliżu znajdziemy dobrą szkołę, park czy plac zabaw dla dziecka. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić stan prawny mieszkania, jego księgę wieczystą oraz terminowość dokonywania opłat przez poprzednich właścicieli.

Wybierając mieszkanie, niezależnie czy to rynek pierwotny czy wtórny, warto najpierw zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i pod tym kątem decydować o zakupie. Obie z tych opcji mają swoje zalety i wady, o których warto pomyśleć dużo wcześniej. Mieszkanie to inwestycja na długie lata – zadbajmy więc, aby jej później nie żałować.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze