Nie daj się oszukać, kupując mieszkanie! Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakup mieszkania to ważna decyzja, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na jej przemyślenie. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy też z rynku wtórnego, są aspekty, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Podpowiadamy, co jest istotne w obu sytuacjach.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowe mieszkanie?

Gdy decydujemy się na zakup nowego mieszkania, mamy do wyboru dwie opcje. Po pierwsze możemy kupić mieszkanie już wybudowane lub mieszkanie, które dopiero powstanie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kupno mieszkania

Kupując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na jego funkcjonalność i oczywiście wygląd.

W pierwszym przypadku sytuacja jest o tyle prostsza, że nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Warto zatem dobrze zastanowić się, co wolimy. W obu przypadkach trzeba zastanowić się, jakiej wielkości powinno być mieszkanie, jaki rozkład ma mieć oraz z ilu

pokoi się składać. Istotny jest również sposób ogrzewania mieszkania, jego lokalizacja oraz dostęp do komunikacji miejskiej, budynków użyteczności publicznej, typu przedszkola , szkoły , ośrodki zdrowia. Ważne jest także, aby sprawdzić sprawy formalne ‒ czy na mieszkaniu nie jest zaciągnięta hipoteka, jak wygląda umowa, którą dostaniesz do podpisania, jakie będą płatności. Jeśli mieszkanie ma być dopiero wybudowane, to warto dowiedzieć się, jaki jest stan finansowy dewelopera, jak wyglądały jego poprzednie realizacje, i co istotne, czy nie było w nich dużych opóźnień. Pozyskanie tych informacji pomoże w uniknięciu późniejszych rozczarowań.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego również może okazać się pełne pułapek. Tu istotne jest sprawdzenie wieku budynku i jego stanu technicznego. Warto dowiedzieć się, czy budynek był remontowany, czy jest ocieplony, kiedy sprawdzano jego stan techniczny. Obejrzyj również okolicę, klatkę schodową, windy i piwnice. Takie informacje powiedzą ci, jak działa administracja osiedla oraz czy w takich warunkach chciałbyś mieszkać. W samym mieszkaniu koniecznie należy sprawdzić stan instalacji, których ewentualny remont znacznie podnosi koszty. Poza tym, zwróć uwagę na stan okien i podłóg, gdyż ich wymiana również nie należy do najtańszych. Jeśli mieszkanie i budynek odpowiadają ci, to koniecznie sprawdź księgi wieczyste. Należy tu sprawdzić kilka informacji: czy właścicielem mieszkania jest faktycznie osoba, która się za nią podaje, czy mieszkanie nie jest zadłużone oraz czy nie jest obciążone żadnymi wadami prawnymi. Poza tym trzeba dowiedzieć się, czy w mieszkaniu nie jest nikt zameldowany, czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia oraz czy obecny właściciel nie ma żadnych zaległości w opłatach za to mieszkanie.

Wybierając mieszkanie, należy zwrócić uwagę na wiele jego aspektów. Jednak najważniejsze jest, aby pytać, pytać i jeszcze raz pytać, gdyż jak wiadomo powszechnie, kto pyta, nie błądzi. Dzięki dociekliwości możemy uniknąć późniejszych rozczarowań i niespodzianek. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby sprostać takiemu zadaniu, można zakup mieszkania powierzyć agencji nieruchomości, która załatwi wszelkie formalności i pomoże w wyborze mieszkania.

Komentarze (2)
okulary
okulary ponad rok temu

Moja znajoma miała spore mieszkanie,ponieważ córka z mężem się wyprowadziła,więc chciała zamienić żeby były dwa małe pokoiki .Sporo czasu to trwało, bo każdemu co oglądał było za duże,musiała uzbroić się w cierpliwość,już prawie była zrezygnowana,oczywiście pośredniczyła w tym agencja nieruchomości,noi w końcu się udało jest tak jak chciała .Przytulne wymarzone mieszkanko blisko centrum.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.