Trwa ładowanie...

Nie daj się oszukać, kupując mieszkanie! Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakup mieszkania to ważna decyzja, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na jej przemyślenie. Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie nowe, czy też z rynku wtórnego, są aspekty, na które koniecznie należy zwrócić uwagę. Podpowiadamy, co jest istotne w obu sytuacjach.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Na co zwrócić uwagę, kupując nowe mieszkanie?

Gdy decydujemy się na zakup nowego mieszkania, mamy do wyboru dwie opcje. Po pierwsze możemy kupić mieszkanie już wybudowane lub mieszkanie, które dopiero powstanie.

Kupno mieszkania
Kupno mieszkania

Kupując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na jego funkcjonalność i oczywiście...

zobacz galerię

W pierwszym przypadku sytuacja jest o tyle prostsza, że nie kupujemy przysłowiowego „kota w worku”. Warto zatem dobrze zastanowić się, co wolimy. W obu przypadkach trzeba zastanowić się, jakiej wielkości powinno być mieszkanie, jaki rozkład ma mieć oraz z ilu

pokoi się składać. Istotny jest również sposób ogrzewania mieszkania, jego lokalizacja oraz dostęp do komunikacji miejskiej, budynków użyteczności publicznej, typu przedszkola , szkoły , ośrodki zdrowia. Ważne jest także, aby sprawdzić sprawy formalne ‒ czy na mieszkaniu nie jest zaciągnięta hipoteka, jak wygląda umowa, którą dostaniesz do podpisania, jakie będą płatności. Jeśli mieszkanie ma być dopiero wybudowane, to warto dowiedzieć się, jaki jest stan finansowy dewelopera, jak wyglądały jego poprzednie realizacje, i co istotne, czy nie było w nich dużych opóźnień. Pozyskanie tych informacji pomoże w uniknięciu późniejszych rozczarowań.

2. Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego również może okazać się pełne pułapek. Tu istotne jest sprawdzenie wieku budynku i jego stanu technicznego. Warto dowiedzieć się, czy budynek był remontowany, czy jest ocieplony, kiedy sprawdzano jego stan techniczny. Obejrzyj również okolicę, klatkę schodową, windy i piwnice. Takie informacje powiedzą ci, jak działa administracja osiedla oraz czy w takich warunkach chciałbyś mieszkać. W samym mieszkaniu koniecznie należy sprawdzić stan instalacji, których ewentualny remont znacznie podnosi koszty. Poza tym, zwróć uwagę na stan okien i podłóg, gdyż ich wymiana również nie należy do najtańszych. Jeśli mieszkanie i budynek odpowiadają ci, to koniecznie sprawdź księgi wieczyste. Należy tu sprawdzić kilka informacji: czy właścicielem mieszkania jest faktycznie osoba, która się za nią podaje, czy mieszkanie nie jest zadłużone oraz czy nie jest obciążone żadnymi wadami prawnymi. Poza tym trzeba dowiedzieć się, czy w mieszkaniu nie jest nikt zameldowany, czy nie jest ono obciążone tzw. prawem dożywocia oraz czy obecny właściciel nie ma żadnych zaległości w opłatach za to mieszkanie.

Wybierając mieszkanie, należy zwrócić uwagę na wiele jego aspektów. Jednak najważniejsze jest, aby pytać, pytać i jeszcze raz pytać, gdyż jak wiadomo powszechnie, kto pyta, nie błądzi. Dzięki dociekliwości możemy uniknąć późniejszych rozczarowań i niespodzianek. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby sprostać takiemu zadaniu, można zakup mieszkania powierzyć agencji nieruchomości, która załatwi wszelkie formalności i pomoże w wyborze mieszkania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.