Trwa ładowanie...

Milion potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS!

Mamy powód do dumy, zarejestrowaliśmy milionowego potencjalnego Dawcę krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku! Idea dawstwa jest jedną z najbardziej międzynarodowych. Światową społeczność Dawców szpiku tworzą ludzie z 52 krajów i jest ich łącznie już około 28 milionów. Dzięki temu, udało się pomóc setkom tysięcy pacjentów. Dodatkowo, co ok. 27 potencjalny Dawca jest Polakiem!

– Pamiętam jak jeszcze w 2009 roku byłem samotnym Pacjentem w szpitalnej izolatce patrzącym bezradnie na śmierć moich oddziałowych przyjaciół, czekającym jednocześnie w łóżku na swoją własną. Z bezradności uwolniła mnie informacja o Dawcy, który zmienił moje życie – dał wiarę w zdrowie i siłę by je odzyskać. Dzisiaj w bazie Fundacji DKMS jest już milion potencjalnych Dawców. Dla Pacjentów cierpiących na nowotwory krwi, ich rodzin i bliskich nie jest to po prostu ogromna liczba. „Milion” jest świadectwem idei budowanej przez wolontariuszy i osoby wspierające fundację, by pokazać realną pomoc w osiągnięciu tego, co pozornie wydaje się Pacjentom niemożliwe – zdrowia i życia - mówi Wojciech Niewinowski, Pacjent po przeszczepieniu, pracownik Fundacji DKMS.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

Obecnie w Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji "Poltransplant" widnieje łącznie 1 164 951 (stan na koniec grudnia 2016 r.) potencjalnych Dawców z Polski. Ta liczba czyni nas trzecim rejestrem w Europie i szóstym na świecie! W całym 2016 roku dokonano łącznie 1 259 pobrań od polskich Dawców. Aż 60 proc. polskich pacjentów potrzebujących przeszczepienia znajduje obecnie rodzimego Dawcę.

Przeczytaj koniecznie

Bardzo ważne jest to, aby rejestrować kolejnych potencjalnych Dawców, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. Nadal nie wszyscy Pacjenci potrzebujący przeszczepienia znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”, a w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego wzrosła dwukrotnie. Tylko w Europie ok. 230 tys. osób rocznie zapada na nowotwory krwi. Wśród nich najczęstszymi są: chłoniaki diagnozowane u około 120 tysięcy chorych, białaczki rozpoznawane u około 70 tysięcy i szpiczaki dotykające około 40 tysięcy. W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę „nowotwór krwi”.

Baza dawców szpiku jest coraz większa
Baza dawców szpiku jest coraz większa

Dzięki akcji "Powiedz AAAaaa" zarejestrowało się ponad 8 800 potencjalnych dawców szpiku. - W akcji

zobacz galerię

Pocieszający jednak jest fakt, że jednocześnie obserwujemy zwiększenie liczby wyleczonych Pacjentów. Ma to związek z postępem, jaki dokonał się w medycynie w ostatnich latach w zakresie diagnostyki, leczenia, wyszkolenia personelu medycznego oraz świadomości społeczeństwa. Dlatego tak ważne dla nas są działania edukacyjne, które prowadzimy w ramach realizowania naszej działalności statutowej. Bardzo ważnym aspektem naszej aktywności jest też opieka nad potencjalnymi i faktycznymi Dawcami oraz oczywiście organizacja Dni Dawcy Szpiku w całej Polsce i prowadzenie rejestracji online za pośrednictwem naszej strony internetowej.

Ten sukces – zarejestrowanie aż 1 miliona potencjalnych Dawców w ciągu ośmiu lat – był możliwy tylko dzięki wspólnemu działaniu. Chcemy podkreślić rolę i zaangażowanie naszych pracowników, wolontariuszy, całego środowiska medycznego, partnerów Fundacji DKMS oraz wszystkich osób indywidualnych i firm, które w rozmaity sposób wsparły działania naszej fundacji.

Pamiętajmy, że każdy może pomóc! Oprócz rejestracji w bazie Fundacji DKMS można zaangażować się w nasze działania poprzez bycie wolontariuszem i pomoc w organizacji Dni Dawcy Szpiku lub stanie się ambasadorem idei dawstwa. Można też wesprzeć nas finansowo i przekazać darowizny czy też 1 proc. podatku oraz komunikacyjnie, np. poprzez udostępnianie treści naszych wpisów w social media.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza