Mózgi otyłych osób starzeją się szybciej

Nadprogramowe kilogramy nie tylko zmieniają kształt sylwetki, ale i wpływają na mózg. Do takich wniosków doszli niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Okazuje się, że różnica pomiędzy starzeniem się tego narządu jest spora. Brakuje ci motywacji do odchudzania? Zrób to dla swojego mózgu.

Badania naukowców z Cambridge

Testy naukowców z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że zmiany w mózgu związane ze starzeniem się organizmu zachodzą wcześniej u osób otyłych.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

W badaniach wzięły udział 473 osoby w wieku 20-87 lat. Dane, zebrane przez Cambridge Centre for Aging and Neuroscience, podzielono na kilka grup. Czynnikiem decydującym była masa ciała ankietowanych.

Naukowcy spodziewali się niewielkich różnic w objętości substancji białej pomiędzy osobami otyłymi a szczupłymi. Substancja biała jest odpowiedzialna za komunikację poszczególnych obszarów mózgu. Znajdują się w niej aksony, które przesyłają informacje z komórki do poszczególnych neuronów. To tkanka mózgowa umiejscowiona się pod korą mózgu

Okazało się jednak, że różnice są o wiele bardziej dostrzegalne – np. ilość substancji białej u 50-letniej osoby zmagającej się z otyłością jest podobna do tej u szczupłej 60-letniej osoby. 

Różnica jest duża – zniekształcenia u osób o normalnej masie ciała pojawiają się 10 lat później. Charakterystycznych różnic nie widać jednak w młodszym wieku. Substancja biała u młodych osób otyłych była taka sama jak u szczupłych rówieśników. Zmiany zaczynają się pojawiać w wieku średnim. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Neurobiologii Aging".

Starzenie się mózgu

Kurczenie się mózgu wraz z wiekiem jest naturalne. Dochodzi do niego pod wpływem stresu oksydacyjnego, który powoduje stany zapalne. Efektem jest zwolniona praca mózgu oraz problemy z przetwarzaniem informacji.

Badacze nie są jeszcze do końca pewni, dlaczego proces ten zachodzi szybciej u osób otyłych. Podejrzenie pada jednak na biologiczne procesy, które sprawiają, że mózg u osób w średnim wieku staje się bardziej wrażliwy na zmiany spowodowane otyłością.

Zmniejszanie się ilości substancji białej mózgu jest jedynym potwierdzonym skutkiem otyłości. Testy inteligencji i zdolności poznawczych nie wykazały innych różnic pomiędzy osobami szczupłymi a otyłymi.

Do tej pory nie ustalono, czy po zrzuceniu kilogramów ilość substancji białej w mózgu zwiększy się. Jest to temat do kolejnych badań.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...