Muzyka klasyczna obniża poziom cholestrolu

Muzyka łagodzi obyczaje – to przysłowie zna niemal każdy. Teraz okazuje się, że muzyka poprawia nie tylko samopoczucie. Obniża również poziom cholesterolu oraz normuje pracę serca. Takiego odkrycia dokonali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Bochum w Niemczech. I mają na to dowody.

Mowa oczywiście o muzyce klasycznej, która – jak wiadomo nie od dziś – jest swego rodzaju energetykiem, który pozwala szybciej i łatwiej skoncentrować się na wykonywaniu danego zadania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Muzyka klasyczna posiada bowiem określoną częstotliwość dźwięków, które słuchane przez dłuższy czas, pozwalają się organizmowi uspokoić, skupić i osiągnąć zdolność do samoregulacji.

Naukowcy od lat zwracają uwagę, że leczenie za pomocą fal dźwiękowych, czyli sonoterapia, powinna być brana na poważnie, a nie traktowana w przymrużeniem oka. Wiadomo bowiem, że muzyka klasyczna pomaga skupić się na konkretnej czynności. To między innymi dlatego chirurdzy, podczas wykonywania poważnych operacji, proszą o włączenie łagodnej klasyki.

Te doniesienia ze świata nauki potwierdzili ostatnio badacze z Uniwersytetu w Bochum w Niemczech. Przeprowadzili oni eksperyment, do którego zaprosili 120 pacjentów. Każda z osób miała słuchać przez 25 minut utworów Mozarta, przebojów grupy Abba lub przebywać w kompletnej ciszy.

Podczas tych czynności każdej osobie mierzono ciśnienie tętnicze krwi, tętno serca oraz poziom cholesterolu. Co się okazało?

Jak dowodzą badacze, u osób, które przez 25 minut słuchały muzyki Mozarta, pojawiała się tendencja spadku cholesterolu do właściwego poziomu. U pacjentów, którzy słuchali Abby lub przebywali w ciszy podobnych objawów nie zaobserwowano. Efekt spadku poziomu cholerstrolu widoczny był w większości u mężczyzn.

Oprócz tego, muzyka Mozarta doskonale wpływa na poprawę zdolności poznawczych u dzieci.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.