Muzyka klasyczna obniża poziom cholestrolu

Muzyka łagodzi obyczaje – to przysłowie zna niemal każdy. Teraz okazuje się, że muzyka poprawia nie tylko samopoczucie. Obniża również poziom cholesterolu oraz normuje pracę serca. Takiego odkrycia dokonali właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Bochum w Niemczech. I mają na to dowody.

Mowa oczywiście o muzyce klasycznej, która – jak wiadomo nie od dziś – jest swego rodzaju energetykiem, który pozwala szybciej i łatwiej skoncentrować się na wykonywaniu danego zadania.

Muzyka klasyczna posiada bowiem określoną częstotliwość dźwięków, które słuchane przez dłuższy czas, pozwalają się organizmowi uspokoić, skupić i osiągnąć zdolność do samoregulacji.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy od lat zwracają uwagę, że leczenie za pomocą fal dźwiękowych, czyli sonoterapia, powinna być brana na poważnie, a nie traktowana w przymrużeniem oka. Wiadomo bowiem, że muzyka klasyczna pomaga skupić się na konkretnej czynności. To między innymi dlatego chirurdzy, podczas wykonywania poważnych operacji, proszą o włączenie łagodnej klasyki.

Te doniesienia ze świata nauki potwierdzili ostatnio badacze z Uniwersytetu w Bochum w Niemczech. Przeprowadzili oni eksperyment, do którego zaprosili 120 pacjentów. Każda z osób miała słuchać przez 25 minut utworów Mozarta, przebojów grupy Abba lub przebywać w kompletnej ciszy.

Podczas tych czynności każdej osobie mierzono ciśnienie tętnicze krwi, tętno serca oraz poziom cholesterolu. Co się okazało?

Muzyka klasyczna obniża poziom cholestrolu
Muzyka klasyczna obniża poziom cholestrolu (123RF)

Jak dowodzą badacze, u osób, które przez 25 minut słuchały muzyki Mozarta, pojawiała się tendencja spadku cholesterolu do właściwego poziomu. U pacjentów, którzy słuchali Abby lub przebywali w ciszy podobnych objawów nie zaobserwowano. Efekt spadku poziomu cholerstrolu widoczny był w większości u mężczyzn.

Oprócz tego, muzyka Mozarta doskonale wpływa na poprawę zdolności poznawczych u dzieci.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy