Trwa ładowanie...

MZ uruchomiło kalkulator ciężkości przebiegu COVID-19. Czy uzyskane wyniki są wiarygodne? (WIDEO)

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna była gościem programu "Newsroom WP". Ekspertka skomentowała nową inicjatywę Ministerstwa Zdrowia – kalkulator służący do obliczenia potencjalnego przebiegu COVID-19. Czy uzyskane wyniki są w wiarygodne?

Aby obliczyć potencjalne ryzyko ciężkości przebiegu COVID-19 Ministerstwo Zdrowia wymaga danych dotyczących płci, wagi, wieku oraz wzrostu. Czy te informacje są wystarczające?

- Kalkulator powstał przy udziale moich kolegów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Myślę, że dzięki niemu to ryzyko można sobie w jakiś sposób oszacować i zwrócić uwagę na to, kto może chorobę przechodzić ciężej, a kto nie. Rzeczywiście, płeć, waga, a zwłaszcza wiek są bardzo istotne – komentuje prof. Zajkowska.

Zdaniem ekspertki osoby, które chorują łagodnie w domu, a którym kalkulator wskaże, że są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 powinny zgłosić się do lekarza.

- Może to pomóc w szybszym udzieleniu pomocy czy skierowaniu do szpitala – twierdzi lekarka.

Przypominamy, że z badań wynika, iż mężczyźni mają około dwukrotnie większą szansę ciężkiego przebiegu COVID-19 niż kobiety. W grupie ryzyka są także osoby z chorobami współistniejącymi, a także niezaszczepieni.

W tej ostatniej grupie ciężki przebieg COVID-19 może wystąpić u osób w każdym wieku. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem i wzrostem masy ciała, jest wyższe u mężczyzn, aniżeli u kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze