Trwa ładowanie...

Wszystkie objawy Omikronu. Jak odróżnić COVID-19 od przeziębienia?

Gorączka, duszności i utrata węchu? To dolegliwości, które przy zakażeniu wariantem Omikron pojawiają się dużo rzadziej niż w przypadku pierwszego wariantu SARS-CoV-2. Jak więc chorują pacjenci z COVID-19? I jak osoby w pełni zaszczepione mają odróżnić objawy zakażenia od zwykłego przeziębienia?

spis treści

1. Objawy ogólne i objawy ze strony układu oddechowego

SARS-CoV-2 atakuje szczególnie układ oddechowy – do dolegliwości tego typu już przywykliśmy. O ile pierwotny i dwa kolejne warianty koronawirusa kojarzyliśmy przede wszystkim z dusznościami, kaszlem czy silnym bólem gardła, o tyle Omikron może dawać nieco inne objawy.

Zobacz film: "Czym Omikron różni się od Delty? Prof. Szuster-Ciesielska wyjaśnia"

Część z nich przywodzi na myśl przeziębienie. Zdaniem naukowców jest tak dlatego, że w genomie nowego wariantu znajduje się tzw. insercja, dotychczas widywana tylko w genomie ludzkiego alfakoronawirusa 229E, który powoduje sezonowo występujące przeziębienia.

Czy zakażenie Omikronem można porównać do przeziębienia?
Czy zakażenie Omikronem można porównać do przeziębienia? (Getty Images)

Dane z RPA sugerują, że w przypadku wariantu Omikron częstymi są takie dolegliwości jak:

  • drapanie w gardle,
  • katar i zatkany nos,
  • suchy kaszel.

- Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych, od objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowym – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Dr Unben Pillay z Departamentu Zdrowia RPA wskazuje, że specyficzny dla wariantu Omikron jest także ból – zarówno głowy, jak i całego ciała, w tym także mięśni.

- To jest taki dość typowy objaw, który się pojawia w tzw. wiremii, czyli w momencie zakażenia i rozsiewu wirusa. To są objawy grypopodobne, czyli bóle mięśniowe, mięśniowo-stawowe, ogólne rozbicie, brak apetytu – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Z kolei lek. Bartosz Fiałek zwraca uwagę na inny, grypopodobny objaw.

- Pacjenci zakażeni wariantem Omikron zgłaszają przede wszystkim silne zmęczenie. Wydaje się, że ten objaw wychodzi na pierwszy plan. Dodatkowo często mają dolegliwości, które mogą sugerować zapalenie zatok, czyli bardzo silne bóle w okolicy czołowej głowy. W przypadku wariantu Omikron rzadziej występuje silny kaszel, chorzy częściej mówią o drapaniu w gardle - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID.

To jednak nie wszystko – ekspert przypomina, że w przypadku zakażenia wariantem Omikron mogą pojawić się problemy dermatologiczne.

2. Objawy skórne a zakażenie wariantem Omikron

Aplikacja ZOE Covid Study, która służy do raportowania objawów i przebiegu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, wskazuje jeszcze jeden, mało znany objaw zakażenia Omikronem. To objawy skórne – wysypka pod dwiema postaciami.

Jedną z nich są wypukłe guzki na skórze, drugą natomiast – małe, czerwone krostki, znane nam jako potówki. Lokalizować się mogą w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej chorzy obserwują je na kolanach i łokciach lub na grzbiecie dłoni i stóp. Pojawienie się wysypki może poprzedzać nasilony świąd dłoni lub stóp.

Lekarze przyznają zgodnie, że takie dolegliwości towarzyszyć mogą wielu chorobom zakaźnym.

- Wysypki są konsekwencją odpowiedzi immunologicznej. Często, kiedy w organizmie pojawia się jakiś wirus, na skórze występują plamy grudkowoplamiste. Także w przypadku SARS-CoV-2 - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Aleksandra Lesiak, dermatolog i koordynator oddziału dziecięcego Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ekspertka przyznaje, że nawet 20 proc. chorych zakażonych COVID-19 może borykać się ze zmianami skórnymi.

- Te dwa rodzaje wysypek, które zgłaszają Brytyjczycy, czyli wypukłe guzki i swędzące potówki, to nic innego jak właśnie pokrzywka i zmiany plamistogrudkowe, które mogą przypominać potówki. Nazywa się je także osutkami. Zazwyczaj utrzymują się na skórze od dwóch do trzech tygodni. Są to zmiany odwracalne – uspokaja dermatolog.

3. Objawy ze strony układu neurologicznego

Wciąż do najbardziej charakterystycznych objawów COVID-19 należą utrata węchu i smaku, jednak twórcy aplikacji ZOE COVID podkreślają, że te pojawiają się obecnie znacznie rzadziej niż dotychczas. W przypadku wariantu pierwotnego utratę węchu zgłaszało 48 proc. chorych, a utratę smaku – 41 proc.

Niewielkiej próby badanie z Norwegii wskazało, że zakażenie Omikronem spowodowało utratę smaku u 23 proc. pacjentów z COVID-19 i u zaledwie 12 proc. – utratę węchu.

Na plan pierwszy wysuwa się jednak inny objaw, który według ZOE COVID jest drugim, najczęstszym objawem zakażenia nowym wariantem. To mgła mózgowa – pojęcie donoszące się do szerokiego spektrum dolegliwości neurologicznych. Od problemów z zapamiętywaniem i koncentracją aż po zaburzenia psychiatryczne.

Dolegliwość ta dotyka pacjentów zarówno w przebiegu, jak i po przechorowaniu COVID-19, a zjawisko jest tak nasilone, że od dawna eksperci mówią o tzw. neuroCOVID.

- Jedną z dróg wnikania wirusa do organizmu pozostają prawdopodobnie komórki węchowe (ich zakończenia są obecne w jamie nosowej, a początek mają na podstawie mózgu). Neurotropizm koronawirusów jest zjawiskiem znanym i wielokrotnie opisywanym od lat – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP.

4. Objawy ze strony układu pokarmowego

Wraz z pojawieniem się mutacji Delta SARS-CoV-2 coraz więcej mówiło się o objawach żołądkowo-jelitowych. Bardzo często choroba COVID-19 przybierała bowiem postać do złudzenia przypominającą grypę żołądkową – tzw. jelitówkę. Jak się okazuje bowiem, wirus SARS-CoV-2 może atakować także określone komórki układu pokarmowego – szczególnie te umiejscowione w jelitach.

- Nudności, bóle brzucha, brak apetytu - dość często występowały w przypadku zakażenia wariantem Delta. Nawet przedwczoraj przyjmowałem pacjenta, u którego jedynymi objawami COVID-19 było silne osłabienie, brak apetytu oraz nudności. Okazało się, że mężczyzna miał już zajęte płuca, chociaż nie odczuwał duszności. To początkowe stadium choroby – przypomina dr Fiałek.

Prof. Tim Spector z King's College London, który nadzoruje aplikację ZOE COVID, zauważył, że przy zakażeniu wariantem Omikron pojawia się obecnie często brak apetytu. Ta dolegliwość dotychczas raczej była towarzyszącą wymiotom czy biegunce.

5. Nietypowy objaw – nocne pocenie się

Dr Unben Pillay zwrócił uwagę na jeden z objawów, który występuje w wielu chorobach infekcyjnych – zazwyczaj w połączeniu z wysoką ciepłotą ciała. Chodzi o nadmierną potliwość ciała, a konkretnie – nocne, nasilone pocenie się. Lekarz rodzinny z Johannesburga zwrócił uwagę, że ta dolegliwość pojawia się tak często u chorych zakażonych wariantem Omikron, że powinna zwrócić szczególną uwagę lekarzy.

- Pocenie się może być mniejsze lub większe w zależności od tego, jak mocno organizm został zaatakowany przez koronawirusa. Wpływ też ma skłonność danego pacjenta do pocenia się. Niewątpliwie taki objaw może być bardziej nasilony u osób, które ogólnie mają nadpotliwość - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

6. Omikron a przeziębienie. Jakie są różnice?

- Trzeba mieć się na baczności, bo jesteśmy w okresie, kiedy infekcje górnych dróg oddechowych są powszechne. Wszystkie adenowirusy, paragrypy, grypa czy RSV dają bardzo podobne objawy. W związku z tym Omikron może się za nimi trochę kamuflować, co jest potencjalnie groźne - przypomina prof. Fal.

Eksperci, nawiązując do szerokiego spektrum dolegliwości pojawiających się przy COVID-19, podkreślają, że jest tylko jeden sposób, by bez żadnych wątpliwości potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, czyli test. Jednak w odniesieniu do nowego wariantu można pokusić się o stwierdzenie, że jest coś, co go odróżnia od przeziębienia.

Lekarze przyznają, że przede wszystkim o przebiegu infekcji będzie decydować szczepienie – u niezaszczepionych osób infekcja może przypominać grypę, u zaszczepionych – bliżej infekcji do choroby przeziębieniowej. Dr Hai Shao, lekarz chorób zakaźnych z Sharp Chula Vista Medical Center w San Diego, przyznaje, że większość objawów COVID-19 spowodowanym przez Omikron imituje przeziębienie poza trzema. Te nigdy nie pojawiają się w łagodnej infekcji powodowanej przez wirusy przeziębienia.

- Unikalną cechą COVID-19 jest utrata węchu i smaku, których nie doświadczysz przy zakażeniu wirusami wywołującymi przeziębienie – powiedział dr Shao w rozmowie z CBS. - Po drugie, przeziębieniu zwykle nie towarzyszy wysoka gorączka ani silny ból głowy, co przy zakażeniu wariantem Omikron jest dominujące - tłumaczy lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza