Jakie objawy powoduje Omikron? U zakażonych pojawia się charakterystyczny ból i zmęczenie
Bóle mięśniowe i ekstremalne zmęczenie. To objawy, które zgłaszają pacjenci zakażeni Omikronem. Lekarze zwracają też uwagę na to, że w przeciwieństwie do innych wariantów koronawirusa, u chorych rzadziej pojawia się utrata węchu i smaku czy problemy żołądkowe.
1. Jakie objawy daje Omikron?
Pierwsze objawy infekcji pojawiają się z reguły po 5-6 dniach od zakażenia. Wstępne obserwacje wskazują, że większość zakażonych Omikronem przechodzi chorobę łagodnie, a objawy przypominają typowe przeziębienie. Lekarze podkreślają jednak, że w przeciwieństwie do przeziębienia, COVID-19 może powodować długofalowe powikłania.
- W przypadku Omikronu wydaje się, że objawy wskazują na przejście w górne drogi oddechowe: zatoki, gardło. Coś, co pojawiało się już przy Delcie, a tu jeszcze bardziej się uwidacznia. Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych i objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowym - mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Lekarz zauważa, że to nasilające się podobieństwo do znanych od dawna infekcji sezonowych, może jeszcze mocniej utrudniać wykrywanie nowych zakażeń. Tymczasem również osoby z łagodnym lub bezobjawowym przebiegiem infekcji mogą przenosić wirusa na innych. Nawet jeżeli w przypadku zakażenia wariantem Omikron przebieg jest łagodniejszy niż przy Delcie, to z jego powodu ponad 2,5 razy częściej zdarzają się reinfekcje albo infekcje przełomowe.
- Trzeba mieć się na baczności, bo jesteśmy w okresie, kiedy infekcje górnych dróg oddechowych są powszechne. Wszystkie adenowirusy, paragrypy, grypa, czy RSV dają bardzo podobne objawy. W związku z tym Omikron może się za nimi trochę kamuflować, co jest potencjalnie groźne - przypomina prof. Fal.
Lekarz w rozmowie z WP abcZdrowie tłumaczy, że na razie nie ma żadnych danych, które by potwierdzały, że Omikron powoduje cięższy przebieg choroby, więc nie możemy powiedzieć, czy jest bardziej niebezpieczny.
- Pewne jest, że jest zdecydowanie bardziej zakaźny, co skutkuje wypieraniem Delty. Tak jak wcześniej Delta bardzo szybko wyparła Alfę, wydaje się, że to samo z Deltą zrobi Omikron - mówi prof. Fal.
2. Zakażeni mówią o bólu ciała i zmęczeniu
Dr Unben Pillay z Departamentu Zdrowia RPA wskazuje, że wielu pacjentów zakażonych Omikronem mówi o specyficznym bólu całego ciała, narzekają również na bóle mięśni i głowy.
- To jest taki dość typowy objaw, który się pojawia w tzw. wiremii, czyli w momencie zakażenia i rozsiewu wirusa. To są objawy grypopodobne, czyli bóle mięśniowe, mięśniowo-stawowe, ogólne rozbicie, brak apetytu - wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Obserwacje dotyczące objawów Omikronu na razie dotyczą małych grup. Dodatkowo objawy mogą się różnić w zależności od populacji, czy jest to populacja starsza, czy młodsza. W związku z tym trzeba być czujnym na każdy objaw, który świadczy o infekcji. Rozbicie, bóle mięśniowe czy bóle głowy - każdy z tych objawów może być symptomem COVID-19 - podkreśla ekspertka.
Lek. Bartosz Fiałek zauważa też, że zakażeni wariantem Omikron często zgłaszają również silne zmęczenie. - Wydaje się, że ten objaw wychodzi na pierwszy plan. Dodatkowo często mają dolegliwości, które mogą sugerować zapalenie zatok, czyli bardzo silne bóle w okolicy czołowej głowy. W przypadku wariantu Omikron rzadziej występuje silny kaszel, chorzy częściej mówią o drapaniu w gardle. Często pojawia się też podwyższona ciepłota ciała lub gorączka oraz niekiedy – u dzieci – obecne mogą być różnego rodzaju wysypki skórne - mówi lek. Bartosz Fiałek, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.
Objawy, które daje Omikron to:
- ekstremalne zmęczenie
- gorączka,
- ból ciała i mięśni,
- ból głowy,
- nocne poty,
- katar,
- drapanie w gardle.
Lekarz zwraca uwagę na to, że w przeciwieństwie do wcześniejszych wariantów wydaje się, że w przypadku Omikronu rzadko dochodzi do utraty węchu i smaku oraz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
- Nudności, bóle brzucha, brak apetytu - dość często występowały w przypadku zakażenia wariantem Delta. Nawet przedwczoraj przyjmowałem pacjenta, u którego jedynymi objawami COVID-19 było silne osłabienie, brak apetytu oraz nudności. Okazało się, że mężczyzna miał już zajęte płuca, chociaż nie odczuwał duszności. To początkowe stadium choroby – przypomina lekarz.
W Polsce wykryto już dwa przypadki zakażenia wariantem Omikron. Pierwsza próbka pochodziła od kobiety przybyłej z Lesotho, druga od 3-letniego dziecka z Warszawy. U rodziców dziewczynki również potwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie wiadomo jednak jeszcze, którym wariantem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.