Objawy Omikronu. Nietypowe symptomy zakażenia u osób zaszczepionych
Nowy wariant koronawirusa błyskawicznie rozprzestrzenia się na świecie. Wiadomo, że objawy Omikronu mogą być nieco inne niż w przypadku zakażenia pozostałymi wariantami SARS-CoV-2. Wyjaśniamy, które objawy występują najczęściej.
1. Wariant Omikron budzi obawy
Wariant Omikron po raz pierwszy został wykryty 11 listopada w Botswanie na południu Afryki. Już miesiąc później wzbudził niepokój na całym świecie. Badania wskazują, że wirus posiada ponad 50 mutacji, z czego 32 są zlokalizowane w obrębie białka kolca.
Te zmiany spowodowały, że Omikron prawdopodobnie stał się najbardziej zakaźnym wariantem SARS-CoV-2. Świadczy o tym, chociażby fakt, że błyskawicznie rozprzestrzenia się w Europie, gdzie wcześniej całkowicie dominowała Delta. Zdaniem ekspertów mówi to o tym, że nowy wariant posiada lepsze zdolności przystosowawcze. Niewykluczone więc, że za kilka miesięcy Omikron stanie się on głównym sprawcą COVID-19 na świecie.
Wiadomo również, że objawy, które powoduje Omikron, mogą różnić się od innych wariantów koronawirusa. Znacznie bardziej przypominają one grypę lub przeziębienie. Wstępne obserwacje kliniczne również sugerują, że infekcja przebiega łagodniej.
Jak rozpoznać zakażenie wariantem Omikron?
2. Najczęstsze objawy Omikronu
"Wiele z pierwszych zgłoszonych przypadków zakażenia wariantem Omikron wydaje się łagodnymi. Niemniej jednak podobnie, jak w przypadku wszystkich wariantów koronawirusa, cięższe skutki choroby widać z opóźnieniem" – ostrzegają analitycy amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
W swoim najnowszym raporcie CDC zaznacza, że najczęstszym objawem zakażenia wariantem Omikron jest kaszel. Zgłosiło go aż 89 proc. osób zainfekowanych.
Z kolei badacze z RPA, gdzie dotychczas odnotowano najwięcej przypadków zakażeń, opisują ten kaszel jako suchy, któremu w dodatku często towarzyszy drapanie w gardle oraz gorączka.
Oprócz tego lekarze wymieniają następujące nietypowe objawy zakażenia wariantem Omikron:
- Skrajne zmęczenie
- Ból mięśni
- Ból pleców
- Podwyższone ciśnienie
- Nocne poty
3. Czym się różnią objawy Omikronu od innych wariantów koronawirusa?
Wcześniej, przy pojawieniu się każdego nowego wariantu koronawirusa, lekarze raportowali o nowych, specyficznych objawach. Przykładowo, kiedy w Polsce rozprzestrzenił się wariant Alfa, wielu pacjentów skarżyło się na powikłania neurologiczne, w tym utratę węchu i smaku.
Z kolei wariant Delta niektórzy lekarze nazywają "żołądkowym COVID-19", ponieważ często powoduje dolegliwości od strony układu trawiennego.
Wczesne obserwacje sugerują, że te objawy się nie pojawiają u osób zakażonych wariantem Omikron:
- Utrata węchu i smaku
- Katar
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, ból brzucha, brak apetytu)
- Zaczerwienienie oczu
4. Wariant Omikron. Objawy u osób w pełni zaszczepionych
Jak wyjaśnia dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, osoby w pełni zaszczepione zwłaszcza trzema dawkami, nie powinny się obawiać zakażenia nowym wariantem.
W najgorszym przypadku szczepionki mogą być mniej skuteczne. W praktyce oznacza to, że osoby zaszczepione będą się zakażać wariantem Omikron i rozwijać objawy COVID-19. W większości jednak te objawy będą łagodne, grypopodobne.
Potwierdzają to również wnioski z pierwszych badań, które wskazują, że dwie dawki szczepienia słabiej chronią przed zakażeniem wariantem Omikron. Jednak u osób, które przyjęły trzecią dawkę, skuteczność przeciwko nowemu wariantowi wzrasta do 75 proc. przed objawową infekcją.
Zobacz także: Świat nauki wstrzymał oddech. Czy wariant Omikron spowoduje nową pandemię, czy przybliży koniec istniejącej?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.