Trwa ładowanie...

Wariant Delta może atakować jelita. Lekarze ostrzegają: Łatwo pomylić te objawy COVID-19 z grypą żołądkową

Avatar placeholder
29.06.2021 13:57
Wariant delta może atakować jelita. Lekarze ostrzegają: Łatwo pomylić te objawy COVID-19 z grypą żołądkową
Wariant delta może atakować jelita. Lekarze ostrzegają: Łatwo pomylić te objawy COVID-19 z grypą żołądkową (Getty Images)

Coraz więcej informacji pojawia się na temat objawów, które może powodować nowy wariant koronawirusa Delta. Wiadomo, że ta mutacja rzadziej wywołuje utratę węchu i smaku, natomiast znacznie częściej objawia się biegunką, wymiotami oraz bólem brzucha. Eksperci ostrzegają, że w niektórych przypadkach te objawy można pomylić ze zwykłą infekcją pokarmową.

spis treści

1. Wariant Delta. Objawy

Wariant Delta spędza sen z powiek wirusologów i zakaźników. Szacuje się, że nowa mutacja koronawirusa jest nawet o 64 proc. bardziej zakaźna niż wariant Alfa (znany wcześniej jako brytyjski).

Już teraz wariant Delta wyparł inne warianty SARS-CoV-2 w Indiach i Wielkiej Brytanii. Istnieją obawy, że to samo niebawem stanie się w USA i Rosji. Według szacunków WHO do jesieni tzw. wariant indyjski będzie dominować na całym świecie.

Zobacz film: "Prof. Fal mówi, jakie dolegliwości może dawać wariant Delta"
Wariant Delta może powodować objawy od strony układu trawiennego
Wariant Delta może powodować objawy od strony układu trawiennego (Getty Images)

Wiadomo, że Delta może powodować nieco inne objawy, niż dotychczasowe warianty SARS-CoV-2. Potwierdzają to obserwacje naukowców analizujących dane pozyskane dzięki Zoe COVID Symptom Study, brytyjskiej aplikacji, z której korzystają setki tysięcy ludzi na całym świecie.

- Od początku maja przyglądamy się najczęstszym objawom u użytkowników aplikacji i nie są one takie same, jak były wcześniej – powiedział prof. Tim Spector, szef projektu oraz epidemiolog z King's College London.

Według prof. Spectora dominują trzy objawy:

  • ból gardła,
  • katar,
  • gorączka.

- Bardziej tradycyjne objawy COVID-19, takie jak kaszel i utrata węchu, są teraz mniej powszechne. Co ciekawe, częściej to młode osoby doświadczają objawów przeziębienia oraz dziwnego samopoczucia - wyjaśnia prof. Spector.

Jednak, jak już pisaliśmy wcześniej, wariant Delta może powodować również rzadsze, ale bardzo specyficzne objawy, jak na przykład utrata lub pogorszenie słuchu, gangrenę oraz nietypowe zakrzepy. Z kolei dr Abdul Ghafur, lekarz chorób zakaźnych w Chennai w Indiach, podkreśla, że podczas ostatniej fali zakażeń, spowodowanej wariantem Delta, zaobserwował znacznie więcej pacjentów, u których COVID-19 dawał objawy ze strony układu trawiennego, takie jak:

  • nudności,
  • biegunka,
  • bóle brzucha,
  • wymioty.

Potwierdza to również Natalia Pszenicznaja, wiceszefowa Roskomnadzoru, rosyjskiego Centralnego Instytutu Badawczego Epidemiologii. Według niej wariant Delta charakteryzuje się objawami ze strony układu trawiennego oraz obfitą wydzieliną z nosa.

2. Zakażenie Delta łatwo pomylić z grypą żołądkową

Jak wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, objawy, które może powodować wariant Delta, często przypominają grypę żołądkową. W początkowych stadiach choroby może to wprowadzić w błąd i uśpić naszą czujność.

Prof. Fal ostrzega, aby zwracać uwagę na dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie bagatelizować ich, twierdząc, że to na pewno efekt zatrucia pokarmowego. Zdaniem eksperta jeśli zaobserwujemy u siebie wystąpienie nudności, bóle brzucha czy biegunkę, powinniśmy zastanowić się, czy istnieje ryzyko, że mogliśmy być narażeni na zakażenie koronawirusem.

- W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach, które daje układ pokarmowy. Widzimy, że ta ewolucja wirusa nie polega tylko na jego większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale również na powinowactwie do innych narządów naszego ciała - podkreśla prof. Andrzej Fal.

Jak wyjaśnia prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, wciąż nie jest jasne, dlaczego właśnie w przypadku wariantu Delta częściej dochodzi do objawów od strony układu trawiennego.

- Sama istota choroby polega na tym, że wirus wywołuje objawy tam, gdzie ma dostęp do receptorów ACE2, dzięki którym może wnikać do komórek. Czasami wirus dostaje się do nabłonka oddechowego, a czasami do przewodu pokarmowego i tam właśnie zakaża komórki - wyjaśnia prof. Zajkowska.

Jak podkreśla ekspertka, wariant Delta w odróżnieniu od poprzednich mutacji, częściej osadza się w gardle. Dlatego też u osób zakażonych obserwowane są bóle gardła oraz zapalenia migdałków.

- Niewykluczone, że wraz ze śliną wirus może dostawać się do przewodu pokarmowego. Możliwe również, że wpływ na wystąpienie objawów ma droga zakażenia - czy inhalujemy wirus przez nos do płuc, czy zjadamy coś brudnymi rękami - komentuje prof. Zajkowska.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze