Trwa ładowanie...

Zaburzenia neurologiczne to najczęstsze powikłania po COVID-19 - ustalili naukowcy

 Ewa Rycerz
13.05.2021 11:46
Zaburzenia neurologiczne to częste powikłanie po COVID-19
Zaburzenia neurologiczne to częste powikłanie po COVID-19 (Getty Images)

Lekarz są zgodni - po pandemii COVID-19 czeka nas walka z powikłaniami u ozdrowieńców. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu ustalili, że zaburzenia neurologiczne dotykają nawet 80 proc. pacjentów, którzy zmierzyli się z koronawirusem.

spis treści

1. Powikłania neurologiczne po COVID-19 - badania

Eksperci przeanalizowali dane pochodzące od 3744 obserwowanych pacjentów. Podzielili ich na 3 grupy. Pierwsza obejmowała 3055 hospitalizowanych z COVID-19 bez względu na występujące u nich problemy neurologiczne. Druga - liczyła 475 chorych na COVID-19 oraz mających neurologiczne choroby współistniejące. Z kolei trzecia grupa to 214 osób, które oprócz COVID-19 wymagały także pilnej obserwacji pod kątem zaburzeń neurologicznych.

Badanie naukowców z Pittsburga wykazało, że ryzyko powikłań neurologicznych, będących wynikiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wzrasta szczególnie u osób, które już przed chorobą miały problemy o podłożu neurologicznym (np. przewlekłe migreny, demencja, choroba Alzheimera). Wzrost ryzyka oszacowano jako dwukrotne.

Zobacz film: "Czy szczepionki na koronawirusa są skuteczne w przypadku nowych mutacji? Wirusolog odpowiada"

Okazało się również, że z pozoru niewinne objawy, jak utrata węchu czy smaku u osób przebywających w szpitalu zwiększają ryzyko zgonu aż sześciokrotnie. Podsumowali, że we wszystkich grupach łącznie, powikłania dotyczące układu neurologicznego wystąpiły aż u 82 proc. pacjentów. 4 na 10 pacjentów skarżyło się na bóle głowy, a 1 na 10 doznał utraty węchu i smaku.

2. Inne powikłania: zapalenie opon mózgowych

Naukowcy zauważyli także, że COVID-19 nie tylko zwiększa ogólne ryzyko wystąpienia powikłań neurologicznych, ale także realnie je wywołuje. U połowy hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów lekarze stwierdzili ostrą encefalopatię (uszkodzenie mózgu). To dużo - zwykle encefalopatia dotyka ok. 17 proc. chorych, którzy wcześniej przebywali w śpiączce i jedynie ok. 6 proc. pacjentów po udarze mózgu.

Specjaliści zaznaczają jednak, że koronawirus nie atakuje mózgu bezpośrednio. Opuchlizna i zapalenie opon mózgowych dotyczyły zaledwie 1 proc. chorych.

- Ostra encefalopatia jak dotąd występowała najczęściej. Pacjenci mają zmienne doznania sensoryczne lub ograniczoną świadomość. Innymi objawami są zdezorientowanie, majaczenie i nadpobudliwość - mówi neurologii Sherry Chou, dyrektor Pitt Safar Center for Resuscitation Research.

3. Walka z powikłaniami

Eksperci są zdania, że jednym z najważniejszych wyzwań medycyny po zakończeniu epidemii koronawirusa będzie walka z powikłaniami po COVID-19. Zaznaczają, że ta walka nie będzie ani krótka, ani łatwa.

Podkreślają, że już na początku pandemii było jasne, że spora część pacjentów wymagających hospitalizacji w wyniku COVID-19 boryka się później z problemami na tle neurologicznym. - Po roku walki z nieznanym i niewidzialnym wrogiem, ciągle potrzebujemy zbierać informacje i uczyć się o wpływie COVID-19 na neurologię chorujących aktywnie i tych, którzy już wyzdrowieli - przyznaje Sherry Chou.

- Nawet kiedy pokonamy już pandemię, pozostaną miliony tych, którzy przeżyli i potrzebują naszej pomocy. To ważne, by znać wszystkie symptomy i problemy zdrowotne, z jakimi będą się mierzyli pacjenci - podsumowuje Chou.

Właśnie dlatego neurolodzy powołali inicjatywę naukową, której celem ma być badanie skali problemów o podłożu neurologicznym po przebyciu COVID-19. W badaniu uczestniczą 133 ośrodki dla osób dorosłych z całego świata. Wstępne wyniki analiz zostały opublikowane w JAMA Network Open.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze