Trwa ładowanie...

20 objawów Omikronu. Brytyjczycy stworzyli listę na podstawie danych zgłaszanych przez zakażonych

Brytyjczycy stworzyli listę 20 najczęstszych objawów zakażenia Omikronem
Brytyjczycy stworzyli listę 20 najczęstszych objawów zakażenia Omikronem (Getty Images)

Jak wygląda zakażenie Omikronem? W przypadku osób zaszczepionych przebiega najczęściej łagodnie, ale należy pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie, a jego przebieg może okazać się piorunujący. Brytyjscy naukowcy wyodrębnili 20 objawów najczęściej zgłaszanych przez zakażonych nowym wariantem.

spis treści

1. Jakie są najczęstsze objawy Omikronu

Prof. Tim Spector wspólnie z zespołem z King's College opracował aplikację na smartfony "Zoe COVID Symptom Study", dzięki której zbierają dane o objawach i przebiegu zakażenia koronawirusem. Aplikacja ma ponad 4,5 mln użytkowników.

Naukowcy na podstawie zgromadzonych danych stworzyli listę 20 objawów najczęściej zgłaszanych przez pacjentów zakażonych wariantem Omikron. Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia płynące m.in. z RPA. Zakażenia koronawirusem coraz częściej przebiegają jak przeziębienie czy grypa. Przy czym autorzy raportu podkreślają, że dotyczy to przede wszystkim osób zaszczepionych.

Zobacz film: "Zapalenie mięśnia sercowego po COVID"

- Objawy COVID-19 są po raz pierwszy tej zimy częstsze niż przeziębienia i grypy i są od nich nie do odróżnienia - wyjaśniał w rozmowie z "The Conversation" prof. Tim Spector, epidemiolog, koordynator aplikacji ZOE Covid Symptom Study.

Omikron - 20 objawów najczęściej zgłaszanych przez zakażonych:

  • katar - 73,01 proc.,

  • ból głowy - 67,51 proc.,

  • zmęczenie - 63,5 proc.,

  • kichanie - 60,24 proc.,

  • ból gardła - 59,66 proc.,

  • uporczywy kaszel - 43,56, proc.,

  • chrypa - 35,75 proc.,

  • inne - 35,7 proc.,

  • dreszcze - 30,41 proc.,

  • gorączka - 29,47 proc.,

  • zawroty głowy - 27,89 proc.,

  • mgła mózgowa - 23,68 proc.,

  • omamy węchowe - 23,17 proc.,

  • ból oczu - 22,86 proc.,

  • nietypowy ból mięśni - 22,65 proc.,

  • brak apetytu - 20,89 proc.,

  • utrata węchu - 19,33 proc.,

  • ból klatki piersiowej - 18,58 proc.,

  • powiększone węzły chłonne - 18,51 proc.,

  • ogólne złe samopoczucie - 16,02 proc.

W przypadku wcześniejszych wariantów w przebiegu zakażenia dominowały: uporczywy kaszel, gorączka oraz utrata węchu i smaku. Teraz tylko połowa chorych zgłaszała któryś z tych trzech objawów.

W przypadku wariantu Delta rzadziej występowały zaburzenia węchu, czy smaku, za to częściej mówiło się o dolegliwościach jelitowych
W przypadku wariantu Delta rzadziej występowały zaburzenia węchu, czy smaku, za to częściej mówiło się o dolegliwościach jelitowych (Getty Images)

- W przypadku Omikronu wydaje się, że objawy wskazują na przejście w górne drogi oddechowe: zatoki, gardło. Coś, co pojawiało się już przy Delcie, a tu jeszcze bardziej się uwidacznia. Choroba odeszła klinicznie od objawów neurologicznych czy objawów z dolnych dróg oddechowych, a objawy dominujące dotyczą górnych dróg oddechowych z często towarzyszącym bólem mięśniowym - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Lekarze podkreślają, że Omikron jest tak zakaźny, że każdy powinien się liczyć z możliwością zakażenia.

- Szczepionki zabezpieczą nas przed ciężkością przebiegu, ale prognozuje się, że każdy z nas wcześniej, czy później zetknie się z tym wirusem i na którymś etapie przechoruje COVID. Widzimy to na podstawie badań medyków. Zaczęliśmy testować co dwa tygodnie personel szpitala i sami widzimy, ile osób zaczyna wypadać z grafiku, bo mają łagodny przebieg COVID - mówi lek. Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych, hepatolog z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. - Jeżeli zakażenie "przychodzi do domu" razem z chorującymi dziećmi, to wszyscy się zarażają - dodaje lekarka.

2. Chorzy narzekają na silne zmęczenie i ból całego ciała

Jak zauważa lek. Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy na temat COVID-19: pacjenci zakażeni nowym wariantem bardzo często mówią o silnym zmęczeniu. Według aplikacji "ZOE COVID Symptom Study" ten objaw zgłasza 63 proc. chorujących.

- Wydaje się, że ten objaw wychodzi na pierwszy plan. Dodatkowo zakażeni często mają dolegliwości, które mogą sugerować zapalenie zatok, czyli bardzo silne bóle w okolicy czołowej głowy. W przypadku wariantu Omikron rzadziej występuje silny kaszel, chorzy częściej mówią o drapaniu w gardle. Często pojawia się też podwyższona ciepłota ciała lub gorączka oraz niekiedy – u dzieci – obecne mogą być różnego rodzaju wysypki skórne - wyjaśnia lekarz.

Łamanie w kościach i ból mięśni dotychczas były kojarzone przede wszystkim z grypą. W dobie Omikronu o rozróżnienie obu chorób będzie znacznie trudniej. Zakażeni często narzekają na ból zarówno głowy, pleców, jak i mięśni.

- To jest taki dość typowy objaw, który się pojawia w tzw. wiremii, czyli w momencie zakażenia i rozsiewu wirusa. Są to objawy grypopodobne, czyli bóle mięśniowe, mięśniowo-stawowe, ogólne rozbicie, brak apetytu - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

3. Brak apetytu, cześć znowu traci węch

W przebiegu zakażenia Omikronem nasilił się objaw, który wcześniej nie był zbyt często zgłaszany: utrata apetytu, a nawet jadłowstręt. Z obserwacji polskich neurologów wynika również, że w ostatnim czasie pacjenci przechodzący COVID znów częściej zgłaszają zaburzenia węchu i smaku. Według brytyjskiego raportu utrata węchu jest wymieniana dopiero w drugiej dziesiątce objawów.

- Docierają do nas informacje, że u nowych zakażonych znowu wśród zgłaszanych dolegliwości wróciły zaburzenia węchu i smaku, rzadziej obserwowane w przypadku Delty. Jest to podyktowane tym, który odcinek dróg oddechowych jest atakowany i jaka dawka tego wirusa jest przyjęta przez nasz organizm - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

4. Jak długo chorują zakażeni Omikronem?

Dane z aplikacji ZOE potwierdzają, że infekcja w przypadku Omikronu trwa krócej - średnio od pięciu do siedmiu dni. Jednak eksperci podkreślają, że nie oznacza to, że u wszystkich przebieg będzie łagodny. Zwłaszcza że dane z Wielkiej Brytanii są oparte przede wszystkim na informacjach od osób zaszczepionych.

COVID jest bardzo podstępną chorobą. Są osoby, u których przebieg będzie bardzo ciężki. Dziennik "The Independent" wskazuje, że w cięższych przypadkach u pacjentów zdarzają się duszności, a choroba trwa nawet 13 dni.

- WHO wskazuje, żeby przestać nazywać Omikron łagodnym, to nie jest przeziębienie. Poza samą chorobą są jeszcze powikłania pocovidowe, long COVID, które są niebezpieczne. To oznacza, że po eskalacji zakażeń, też będziemy mieli bardzo dużo pracy, bo będzie fala powikłań - przypomina lek. Karolina Pyziak-Kowalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze