Nowy objaw wariantu Omikron. Nie pojawiał się wcześniej
Kaszel, utrata węchu i gorączka - flagowe objawy, kojarzone przez kazdego z koronawirusem. Dzięki aplikacji ZOE COVID możemy się dowiedzieć, że nie należą już do najczęstszych. Co więcej, pojawiła się nowa dolegliwość, dotychczas nie zgłaszana przy żadnej z fal zachorowań na COVID-19.
1. Objawy infekcji
Dane zebrane dzięki badaniu ZOE COVID prowadzonym przez prof. Tima Spectora z Londynu pozwalają na wytypowanie najczęściej pojawiających się dolegliwości przy falach zachorowań spowodowanych kolejnymi wariantami SARS-CoV-2.
Porównanie wniosków z obserwacji w czasie gdy dominował wariant Delta z wariantem Omikron wykazało, że trzy dotychczas kojarzone z koronawirusem objawy już nie są tak często zgłaszane.
Kaszel, gorączka i zaburzenia węchu oraz smaku stają się udziałem zaledwie połowy chorych, których uwzględnia badanie ZOE COVID.
Najnowsze dane z Wielkiej Brytanii, gdzie dominującym wariantem jest już Omikron, pozwoliły z kolei wytypować jeden objaw COVID-19, z którym nie mieliśmy do czynienia wcześniej.
2. Nowy symptom związany z Omikronem
Wariant Delta manifestował się nierzadko dolegliwościami ze strony układu trawiennego – podobnymi do grypy żołądkowej. Przy tym jednak zaburzenia węchu i smaku były znacznie rzadsze niż w przypadku zachorowania spowodowanego wariantami Alfa czy Beta.
A jak się mają te objawy w odniesieniu do nowego wariantu? Są rzadsze, a eksperci wskazują, że katar, ból głowy, zmęczenia i ból gardła wciąż się pojawiają. Na tej liście jest jednak jeszcze jeden objaw, dotychczas niespotykany.
Chodzi o utratę apetytu – jak wskazują twórcy ZOE COVID, obecnie pojawia się często u zainfekowanych wariantem Omikron. Drugim z objawów jest mgła mózgowa – czyli dolegliwości neurologiczne, obejmujące całe spektrum dolegliwości od problemów z koncentracją po zaburzenia psychiatryczne czy nawet uszkodzenia mózgu.
3. Czy Omikron jest groźniejszy?
Choć zidentyfikowany w listopadzie na terenie RPA wariant szybko został uznany przez WHO za wariant niepokojący (VoC), to kwestia tego, czy Omikron jest bardziej groźny od wariantu Delta, pozostawała otwarta.
Wiadomo było, że rozprzestrzenia się szybciej, ale jednocześnie spekulowano, że jest łagodniejszy i może przypominać przeziębienie. Eksperci przypominają jednak, że wciąż mamy za mało danych - bo nowa mutacja pojawiła się niedawno - by tak twierdzić.
Na pewno jednak niezwykła liczba mutacji w obrębie wariantu powoduje, że wirus lepiej unika odpowiedzi odpornościowej, częściej też może powodować reinfekcje u ozdrowieńców. To może powodować, że Omikron będzie kolejną mutacją koronawirusa, z którą niełatwo będzie się mierzyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.