Trwa ładowanie...

"Covidowy ból". Objaw zakażenia koronawirusem, który zwala z nóg

Jest tak silny, że wiele kobiet porównuje go do bólu doświadczanego przy porodzie. Inni chorzy nie mogą się podnieść z łóżka albo odwrotnie - nie mogą leżeć, klęczą na podłodze. "Covidowy ból" może pojawić się nawet przy łagodnym przebiegu choroby.

Zobacz film: "Dr Tomasz Karauda o konieczności zmian legislacyjnych dot. pandemii COVID-19"

spis treści

1. Covidowy ból. Pierwszy objaw zakażenia?

"Najgorsze były bóle mięśni i przeczulica skóry. Przewracanie się na łóżku i zakładanie koszulki sprawiały ból" - relacjonował swój przebieg COVID-19 dr Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, Przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

"Covidowy ból" i przeczulica to utrapienie większości zakażonych koronawirusem. Niektórzy pacjenci doświadczają tak silnego bólu, że porównują go do bólu porodowego albo tego doświadczanego przy kolce nerkowej. W przypadku części chorych dolegliwości były tak silne, że nie byli oni w stanie podnieść się z łóżka. Jeszcze inni z powodu przeczulicy skóry nie byli w stanie znieść dotyku ubrań czy pościeli. Sprawiało im to tak olbrzymi dyskomfort, że mimo gorączki i złego samopoczucia nie byli w stanie leżeć, tylko klęczeli na podłodze.

Covidowy ból" może pojawić się nawet przy łagodnym przebiegu choroby.
Covidowy ból" może pojawić się nawet przy łagodnym przebiegu choroby. (Getty Images)

Badania pokazują, że w wielu przypadkach ból może wystąpić zanim pojawią się inne objawy COVID-19. Co więcej, silnego bólu mogą doświadczyć nawet pacjenci z łagodnym przebiegiem zakażenia.

2. COVID-19. "Covidowy ból" atakuje nogi

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych wyjaśnia, że najczęściej pacjenci z COVID-19 zgłaszają się z bólem kończyn. - Ból często jest ulokowany w jednej ręce albo nodze - opowiada lekarz.

- Na bóle stawów i mięśni skarżą się nie tylko dorośli. Często u dzieci bóle nóg są pierwszym objawem COVID-19. Ból pojawia się zanim wystąpi gorączka czy kaszel - wyjaśnia dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinna. - Zaskakuje nas to, ponieważ myślimy, że COVID-19 to choroba płuc. Tymczasem infekcja może zaatakować każdy organ. Więc bóle mięśni i stawów jak najbardziej mogą być objawem zakażenia koronawirusem - wyjaśnia lekarka.

Naukowcy wciąż nie wiedzą, jaki jest dokładny mechanizm powstawania "covidowego bólu" w przebiegu infekcji SARS-CoV-2. "Na podstawie obserwacji chorych z infekcją wirusem grypy A i B można stwierdzić, iż może być on związany z bezpośrednim naciekiem wirusowym, uszkodzeniem włókien mięśniowych i/lub lokalną reakcją immunologiczną z uwolnieniem cytokin prozapalnych" - tłumaczy w swoim komunikacie Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB).

Innymi słowy, SARS-CoV-2 może przyczynić się do ostrego zapalenia mięśni. Charakterystycznym objawem zapalenia jest silny ból, a także tkliwość, osłabienie i obrzęk mięśni (głównie podudzi).

Według PTBB objawy te mają zwykle łagodny przebieg i ustępują zwykle w ciągu tygodnia. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do radbomiolizy (zespół objawów spowodowany uszkodzeniem mięśni poprzecznie prążkowanych) lub mioglobinurii (rzadki zespół wynikający z martwicy mięśni). Dlatego jeśli bóle nie ustępują, eksperci radzą przeprowadzić badanie w kierunku kinazy kreatynowej (CPK). Jest to enzym obecny w mięśniach prążkowanych, ale też w mięśniu sercowym i mózgu. Poziom kinazy kreatynowej może wskazywać na uszkodzenie lub zapalenie mięśni.

Na ból mięśni również można zastosować maść rozgrzewającą bądź okłady, ale niestety, nie działa to w przypadku wszystkich pacjentów. Jeśli ból nie mija po przyjęciu paracetamolu lub ibuprofenu, warto zwrócić się do lekarza. - Dobór leków przeciwbólowych często jest sprawą indywidualną. Czasami więc trzeba wypróbować różne leki, zanim się znajdzie najbardziej skuteczny - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Zobacz również: #SzczepSięNiePanikuj. Dlaczego po szczepieniu nie powinno się stosować leków z ibuprofenem? Wyjaśnia prof. Flisiak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.