Trwa ładowanie...

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie do remontu?

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie do remontu?
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie do remontu?

Zakup mieszkania do remontu może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Wymaga jednak szczególnych środków ostrożności oraz bardzo dokładnej analizy stanu technicznego, w jakim znajduje się nabywany przez nas lokal. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do mieszkania ze specjalistą, który dokładnie oceni, z jakimi kosztami musimy się liczyć, aby przystosować go do naszych oczekiwań. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, musimy samodzielnie ocenić, jakich nakładów wymagać będzie planowany przez nas remont.

spis treści

1. Stan budynku

Mieszkanie do remontu
Mieszkanie do remontu

Mieszkanie do remontu można kupić znacznie taniej, a potem samodzielnie je wykończyć i urządzić wedle

zobacz galerię

Mieszkania na rynku wtórnym to najczęściej lokale znajdujące się w kamienicach lub starszych blokach. Ocenę warto więc zacząć od stanu samego budynku. Odnowione mieszkanie w kamienicy z zaniedbaną klatką schodową lub nieszczelnym dachem nie będzie w pełni komfortowe. Starsze kamienice, szczególnie te w centrach miast mogą być wpisane na listę zabytków, co może pokrzyżować niektóre z planów remontowych. Sam lokal warto obejrzeć w środku dnia, ponieważ tylko przy świetle dziennym będziemy w stanie należycie ocenić jego wykończenie. Istotne jest dobranie mieszkania, którego układ będzie nam odpowiadał. Zastanówmy się, czy taki rozkład, wielkość i nasłonecznienie pomieszczeń są dla nas optymalne. Przesuwanie ścian jest kosztowne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe. Na początku warto zwrócić uwagę na okna i drzwi, których wymiana jest kosztowna. Może się jednak okazać niezbędna, jeżeli będą nieszczelne lub uszkodzone. Duże znaczenie ma również stan ścian i sufitu. To na nich najlepiej widać, czy w mieszkaniu jest wilgoć. Pomarszczone tapety, zacieki lub charakterystyczny zapach stęchlizny mogą świadczyć o wysokim zawilgoceniu, które trudno jest usunąć, a czasami jest to wręcz niemożliwe. Warto też wybrać mieszkanie, w którym nie będziemy zmuszeni do wyrównywania ścian przed malowaniem czy tapetowaniem.

2. Ocena wykończenia mieszkania

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Dużą wagę przyłożyć należy do właściwej oceny stanu instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej. Ich wymiana jest kosztowna i pociąga za sobą również inne roboty remontowe. Jeżeli mieszkanie oglądamy sami, dobrze jest chociaż skonsultować te kwestie ze specjalistą. Dowiedzmy się też, jak wygląda ogrzewanie mieszkania. Uważnie oceńmy stan grzejników i rozkład w pomieszczeniach. Jeżeli odpowiada nam stan podłóg, glazury lub terakoty i nie chcielibyśmy ich wymieniać, należy bardzo dokładnie ocenić ich stan. Podłogi nie mogą skrzypieć podczas chodzenia, muszą być również równe i nie mieć wybrzuszeń, sugerujących ich zły stan. Podobne oględziny powinny dotyczyć wszelkich płytek i innych trwałych elementów wykończenia, które chcemy zatrzymać. Szczególną wagę przyłóżmy do oceny łazienki i jej wyposażenia, ponieważ tam zmiany są najbardziej kosztowne. Nie warto natomiast sugerować się pierwszym, nawet pozytywnym wrażeniem, ponieważ często przed sprzedażą właściciele starają się odświeżyć wizualnie mieszkanie. Są to jednak jedynie poprawki powierzchowne, mające na celu ukrycie poważniejszych problemów.

Zakup mieszkania wiąże się ze sporymi kosztami, to samo dotyczy jego remontu. Należyte oględziny lokalu, szczególnie w towarzystwie sprawdzonego eksperta, pomogą w dokładnym oszacowaniu kosztów i czasu trwania remontu. Pomoże nam to uniknąć dodatkowych, nieplanowanych wydatków i szybko wprowadzić się do mieszkania spełniającego wszystkie nasze oczekiwania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze