Naciągnięcie mięśni

Ból mięśni może oznaczać, że doszło do ich naciągnięcia lub nawet naderwania. Jest to bardzo częsta kontuzja, zwłaszcza wśród sportowców. Zazwyczaj dochodzi do niej w wyniku nadmiernego przeciążenia mięśni, które nie zostały przygotowane na wysiłek fizyczny. Wśród tego typu urazów można wyróżnić naciągnięcie mięśni barku, pleców i uda. Aby im zapobiec, warto przed ćwiczeniami wykonać krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie na intensywną pracę.

Przyczyny i symptomy urazów mięśni

W wyniku nadmiernego naciągnięcia mięśnia dochodzi do zerwania jego włókien. Zwykle zachodzi to w miejscu, w którym mięsień łączy się z tkanką łączną ścięgna. Podobny uraz ma zazwyczaj miejsce w rezultacie bezpośredniego uderzenia w mięsień, może zdarzyć się również w wyniku nagłego ruchu lub dźwignięcia. Objawem naciągnięcia jest ostry ból mięśni, któremu może towarzyszyć krwiak, w przypadku gdy doszło również do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Miejsce urazu jest wrażliwe na dotyk, a ruch jeszcze bardziej potęguje ból. Ból ma charakter kłujący, punktowy, przy czym na skutek ucisku ma tendencję do nasilania się.

Zobacz film: "Jak uniknąć skurczów mięśni?"

Jak zachować się w przypadku wystąpienia powyższych symptomów? Przede wszystkim do bolącego miejsca przyłóż okład. Powinien być zimny. Zwykle w ciągu 24 godzin dolegliwości zmniejszają się, wówczas można użyć ciepłego okładu. Część ciała dotknięta naciągnięciem powinna być w miarę możliwości mało używana. Jeżeli w miarę upływu czasu ból będzie się nasilał, wizyta u lekarza to konieczność.

Profilaktyka i leczenie kontuzji mięśnia

Urazom mięśni można zapobiec poprzez odpowiednie przygotowanie do wysiłku fizycznego.

Najbardziej podatne na kontuzje są napięte, nierozciągnięte i słabe mięśnie, dlatego też nigdy nie należy rozpoczynać treningu bez rozgrzewki. Nie wolno również kontynuować intensywnych ćwiczeń pomimo znacznego przemęczenia mięśni. Osoby, które uprawiają sport mogą zabezpieczyć się przed naciągnięciem mięśni dzięki regularnym ćwiczeniom rozciągającym i wzmacniającym mięśnie.

Naciągnięcie mięśni

W pokazanym ćwiczeniu pracuje dźwigacz łopatki, którego funkcją jest zginanie odcinka szyjnego kręgosłupa, mięsień równoległoboczny, który odpowiada za...

Jak wygląda postępowanie w przypadku kontuzji mięśnia? Naciągnięty mięsień wymaga odpowiedniego postępowania, dlatego też w razie podejrzenia urazu należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zbada miejsce kontuzji i zleci badanie rentgenowskie, które pozwoli wykluczyć ewentualne złamanie. Naciągnięcia mięśni ocenia się w skali od 1 do 3, przy czym 1 oznacza łagodny uraz, natomiast 3 jest poważnym naderwaniem mięśnia, którego leczenie może trwać wiele miesięcy. Leczenie kontuzji mięśni wymaga przede wszystkim wypoczynku i ograniczenia aktywności. Warto również zastosować okłady z lodu i opatrunek z bandaża elastycznego. Na ból mięśni najlepsze będą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Naciągnięcie mięśni jest dość bolesne, jednak zazwyczaj szybko się leczy. Najważniejszą zasadą jest zrezygnowanie z treningów do czasu pełnego wyzdrowienia, gdyż w przeciwnym razie kontuzja łatwo się odnawia. Warto także zadbać o profilaktykę. Starannie wykonywane ćwiczenia rozciągające pomagają uniknąć nieprzyjemnych urazów mięśni.

Komentarze (20)
~Veliciraptor
~Veliciraptor około miesiąca temu

@~Zuza0_0: KETONAL -dawka wg. wagi ciała, PAPAVERINI CHYDROCHLORICUM w zastrzykach domięśniowo, działające jako ,,blokada''.... otrzymałem i wyjściu z ambulatorium bólu nie było... ale tak zadziałało na mnie, tylko lekarz jest upoważniony do aplikowania tej terapii...

Odpowiedz
~Zuza0_0
~Zuza0_0 6 miesięcy temu

W piątek rano zauważyłam lekki ból szyi.Myślałam..że źle spałam..Jednak ból nasilał się..Sobotę spędziłam w pozycji półleżącej..z okładami ciepłymi..W niedzielę ból nasilił się...wybrałam się więc do lekarza...Otrzymałam do wcierania voltaren max..i doustnie Dexak sl.. Środki działają do ok 6 godz...kolejne dwie godz do następnej dawki to męka..proszę o pomoc ..

Odpowiedz
~jolka
~jolka ponad rok temu

piszecie tylko że kontuzji mozna sie nabawić podczas ćwiczen.Niestety w handlu większośc pań dźwiga nie kilogramy tylko tony.Ja teraz mam naderwany biceps i bark mam sie oszczedzać tylko jak do pracy chodze.

Odpowiedz
~joka
~joka ponad rok temu

Wczoraj rano gdy wstawałem złapał mnie wyjątkowo mocny skurcz i od tamtej pory ciągle mnie boli łydka najbardziej przy zginaniu w kolanie gdy dotykam ból się nasila. Ledwo chodzę tak boli. Możliwe że to naciagniecie mięśnia?

Odpowiedz
~heheszky
~heheszky ponad rok temu

Witam. Otoz z nikad wzial sie u mnie bol dloni z zewnetrznej strony - przy nawet lekkim dotyku bol masakryczny, a przy ruchu troche mniejszy. Brak zadnego sladu na dloni, nie doszlo do urazu. Tak samo mam na pachwinie. Moglby ktos mi doradzic cos?

Odpowiedz
~jaa :(
~jaa :( ponad rok temu

Okres styczeń-listopad 2013 schudłam 17 kg, w samych udach straciłam po 14 cm, dodam, że się sama od siebie nie rozciągałam, może 2 razy w tyg po fitnessie, od listopada nie wykonuję żadnych ćwiczeń, strasznie pieką mnie uda, są bardzo ciepłe, a ból jest niesamowity (nie zawsze) badanie krwi nie wykazało zapalenia, rezonans głowy i lędźwi wykluczył naderwanie nerwów, na początku wychodziły mi małe siniaki na nogach, odsyłają mnie od lekarza do lekarza twierdzą, że to przeciążenie i nic mam z tym nie robić, pani dietetyk przy jakimś tam darmowym badaniu stwierdziła, że mam za mało białka w organizmie. Od listopada porzecib\wbólowe maści, tabletki, żele chłodzące itp, ale ja już naprawdę nie wiem co robić mam bo chce wrócić do ćwiczeń, as ból sprawia mi nawet przejście 6km tam i spowrotem z pracy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kontuzje i urazy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Kontuzje i urazy
Kontuzje i urazy

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Ból mięśni a wizyta u lekarza

Kiedy pójść z bólem mięśni do lekarza? Ból mięśni może być bardzo uciążliwy i nie zawsze szybko mija. Czasami niezbędna jest wizyta u lekarza.

Kontuzje i urazy

Zimny okład na stłuczone kolano

Zimny okład na stłuczone kolano

Staw kolanowy jest największym i najbardziej narażonym na kontuzje stawem człowieka. Uraz kolana powstaje wskutek eksploatowania stawów, uprawiania sportu oraz nadwagi.

Kontuzje i urazy

Dotkliwe bóle mięśniowe

Dotkliwe bóle mięśniowe

Ból, który nie pozwala na normalne funkcjonowanie Ból mięśni, to jedna z najczęstszych i najbardziej przykrych dolegliwości. Aby uchronić się przed kolejnym atakiem, warto poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z tym bólem - najlepiej te, które zostały...

Kontuzje i urazy

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." od Wydawnictwa PZWL

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." od Wydawnictwa PZWL

"Równowaga ciała człowieka. Ćwiczenia." W książce opisano ćwiczenia - zilustrowane ponad 160 rycinami - które terapeuta może zastosować, aby stymulować błędnik, wzrok oraz układ nerwowy, a także narząd ruchu. Ponadto omówiono: jakie wnioski należy...

Kontuzje i urazy

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni

Sprawdzone sposoby na bóle mięśni

Łagodne rozciąganie Spięte mięśnie na początku są obolałe, ale łagodne rozciąganie rozluźni je. Poza tym dzięki temu zapobiegasz możliwym ich naciągnięciom. Zamrażarka z pomocą Przez pierwszy dzień lub dwa nakładaj na bolące miejsce zimny kompres. Jeśli...

Kontuzje i urazy

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

W wyniku uszkodzenia tkanki pojawiają się mediatory zapalenia, w tym prostaglandyny i histamina - substancje odpowiedzialne za ból i obrzęk stawu skokowego.

Kontuzje i urazy

Zastrzyk dla pacjentów z urazami głowy

Każdego roku miliony ludzi wymagają pomocy lekarskiej ze względu na doznane urazy głowy. Zazwyczaj są to młodzi ludzie. Niestety, obecnie (...) mózgu. Naukowcy podkreślają, iż konieczne jest przeprowadzenie badań na szerszą skalę,...

Kontuzje i urazy

Bóle mięśni - jak sobie z nimi radzić?

Silny ból mięśni może dopaść każdego i wszędzie, w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji myślimy jedynie o tym, by jak najszybciej położyć się do łóżka i odpocząć. Przyczyn pojawiania się tych nieznośnych skurczy jest wiele ‒ występują zwykle...

Kontuzje i urazy

Naciągnięcie więzadeł

Naciągnięcie więzadeł

. W ten sposób łagodzi się ból i zmniejsza opuchliznę. Warto przy tym chorą kończynę unieść nieco w stosunku do tułowia. Kontuzje sportowe to urazy, których leczenie powinno się konsultować z lekarzem, gdyż zawsze może...

Kontuzje i urazy

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana

Skręcenie kolana to częsta kontuzja sportowa, która może przydarzyć się przy uprawianiu niemal każdego rodzaju sportu. Lekarze rozróżniają trzy rodzaje skręcenia kolana: lekkie, średnie i ciężkie. Diagnoza skręcenia jest zazwyczaj stawiana...