Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość występuje pod wpływem bodźców termicznych, mechanicznych lub chemicznych. Jeżeli twoje zęby zaczynają boleć w wyniku kontaktu z zimnymi, gorącymi lub kwaśnymi i słodkimi pokarmami - prawdopodobnie dokucza ci nadwrażliwość zębów. Ból może też występować podczas mycia zębów, zwłaszcza przy użyciu szczoteczki o twardym włosiu. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów lub szyjek zębowych nie mogą jeść lodów ani pić gorących napojów, a kwaśne owoce na długo pozostawiają tkliwość. Leczenie nadwrażliwości zębów to przede wszystkim zmiany higieniczne i zmiany dietetyczne oraz stosowanie leczniczych preparatów na wrażliwe powierzchnie zębów.
1. W których miejscach pojawia się nadwrażliwość zębiny?
Szkliwo i dziąsła to naturalne elementy ochronne zębów. Ich uszkodzenie sprawia, że kanaliki zębinowe zostają odsłonięte, w konsekwencji pojawia się ból zębów i dziąseł. Ból wywołany nadwrażliwością najczęściej występuje w okolicy przyszyjkowej zębów. Może też pojawić się w skutek nadmiernego starcia lub ubytku szkliwa na przykład w okolicy przylegania klamer lub dostawek protetycznych oraz w miejscach zalegania pokarmów. Równie częstą przypadłością jest nadwrażliwość zębów po wybielaniu. Rozjaśnianie zębów to jeden z zabiegów, jaki oferuje stomatologia estetyczna. Powstawaniu dolegliwości sprzyjają choroby przyzębia, kiedy dochodzi do cofania się linii dziąseł i odsłaniania korzeni zębów.
W tkance korzeni znajdują się tysiące niewielkich kanalików łączących się z miazgą zęba(sploty nerwowo-naczyniowe). Ponieważ powierzchnia korzeni nie jest chroniona przez szkliwo, jakiekolwiek oddziaływanie temperaturą (ciepłem lub zimnem) lub innymi bodźcami mogą wywołać ból zęba. Niektórzy z powodu bólu zaczynają niedokładnie i krótko szorować zęby, w konsekwencji zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy i choroby przyzębia.
2. Jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Łykanie tabletek przeciwbólowych, aby uśmierzyć ból zębów nie przynoszą długotrwałego efektu. Należy znaleźć przyczynę dolegliwości i ją zwalczyć. Konieczna więc będzie wizyta u dentysty lub higienisty. Aby uśmierzyć ból wywołany przez nadwrażliwe zęby stosuje się miejscowo odpowiednie preparaty (wcierane we wrażliwe miejsca), które dobierze lekarz stomatolog. Do najczęściej stosowanych zaliczają się związki fluoru, występujące w postaci żelów lub lakierów. Dodatkowo zaleca się odpowiednie zabiegi higieniczne (np. szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, mycie zębów we właściwy sposób, używanie past do zębów o niskiej zawartości środka ściernego), ponieważ niewłaściwa higiena zębów może prowadzić do ścierania powierzchni zębów i w konsekwencji do pogłębienia nadwrażliwości.
Oprócz leczenia farmakologicznego, nadwrażliwość zębiny jest zmniejszana metodami fizykalno-chemicznymi, takimi jak elektroforeza, elektroanestezja oraz laser.
Wskazane jest pełne zaangażowanie pacjenta w zwalczanie nadwrażliwości zębów. W tym celu powinien płukać jamę ustną siarczkowo-siarkowodorowymi wodami mineralnymi oraz myć zęby pastami wzbogaconymi o związki fluoru, chlorek strontu lub syntetyczny bioceramiczny hydroksyapatyt, oraz zawsze pamiętać o prawidłowym szczotkowaniu wyłącznie dobrymi, miękkimi szczoteczkami do zębów.