Trwa ładowanie...

Nadzieja w walce z chorobą Parkinsona. Obiecujące badania na glonach

 Marta Słupska
Marta Słupska 10.08.2024 12:51
Te glony mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów
Te glony mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów (Getty Images)

Japońscy naukowcy zauważyli, że przeciwutleniacze zawarte w glonach Ecklonia cava mogą zapobiegać chorobie Parkinsona. Badania przeprowadzone na myszach dowiodły, że składniki te hamują produkcję reaktywnych form tlenu, które powodują śmierć komórek nerwowych.

spis treści

1. Glony w walce z parkinsonem

Globalna populacja starzeje się, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci rosnącej liczby pacjentów z określonymi schorzeniami, np. z chorobą Parkinsona. W tej chwili dostępne jest tylko jej leczenie objawowe.

Grupa badawcza pod kierownictwem profesor nadzwyczajnej Akiko Kojima-Yuasa z Osaka Metropolitan University zweryfikowała fizjologiczny wpływ przeciwutleniaczy - polifenoli Ecklonia cava na zapobieganie chorobie Parkinsona. O wynikach badania poinformowano w piśmie "Nutrients". Odkrycie daje nadzieję dla osób zagrożonych tą chorobą neurodegeneracyjną.

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Naukowcy przeprowadzili dwa rodzaje testów funkcji motorycznych na modelach myszy z chorobą Parkinsona. Przez tydzień podawano im doustnie przeciwutleniacze, a następnie podano rotenon - substancję o właściwościach neurotoksycznych.

Wtedy okazało się, że osłabione przez rotenon funkcje motoryczne zostały u gryzoni przywrócone. Dodatkowo poprawiła się u nich funkcja motoryczna jelit.

Badacze zaobserwowali, że zawarte w glonie przeciwutleniacze aktywują enzym AMPK (kinaza białkowa aktywowana adenozyno-monofosforanem) i hamują produkcję reaktywnych form tlenu, które powodują śmierć komórek nerwowych.

- Badanie to sugeruje, że przeciwutleniacze Ecklonia cava mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów poprzez aktywację AMPK i hamowanie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu. Mamy nadzieję, że Ecklonia cava będzie skutecznym składnikiem w zapobieganiu chorobie Parkinsona - przekazała prof. Akiko Kojima-Yuasa.

Ecklonia Cava to morski glon uprawiany u wybrzeży Korei i Japonii. Zawiera unikalną formę polifenoli zwanych florotaninami, które różnią się chemicznie od wszystkich polifenoli pochodzenia lądowego i roślinnego.

Ecklonia Cava przyczynia się do walki z najczęściej występującymi chorobami: nowotworami oraz chorobami układu krążenia. Dodatkowo zauważono, że pomaga obniżyć ciśnienie i cholesterol, a do tego zwiększyć energię oraz redukować uczucie zmęczenia. Jest też nadzieją dla osób z problemami trychologicznymi: wspomaga wzrost włosów i pozwala zwalczyć ich wypadanie.

2. Choroba Parkinsona w liczbach

Szacuje się, że z chorobą Parkinsona zmaga się ok. 8,5 miliona osób na całym świecie. W Polsce o tym, że na nią cierpi, dowiaduje się co roku ok. 8000 osób. Coraz częściej są to osoby młode i w średnim wieku, zdarzają się nawet chorzy 20-latkowie.

WHO podaje, że przy obecnej dynamice zachorowalności w 2040 r. z chorobą Parkinsona będzie się zmagało aż 12 milionów pacjentów.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze