Trwa ładowanie...

Najgorszy poranny nawyk. Skutki odczuwalne są przez cały dzień

Avatar placeholder
21.02.2024 08:28
Poranny nawyk, który "psuje" resztę dnia. Robi to nawet 80 proc. z nas
Poranny nawyk, który "psuje" resztę dnia. Robi to nawet 80 proc. z nas (Getty Images)

Farmaceuta Raj Patel, którego na TikToku obserwuje ponad 36 tys. osób, w jednym ze swoich filmów zauważył, że "większość z nas ma pewien poranny nawyk, który jest jednym z najgorszych możliwych". O czym mowa i jak można go wykorzenić?

spis treści

1. Alarmujące statystyki

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych ujawniają zaskakujące dane: około 80 proc. osób w wieku 18-44 lat przyznaje, że sięga po telefon w ciągu pierwszych 15 minut po przebudzeniu. Co więcej, 62 proc. z tych osób sprawdza telefon niemal natychmiast po otwarciu oczu, a 44 proc. używa go jako budzika.

Tymczasem Raj Patel nazwał sprawdzanie telefonu zaraz po przebudzeniu "najgorszym porannym nawykiem" i podkreślił, że taki start dnia może mieć długotrwały wpływ na nasze zdolności umysłowe. - Zamiast rozpoczynać dzień ze świeżym i skupionym umysłem, poddajesz swój mózg zalewowi czynników rozpraszających. To osłabia układ dopaminowy i dobre samopoczucie oraz niszczy jasność umysłu - wyjaśnił.

@therajrpatel

Start the morning the Right Way Everyday - Ditch the smartphone from your early morning routine 👍

♬ Epic Inspiration - DM Production

2. Skutki odczuwalne przez cały dzień

Patel ostrzegł, że nawet po odłożeniu telefonu, nasza zdolność koncentracji może być znacząco osłabiona.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

- Twój układ dopaminowy wciąż szaleje, szukając więcej rozrywki i nagród, co prowadzi do ciągłej walki o produktywność przez resztę dnia - wytłumaczył.

3. Poranny rytuał kluczem do produktywności?

Są jednak alternatywy. Patel sugeruje zastąpienie tego nawyku innym - spacerem lub praktyką jogi. - Kluczem do bardziej produktywnego dnia jest rozpoczęcie go od porannego rytuału. Nadaj temu priorytet, a następnie poświęć co najmniej godzinę lub dwie na coś naprawdę produktywnego - poradził. Jego zdaniem w ten sposób możemy dać szansę naszemu "przyszłemu ja" na trzeźwy umysł i pełen sukcesów dzień.

W dobie cyfrowej zależności, rady eksperta rzeczywiście mogą być kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego i produktywności. Poranne sprawdzanie telefonu, choć powszechne, wydaje się nawykiem, którego zasadność warto przeanalizować.

Zacząć można od zostawienia telefonu za drzwiami sypialni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze