Spacer po posiłku zmniejsza ryzyko cukrzycy
Pacjenci, którzy wychodzili na co najmniej 10-minutowy spacer po śniadaniu, obiedzie i kolacji mieli niższy poziom cukru we krwi niż ci, którzy wykonywali jeden 30-minutowy spacer dziennie.
Osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2 zalecana jest aktywność fizyczna, jednak nie ma zaleceń, jak często i przez jaki czas powinni ją wykonywać.
Naukowcy, których badanie zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym „Diabetologia”, wezwali do zmian tych zaleceń.
Naukowcy odkryli, że u osób, które ćwiczyły regularnie przez pięć minut po każdym posiłku poziom cukru spadł o 22 procent, natomiast u tych, które spacerowały raz dziennie, poziom cukru spadł o 12 procent.
„Mimo, że zalecenia dotyczące aktywności ruchowej w ciągu dnia odnoszą się do łącznego czasu, jaki powinniśmy mu poświęcać, okazuje się że spacery po każdym głównym posiłku w ciągu dnia znacznie bardziej poprawiają nasze zdrowie” - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nowej Zelandii.
Poprawa ogólnej glikemii poposiłkowej była większa po wieczornym posiłku, kiedy spożycie węglowodanów było wysokie.
Naukowcy, którzy przeprowadzili swoje badania na 41 ochotnikach, informują, że lepiej jest chodzić na krótkie spacery kilka razy dziennie niż jeden długi spacer w ciągu dnia.
Nie zostało dokładnie zbadane, dlaczego spacery po posiłkach są efektywniejsze, lecz niektóre badania sugerują, że skurcze mięśni tuż po jedzeniu pomagają transportować dostarczoną glukozę do komórek mięśniowych.
Drugie badanie, także opublikowane w czasopiśmie medycznym „Diabetologia”, sugeruje, że regularne spacerowanie lub wykonywanie innych aktywności fizycznych przez zdrowych ludzi znacznie zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Londynie sugerują, że ludzie, którzy spacerują przez 30 minut dziennie pięć razy w tygodniu mają 26 procent niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Natomiast im więcej tych aktywności, tym więcej korzyści.
Ludzie, którzy wykonują ćwiczenia przez godzinę codziennie mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy o 40 procent, niezależnie od innych czynników, takich jak dieta.
Prawie 4 milionów osób w Wielkiej Brytanii choruje na cukrzycę typu drugiego, a 12 millionów jest w grupie zwiększonego ryzyka.
Badania wykazały, że 44 procent osób w ogóle nie wykonuje ćwiczeń. Pozostali robią umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie co najmniej 150 minut tygodniowo pięć razy w tygodniu.
„To badanie sugeruje, że każda aktywność fizyczna jest dobra dla naszego zdrowia, a im częściej i dłużej je wykonujemy, tym lepiej” – powiedział naukowiec dr Soren Brage z Uniwersytetu w Cambridge.
„Wyniki naszych badań sugerują, że wykonywanie aktywności fizycznej niesie duży potencjał, aby spowolnić lub odwróć globalny wzrost zachorowań na cukrzycę typu drugiego” – dodaje Andrea Smith z Uniwersytetu w Cambridge.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.