Spacer po posiłku zmniejsza ryzyko cukrzycy

Pacjenci, którzy wychodzili na co najmniej 10-minutowy spacer po śniadaniu, obiedzie i kolacji mieli niższy poziom cukru we krwi niż ci, którzy wykonywali jeden 30-minutowy spacer dziennie.

Osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2 zalecana jest aktywność fizyczna, jednak nie ma zaleceń, jak często i przez jaki czas powinni ją wykonywać.

Naukowcy, których badanie zostało opublikowane w czasopiśmie medycznym „Diabetologia”, wezwali do zmian tych zaleceń.

Naukowcy odkryli, że u osób, które ćwiczyły regularnie przez pięć minut po każdym posiłku poziom cukru spadł o 22 procent, natomiast u tych, które spacerowały raz dziennie, poziom cukru spadł o 12 procent.

„Mimo, że zalecenia dotyczące aktywności ruchowej w ciągu dnia odnoszą się do łącznego czasu, jaki powinniśmy mu poświęcać, okazuje się że spacery po każdym głównym posiłku w ciągu dnia znacznie bardziej poprawiają nasze zdrowie” - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nowej Zelandii.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien on regularnie badać poziom cukru we krwi, nerki,...

Poprawa ogólnej glikemii poposiłkowej była większa po wieczornym posiłku, kiedy spożycie węglowodanów było wysokie.

Naukowcy, którzy przeprowadzili swoje badania na 41 ochotnikach, informują, że lepiej jest chodzić na krótkie spacery kilka razy dziennie niż jeden długi spacer w ciągu dnia.

Nie zostało dokładnie zbadane, dlaczego spacery po posiłkach są efektywniejsze, lecz niektóre badania sugerują, że skurcze mięśni tuż po jedzeniu pomagają transportować dostarczoną glukozę do komórek mięśniowych.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi. Oto cztery ważne rozbieżności. Cukrzyca następuje,...

Drugie badanie, także opublikowane w czasopiśmie medycznym „Diabetologia”, sugeruje, że regularne spacerowanie lub wykonywanie innych aktywności fizycznych przez zdrowych ludzi znacznie zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Londynie sugerują, że ludzie, którzy spacerują przez 30 minut dziennie pięć razy w tygodniu mają 26 procent niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Natomiast im więcej tych aktywności, tym więcej korzyści.

Ludzie, którzy wykonują ćwiczenia przez godzinę codziennie mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy o 40 procent, niezależnie od innych czynników, takich jak dieta.

Prawie 4 milionów osób w Wielkiej Brytanii choruje na cukrzycę typu drugiego, a 12 millionów jest w grupie zwiększonego ryzyka.

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2?

Cukrzycę typu 2 nie powoduje jedynie jeden czynnik. Może bowiem ich być nawet kilka naraz, aby doszło do rozwoju choroby. Warto wiedzieć jednak, że nie...

Badania wykazały, że 44 procent osób w ogóle nie wykonuje ćwiczeń. Pozostali robią umiarkowane ćwiczenia, takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie co najmniej 150 minut tygodniowo pięć razy w tygodniu.

„To badanie sugeruje, że każda aktywność fizyczna jest dobra dla naszego zdrowia, a im częściej i dłużej je wykonujemy, tym lepiej” – powiedział naukowiec dr Soren Brage z Uniwersytetu w Cambridge.

„Wyniki naszych badań sugerują, że wykonywanie aktywności fizycznej niesie duży potencjał, aby spowolnić lub odwróć globalny wzrost zachorowań na cukrzycę typu drugiego” – dodaje Andrea Smith z Uniwersytetu w Cambridge.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze (1)
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...