Napoje izotoniczne - charakterystyka, wady i zalety

Napoje izotoniczne mają na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów. Niedobór elektrolitów pojawia się szczególnie podczas aktywności fizycznej lub upałów. Dlatego też napoje izotoniczne to przede wszystkim napoje dla sportowców, które w krótkim czasie pomagają przywrócić równowagę płynów w organizmie. Podobne do napojów izotonicznych są napoje hipotoniczne (szybko uzupełniają niedobory wody) i napoje hipertoniczne (są zastrzykiem energii dla organizmu).

Napoje izotoniczne - charakterystyka

Myśląc o diecie sportowców, zazwyczaj bierzemy pod uwagę sposób odżywiania się, a rzadziej ilość i rodzaj płynów, jakie spożywają sportowcy. Przecież nie wszystkie płyny czy napoje energetyczne podawane sportowcom mają pozytywny wpływ na ich zdrowie. Dzieje się tak, ponieważ zbyt duża ilość węglowodanów może spowalniać wchłanianie płynów, dlatego też ważne jest umiejętne dobieranie płynów przez osoby uprawiające sport. W czasie treningu sportowego organizm traci nie tylko duże ilości wody, ale także wiele cennych składników, takich jak: sód (reguluje ilość wody, która znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych), magnez i potas (mają działanie regenerujące, a ich niedobór sprawia, że organizm szybciej się męczy).

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Płyny, które są szczególne polecane dla sportowców to napoje izotoniczne. Ich celem jest zachowanie równowagi płynów w organizmie (woda, elektrolity), które są wydalane wraz z potem w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Izotoniczne napoje dla sportowców zawierają też witaminy i składniki mineralne oraz niewielkie ilości węglowodanów. W przeciwieństwie do napojów energetycznych mają niską zawartość cukru i tylko w niewielkim stopniu są nasycone dwutlenkiem węgla. Przyczyniają się do utrzymywania wody w organizmie i wzbogacają go o mikro- i makroelementy, które są niezbędne do odnowy mięśni. Napoje izotoniczne są szczególnie polecane przy uprawianiu takich sportów jak: kolarstwo, biegi na długich dystansach, turystyka górska. Napoje izotoniczne dzielą się na napoje hipertoniczne, które zawierają większe stężenie soli i cukru niż w ludzkim ciele, i napoje hipotoniczne zawierające niższe stężenia soli i cukru niż ludzkie ciało.

Napoje izotoniczne - wady i zalety

Napoje izotoniczne zmniejszają ryzyko odwodnienia, a brak wody w organizmie może mieć bardzo poważne konsekwencje da zdrowia, nawet zakończyć się śmiercią. Z kolei uzyskanie niskiego stężenia elektrolitów ma negatywny wpływ na funkcje ośrodkowego układu nerwowego, dlatego tak ważne jest nawadnianie organizmu także za pomocą napojów izotonicznych. Należy jednak pamiętać o tym, aby organizm przyjmował je w odpowiednich dawkach. Bezpośrednio po zakończeniu treningu należy spożyć ok. 0,5 l napoju izotonicznego. Następnie zaś powinno się nawadniać nim regularnie organizm w odstępach czasowych 15-20 minut przez pełną godzinę. To, że nie odczuwamy pragnienia nie oznacza, że organizm został prawidłowo nawodniony.

Kiedy uprawiamy sport albo jesteśmy przemęczeni i podejrzewamy, że poziom elektrolitów w naszym organizmie jest zbyt niski, powinniśmy sięgnąć po napój izotoniczny.

Komentarze (5)
~klarka
~klarka 2 miesiące temu

Hej, zawsze można zrobić swój izotonik (bo mnie odstraszają te barwniki sklepowych izotonikow - sama chemiaaaa) - wody trochę (ja nawet w butelce od razu robię id'eau bo taka bidonowa jest), soli kuchennej i soku z cytruska - i mamy zdrowy izotonik bez żadnych "ulepszaczy" - kolorystyka nie potrzebna,, pozdrawiam :) :D

Odpowiedz
~ejsa
~ejsa ponad rok temu

@~mruffa: Izotoniki sprawdzają się na treningach , przede wszystkim uzupełniają utracone minerały, lepiej nawadniają niż sama woda i moim zdaniem lepiej tez gaszą pragnienie. Tez kupuję często run&bike , ma dobry skład.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne

Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców

Spożywaniu suplementów musi towarzyszyć trening siłowy lub fitness.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem

Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem

wiadomość dla osób cierpiących na nietolerancję na gluten Napoje izotoniczne Większość marek na rynku oferuje poprzez swoje produkty trochę (...) węglowodanów i związków mineralnych, takich jak sód, wapń, magnez i żelazo...

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne

Napoje hipotoniczne

, jest to jednak krótkotrwały bodziec. Napoje energetyzujące nie są podstawowym źródłem wody. Polecane napoje dla sportowców to napoje izotoniczne, napoje (...) , ale...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

7 produktów, których powinnaś unikać

7 produktów, których powinnaś unikać

" i „utwardzone" i lepiej unikać tych produktów. Uważaj na margaryny, chipsy, produkty smażone, lody i inną przetwarzaną żywność. Napoje gazowane Napoje (...) gazowane to najlepszy przykład pustych kalorii. Nic te napoje...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Odżywki dla sportowców - suplementy, kreatyna, napoje energetyzujące a izotoniczne

L-karnityna

L-karnityna

L-karnityna pomaga w walce z otyłością, zapobiega nadwyrężeniu mięśni oraz przyśpiesza metabolizm. Bardzo ważne jest połączenie suplementacji z regularnym treningiem, to jest dopiero gwarancją sukcesu.