Trwa ładowanie...

Naukowcy porównali dwie metody ochrony przeciwsłonecznej: parasol i krem z filtrem

Avatar placeholder
19.01.2017 11:24
Naukowcy porównali dwie metody ochrony przeciwsłonecznej: parasol i krem z filtrem
Naukowcy porównali dwie metody ochrony przeciwsłonecznej: parasol i krem z filtrem

Jak się ma ochrona przeciwsłoneczna ludzi, którzy spedzili kilka godzin na plaży w słoneczny dzień pod parasolem do tych, którzy zastosowali preparat z filtrem przeciwsłonecznym? Jak wyglądają różnice w tego typu dwóch sposobach ochrony przeciw szkodliwym promieniowaniem UV?

Nowy artykuł opublikowany w internetowym czasopiśmie „JAMA Dermatology” stwierdza, że sama ochrona przeciwłoneczna opierająca się jedynie na przebywaniu w miejscu zacienionym nie jest w stanie skutecznie zapobiec poparzeniom słonecznym.

Natomiast stosowanie kremu o faktorze ochrony przeciwłonecznej równym 100 okazało się bardziej skuteczne w eliminowaniu powstawaniu problemów związanych z oparzeniami posłonecznymi.

Porównano skuteczność ochrony przeciwsłonecznej za pomocą parasola oraz kremu z filtrem
Porównano skuteczność ochrony przeciwsłonecznej za pomocą parasola oraz kremu z filtrem
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Hao Ou-Yang z Johnson & Johnson Consumer wraz ze współautorami przeprowadzili badanie, które wykorzystywało rzeczywiste warunki do monitorowania ochrony przeciwsłonecznej pod parasolem w porównaniu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Johnson & Johnson Consumer jest producentem badanego w tym badaniu środka ochrony przeciwsłonecznej.

Szukanie zasłoniętego od słońca miejsca jest szeroko stosowaną praktyką w celu uniknięcia bezpośredniego nasłonecznienia. Ludzie często zakładają, że ich skóra jest w pełni chroniona tak długo, jak długo znajdują się oni w cieniu parasola.

W kilku badaniach klinicznych zbadano skuteczność ochrony przeciw szkodliwymi promieniami UV za pomocą stosowania środka ochrony przeciwsłonecznej, jakim jest przebywanie pod parasolem i porównano tą skuteczność z ochroną przeciw słońcu za pomocą filtów przeciwsłonecznych.

Badania prowadzone w ciągu kilku dni w sierpniu 2014 roku w Lake Lewisville w Teksassie obejmowały 81 uczestników, z których 41 używało parasola i 40 stosowało krem z filtrem SPF 100 do ochrony przeciw promieniowaniu UV na słonecznej plaży w południe.

Zbadano następnie stopień opalenizny na ich ciele (twarz, tył szyi, górna część klatki piersiowej, ramion i nóg) około jeden dzień po ekspozycji na słońce.

ZOBACZ TAKŻE

Najlepszy sposób na oparzenia słoneczne

Autorzy badań wskazali, że 78 procent z uczestników badania przebywali w cieniu plażowego parasola, a 25 procent uczestników używało kremu z filtrem SPF 100 w celu ochrony przeciwsłonecznej. Jak się okazało, odnotowano 142 oparzeń w przypadku osób będącej w grupie chronionej za pomocą parasola i 17 przypadków oparzeń w grupie, która stosowała kremy z filtrami, zgodnie z tym badaniem.

Ograniczenie badania stanowi fakt, że tylko jeden rodzaj parasola był oceniany.

"Sam cień parasola może nie zapewnić wystarczającej ochrony przed słońcem podczas długotrwałego narażenia na działanie promieni UV. Chociaż krem z filtrem o takiej wysokości jak SPF 100 był bardziej skuteczny niż ochrona przed słońcem pod parasolem, sam w sobie też nie jest w vstanie skutecznie zapobiec i całkowicie wyeliminować wszystkie przypadki poparzeń słonecznych w rzeczywistych warunkach użytkowania.

To zaś podkreśla znaczenie stosowania kombinacji praktyk stosowania tych dwóch środków ochrony przeciwsłonecznej w celu optymalizacji ochrony przed promieniowaniem UV" – podsumowują autorzy badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze