Trwa ładowanie...

Objawy nerwicy lękowej - przyczyny, typowe dolegliwości, leczenie

Nerwica lękowa jest chorobą, która występuje coraz częściej w społeczeństwie. Jej przyczyny są różnorodne ale najczęściej są związane z głębokimi przeżyciami, które nie dają o sobie zapomnieć. Problem nerwicy dotyczy przede wszystkim kobiet chociaż obserwuje się ją też u mężczyzn i we wszystkich grupach wiekowych.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Objawy nerwicy lękowej – przyczyny

Nerwica lękowa to potoczna nazwa zaburzeń lękowych. Mogą one mieć zróżnicowanie podłoże. O ich powstawaniu decydują zarówno czynniki osobnicze, biologiczne jak również silne przeżycia, które mają nieodwracalny wpływ na życie pacjentów. Nerwica jest spowodowana przez lęk, który paraliżuje życie. Osoby dotknięte tą chorobą potrafią logicznie ocenić zdarzenia jednak w głębi duszy nie mogą się z nimi pogodzić.  Pojawia się wewnętrzny konflikt pomiędzy emocjami  pacjenta i odczuwaniem a środowiskiem zewnętrznym i jego presją. 

Jeśli natomiast chodzi o biologiczne podłoże tej choroby to może być związane ze skłonnościami rodzinnymi, które można odziedziczyć z pokolenia na pokolenie, na przykład pewne cechy charakteru czy emocjonalność.

Nerwica lękowa może być spowodowana silnymi przeżyciami
Nerwica lękowa może być spowodowana silnymi przeżyciami

2. Objawy nerwicy lękowej – typowe dolegliwości

Objawy nerwicy lękowej można podzielić na trzy grupy w zależności od tego jakich sfer  życia dotyczą.

Pierwszą grupę stanowią objawy somatyczne inaczej fizyczne i są związane  z mechanizmem tak zwanego błędnego koła, który działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego pomiędzy stanami lękowymi a objawami somatycznymi. Lęk towarzyszący nerwicy jest tak silny, że powoduje pojawienie się różnorodnych objawów ze strony ciała. Ilekroć lęk powraca i przybiera na sile tylekroć pojawiają się objawy somatyczne. Organizm sam się nakręca a symptomy są coraz bardziej dokuczliwe.

Są to przede wszystkim dolegliwości bólowe i należą do nich:

  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle brzucha, wymioty i nudności.

Ponadto wymienia się także:

Drugą grupę objawów nerwicy lękowej stanowią zaburzenia poznawcze (nerwicowe):

Trzecia grupa objawów jest związana ze stanem emocjonalnym pacjenta        i obejmuje:

  • uczucie ciągłego lęku,
  • pojawianie się fobii,
  • nieuzasadnione napady paniki,
  • brak chęci do działania,
  • apatia,
  • brak satysfakcji z podejmowanych działań,
  • niemożność odczuwania przyjemności,
  • chwiejność emocjonalna i stany poirytowania.
Masz zszargane nerwy? Stres może zabić
Masz zszargane nerwy? Stres może zabić [6 zdjęć]

Polacy to jeden z najbardziej zestresowanych narodów. Badania przeprowadzone przez Pentor Research International...

zobacz galerię

3. Objawy nerwicy lękowej – leczenie

Leczenie nerwicy lękowej opiera się na dwóch filarach: psychoterapii i jeśli koniecznej, odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. Jeśli pacjent ma objawy nerwicowe, które utrudniają mu normalne życie to najpewniej powinien na początek udać się do psychologa lub lekarza psychiatry. W przypadku zaburzeń lękowych kluczową rolę stanowi odkrycie problemu, który jest przyczyną takiego stanu. Często usunięcie takiej trudności lub odpowiednia psychoterapia są w stanie takiego pacjenta wyprowadzić z nerwicy lękowej. Czasami jednak ta metoda nie jest wystarczająca i konieczne jest zastosowanie odpowiednich farmaceutyków, które będą wspomagały leczenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.