Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Nerwica serca

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu odczuwać silny niepokój połączony z uczuciem duszności, kołatania serca, bólami w klatce piersiowej czy zawrotami głowy? Jeśli tak, to zapewne łatwo możecie sobie Państwo wyobrazić stan, w którym każdy, nawet najmniejszy, stres wywołuje tego typu dolegliwości. Potocznie taki stan nazywany jest „nerwicą serca”.

1. Nerwica a serce

Zastanówmy się chwilę nad trafnością tego pojęcia. Termin „nerwica” jest synonimem lęku, w połączeniu z drugim członem nazwy sugeruje więc, że serce osoby cierpiącej z powodu tego zaburzenia jest „znerwicowane”, zbyt podatne na stres. Co ma jednak sam mięsień sercowy z nim wspólnego?

W sytuacjach stresu nasz organizm wydziela wiele hormonów – adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol – których zadaniem jest taka modulacja zasobów naszego organizmu, by jak najlepiej, jak najefektywniej mógł on obronić się przed zagrożeniem. Serce zaczyna mocniej bić, ciśnienie krwi wzrasta, krew płynie do mięśni, co umożliwia organizmowi jak najlepszą reakcję typu „walki” lub „ucieczki”, a tym samym uniknięcie lub zniwelowanie prawdopodobieństwa doznania urazu.

Kiedy jednak sytuacji takich było wiele w naszym życiu, a my nie znaleźliśmy odpowiedniego sposobu radzenia sobie w nich, doznajemy frustracji – uczucia, iż każde kolejne, nawet mniej stresujące, zadanie wydaje się przerastać nasze możliwości i wywołuje podobne objawy. Z biegiem czasu, jeśli taki stan rzeczy się utrzymuje, wystarczający do wywołania tego typu dolegliwości jest już niewielki bodziec, który uprzednio był dla nas obojętny, teraz jednak kojarzy się nam z sytuacją bólu i cierpienia.

Tolerancja na stres spada, lęk w tych chwilach rośnie, a nasz organizm reaguje nadwrażliwie w sytuacjach niegdyś emocjonalnie obojętnych.

2. Znerwicowane serce

Mięsień sercowy ma w gruncie rzeczy niewielkie możliwości autoregulacyjne. Posiada oczywiście tzw. rozrusznik, czyli grupę komórek nerwowych, które wysyłając cykliczne impulsy, utrzymują równy, miarowy jego rytm. Jest również zdolny do produkcji niewielkiej ilości hormonów. Większą rolę w regulacji tempa pracy serca odgrywa jednak ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki docierających do niego informacji (np. z oczu, uszu, skóry, jamy brzusznej) jest w stanie regulować rytm serca na drodze produkcji hormonów bądź też bezpośredniego pobudzenia drogą nerwów docierających do mięśnia sercowego.

Zauważono, że w zależności od reakcji człowieka na sytuację stresową, jego organizm może reagować w różny sposób. Wzrost tętna i ciśnienia krwi, uczucie duszności, uczucie „guli w gardle”, pocenie i zaczerwienienie skóry, nudności, drżenie rąk i głosu są tzw. wegetatywnymi objawami lęku (czyli takimi, które swój wyraz znajdują w reakcjach różnych narządów wewnętrznych). Często pojawiają się w reakcjach na stres. Jeśli są wybitnie nasilone, mogą prowadzić do odczuwania dyskomfortu, a wręcz cierpienia i być oznaką zaburzeń lękowych. Lęk w dużej mierze jest kierowany naszymi emocjami.

Podobnie w przypadku „nerwicy serca”, możemy mówić o problemach lękowych lub emocjonalnych, które znajdują swój wyraz w reakcji ciała.

Problem ten zauważyli jako pierwsi antyczni badacze – Plutarch i Cycero. Z biegiem czasu i rozwoju nauk medycznych pojawiły się na ten temat pierwsze prace naukowe. Da Costa opisywał reakcje stresowe u żołnierzy wojny secesyjnej w USA, Oppenheim – podobne doznania u ofiar wypadków komunikacyjnych w XIX wieku.

Podczas pierwszej wojny światowej dostrzeżono wagę problemu – wielu żołnierzy było niezdolnych do walki właśnie z powodu zaburzeń związanych ze stresem. Powstało pojęcie „szoku artyleryjskiego” (ang. shell shock) na określenie tego stanu, jednakże wówczas uważano, że ma on związek z uszkodzeniami organicznymi – mikrourazami mózgu. Zespół objawów, na które skarżyli się żołnierze długotrwale przebywający na froncie, określano mianem „serca żołnierskiego”. W późniejszym czasie zmodyfikowano tę nazwę na termin „nerwica serca”. Dziś wiemy, że zaburzenia takie wynikają z przyczyn emocjonalnych.

Klasyfikuje się je zazwyczaj jako zaburzenia lękowe, w tym: zaburzenia lękowe z napadami lęku, reakcje na ciężki stres (ang. Acute Stress Disorders, ASD), zaburzenia stresowe pourazowe (ang. Post-Traumatic Stress Disorders, PTSD), zaburzenia lękowe występujące pod postacią somatyczną (ang. Somatoform disorders) lub inne.

3. Podłoże psychogenne nerwicy serca

Oczywiście nie – lęk jest typową reakcją na ból i często pojawia się w sytuacjach ogólnego pobudzenia organizmu.

Stąd takie stany wymagają zawsze w pierwszej kolejności różnicowania z chorobami somatycznymi (m.in. choroby serca, nadnerczy, niedokrwistość, hipoglikemia, zaburzenia hormonalne). Objawy więc są niespecyficzne, często kojarzone z zawałem serca, który oczywiście również trzeba wykluczyć. Dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań możemy stwierdzić lub wstępnie wykluczyć podłoże emocjonalne tych problemów zdrowotnych. W przypadku gdy doświadczają Państwo podobnych objawów, należy zwrócić się o poradę lekarską.

4. Leczenie nerwicy serca

Każdy tego typu stan, czy to spowodowany chorobą somatyczną, czy zaburzeniami emocjonalnymi, można skutecznie opanować. W przypadku tych drugich wybór metod leczenia dotyczy podjęcia psychoterapii lub przyjmowania leków (leki przeciwlękowe, leki hamujące objawy wegetatywne lęku).

Nieleczone zaburzenia lękowe mają zazwyczaj tendencję do narastania, niekiedy w ich przebiegu pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia snu, uzależnienia, myśli samobójcze. Problem pogłębia się. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej byłoby znaleźć rozwiązanie, już w momencie gdy zauważymy pojawienie się tego typu objawów.

Bibliografia

  • Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, ISBN 83-233-2254-2.
  • Dudek D., Grabski B., Jaeschke R., Siwek M., Lęk w zaburzeniach psychicznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2011, ISBN 978-83-86826-00-2.
  • Fajkowska M., Szymura B., LĘK – geneza, mechanizmy, funkcje, SCHOLAR, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7383-343-2.
  • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.
Lekarz Jan Karol Cichecki,
Komentarze (19)
~andziula77
~andziula77

Witam.Mam 33 lata,z nerwicą męczę się już 5 miesiąc.Mam kołatania serca,szybszą akcję serca i stany lękowe.Drętwieje mi lewa ręka,mam bóle głowy,czasem mdłości i zasłabnięcia oraz dreszcze.Do tego męczy mnie uczucie ciężkości w klatce piersiowej i kaszel oraz zaciskanie w gardle.Czy takie objawy mogą występować przy nerwicy? Miałam robione ekg oraz badanie krwi ale wyniki były dobre,ciśnienie też w normie.Jedynie doszukano się kamienia w pęcherzyku żółciowym.Co robić i co mi jest?Czy kaszel i uczucie ciężkości w klatce piersiowej jest też objawem nerwicy?

Odpowiedz
~tom4sz
~tom4sz

Witam serdecznie mam na imie Tomasz mam 31lat i od zawsze mialem problemy ze stresem jednak uciazliwe objawy nasilily sie w przeciagu ostatnich 2 lat. Zaczelo sie odproblemow jelitowych okropne bole biegunki nudnosci itp.. przez 1,5 roku zadreczalem sie na smierc tym ze moge miec raka jelita. Po zrobieniu badan (krew,usg, kolonoskopia) okazalo sie ze wszystko jest w pozadku i stwierdzono Syndrom Jelita Nadwrazliwego, jednak kiedy ten okropny stres w koncu ze mnie zszedl pojawily sie zawroty glowy,kolatania serca, problemy z oddychaniem, wysoki puls, dziwne dretwienia na twarzy glowie, szumy piski w uszach. I wpadlem w kolejna panike bo niwiem co sie ze mna dzieje. Obecnie jestem pod kontrola Lekarska mialem robione pelne badanie krwi,tarczyce i wszystko ok. Ekg tez jest ok, cisnieniomierz na 24h tez nie pokazal odchylen od normy. Czy to jest jakas odpowiedz mojego organizmu na ten okropny stres na jaki wystawilem sie przez ostatnie lata czy to nerwica?

Odpowiedz
~Artur
~Artur

Witam mam na imię Artur mam 22 lata miałem nerwicę serca oraz parę innych schorzeń na tym podłożu mi osobiście bardzo pomogła książka Joseph Murphy "Potęga Podświadomości" którą szczególnie polecam wszystkim życzę powrotu do zdrowia w razie pytań albo jakiś wskazówek co do walki z tym chętnie postaram się pomóc ponieważ wiem jakie to jest niesamowicie męczące pozdrawiam Artur.

Odpowiedz
~bastek
~bastek

@~tom4sz:wita mam dokladnie to samo piski w uszach uczucie przewracania sie czegos w gardle i kladce piersiowej...sprawdzanie tetna co chwila i co zs tym idzie bezsenne nocki...bulem u lekarzaprzepisal mi klonazepam i troszke to pomoglo do tego pije co wieczor melise..i staram sie nie miec ani chwili wolnego czasu bo wtedy zaraz nasuwaja mi sie gluoie mysli zastanawianie sie co mi jet itd...ponoc najfajniejsza sprawa jest znalesc sobie jakies hobby pasje...wielu osobom to pomoglo...

Odpowiedz
~domino
~domino

@~andziula77: Tak , jest to przypuszczalnie nerwica, można poczytać o tym w internecie bardziej, więc wujek google nie boli i tych objawów jest dość dużo ,pozdrawiam

Odpowiedz
~Bolek
~Bolek

@~Artur: Witaj! chciałbym sie czegoś więcej dowiedzieć od ciebie na temat tej książki.

Odpowiedz
~kasia
~kasia

@~Bolek: hej ja też ją czytałam,jest super,tam pisze,jak kierować umysł ma odpowiednie tory,by czuć się dobrze i nerwica napewno odejdzie każdemu kto ją przeczyta i będzie się stosował.Naprawdę polecam!

Odpowiedz
~kasia
~kasia

@~andziula77: ja też mam nerwice serca,tzn drętwienie czoła,uderzenia serca,ostre kołatanie,drżenie mięśni całego ciała bez powodu,gul w gardle itp,to wszystko się nasila ,gdy mam wyjść z domu do ludzi np do sklepu lub po dziecko do szkoły itp.powiem co mi pomaga,seks ,ale nie za często np 2 razy w tyg,płacz tak co 2 dni i pozytywne myślenie.Ja mam 31 lat i postanowiłam sobie ,że sie nie poddam i żyję normalnie ,na chama wychodzę z domu do ludzi i gdy czuję że sie zaczyna kołatanie lub inne obiawy to nie myślę o tym i wmawiam sobie że nic sie nie dzieje a czasami że nie będzie to mną rządzić i odwracam myśli od tego.Dodam że wmawiałam sobie różne choroby ,bo byłam tak skoncentrowana na sobie ,wkręciłam sobie czerniaka.ciężką chorobę serca.zawał,chorobę psychiczną ,przeszłam badania i wszystko ok serce spoko i tak dalej,więc stwierdziłam,że szkoda mi życia na to dziadostwo i nie będzie mi życia psuło i walczę walczę z dobrym skutkiem:)

Odpowiedz
~KrzysMis83
~KrzysMis83

@~kasia: CZesc;) Stosujesz monolog wewnętrzny,tez to robie ale nie zawsze mi to pomaga. Jestem 4 lata po psychoterapii i zero lekarst a ponad 4 latat temu bylo az tak zle ze na clonazepam jechalem. Pol roku temu przydusilo mnie w klatce piersiowej i nie moglem zlapac oddechu,wystraszylem sie no i mialem kilka ciezkich dni,czasem znowu ciezej mi sie oddychala az do wczora,silne kolatanie serca,mocne bicie serca i jakies dziwne bole,napinanie miesni lewej reki. Szukam jakiegos dobrego lekarza,co poprowadzi jedno osobawa psychoterapie,jestem z Poznania,macie kogos dobrego???

Odpowiedz
~dawidoff017
~dawidoff017

Witam, mam 18 lat, jestem czestym uzytkownikiem marihuany. Pewnego razu po zapaleniu z kolegami zaczelo sie dziac cos dziwnego, niepokoj, szybkie bicie serca, trudnosc w zlapaniu oddechu - dodam ze była to godz. 21. Sadzilem ze to przez zlej jakosci towar i ze za okolo 2 godzinki mi przejdzie. Myliłem się, wrocilem do domu w bardzo zlym stanie, nie moglem usnac, serce nap*** jak mlot a ja nie wiedzialem co zrobic, mialem puls okolo 200. Jednak bylem bardzo zmeczony i usnalem. Gdy obudzilem sie rano, zalamalem sie, serce nadal bilo szybko i nie wiedzialem co zrobic. Balem sie isc do lekarza, bo co by powiedzieli rodzice. Sczescie w nieszczesciu, ze bylo to na samym poczatku ferii bo nie dalbym rady chodzic do szkoly. Nie wiedzialem co robic, dostalem do tego nerwicy zoladka ale utrzymywala sie kilka dni. Poradzilem sobie z tym po 2 miesiacach, diametralnie zmienilem swoje zycie, skonczylem sie przejmowac drobnostkami, upokorzeniami itd, Stalem sie bardziej otwarty dla ludzi, moze to dziwnie zabrzmi ale pomogl mi w tym alkohol. Teraz nie odczuwam praktycznie zadnych skutkow moze poza czestym sprawdzaniem jak szybko bije mi serce :) Nie poddawajcie się, kazdy moze z tego wyjsc, jestem tego zywym przykladem. PS. Podobno leki z grupy benzodiazepin na takie dolegliwosci pomagaja chociaz zaluje ze nie sprobowalem :) Pozdrawiam, Dawid

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje nerwicy - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rodzaje nerwicy
Rodzaje nerwicy

Zaburzenia psychosomatyczne

Psychosomatyka. Co dokładnie oznacza? Połączenie psyche i soma ma określać całościowe, a więc holistyczne traktowanie organizmu człowieka. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1818 roku przez J.Ch. Heinrotha. Zaburzenia psychosomatyczne dotyczą...

Rodzaje nerwicy

Rodzaje zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe są bardzo powszechną formą dolegliwości psychicznych. Powstają jako reakcja organizmu na zagrożenie. Reakcja taka nie musi być uświadomiona, jednak jej skutki są często boleśnie odczuwane. Pojawiające się zagrożenie - realne czy też nie...

Rodzaje nerwicy

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków organicznych odpowiedzialnych za problemy gastryczne. Winne są natomiast różne czynniki psychiczne, na przykład wielkie podekscytowanie, poważne zmartwienia, uczucie...

Rodzaje nerwicy

Nerwica depresyjna

Zaburzenia nerwicowe to dość powszechne zjawisko, ponieważ coraz więcej osób ma problemy natury psychicznej. Różne rodzaje nerwic zbierają żniwo, zwłaszcza wśród młodych osób. Przykładem zaburzenia nerwicowego jest nerwica depresyjna, znana także jako...

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia lękowo-depresyjne

https://portal.abczdrowie.pl/relaniumJednoznaczna diagnoza zaburzeń psychicznych czasem bywa trudna. Dzieje się tak w przypadku mieszanych zaburzeń lękowo-depresyjnych. Problemy, z jakimi zgłasza się do specjalisty osoba cierpiąca na te zaburzenia, mogą...

Rodzaje nerwicy

Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego w stanach szczególnego napięcia emocjonalnego. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki, które pojawiają się w sytuacji stresującej, mogą być...

Neurologia

Nerwica

Nerwica

Zaburzenia lękowe, czyli nerwice, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne, które dotykają wiele osób w wieku od 25 do 45 lat. Nerwica powoduje, że konkretne sytuacje wywołują u osoby chorej irracjonalny lęk, ale nie zaburzają odbioru rzeczywistości...

Zdrowie psychiczne

Nerwica i lęki

Nerwica i lęki

Nerwica i lęki bardzo ściśle wiążą się z koncepcją psychodynamiczną, ale są pojęciami zbyt pojemnymi znaczeniowo, dlatego nowe klasyfikacje diagnostyczne ICD-10 i DSM-IV zastępują pojęcie nerwicy zaburzeniami lękowymi. Zmiany klasyfikacyjne doprowadziły...

Nerwica

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna

Nerwica histeryczna, inaczej nazywana histerią, jest zaburzeniem równowagi nerwowej prawdopodobnie spowodowanym przez urazy psychiczne. Traktowana jest często jako cecha osobowości człowieka. Charakterystyczne jej elementy to egocentryzm, skupianie uwagi...

Nerwica

Nerwica w ciąży

Powstało wiele poradników dla kobiet w ciąży, jak mają o siebie dbać, jak się odżywiać, jakie leki mogą stosować, a jakich powinny się wystrzegać. Mało jednak mówi się o nerwicy w czasie ciąży oraz o wpływie zaburzeń lękowych matki na płód. Niewątpliwie...