Nerwica serca

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Państwu odczuwać silny niepokój połączony z uczuciem duszności, kołatania serca, bólami w klatce piersiowej czy zawrotami głowy? Jeśli tak, to zapewne łatwo możecie sobie Państwo wyobrazić stan, w którym każdy, nawet najmniejszy, stres wywołuje tego typu dolegliwości. Potocznie taki stan nazywany jest „nerwicą serca”.

Polecane wideo:

1. Nerwica a serce

Zastanówmy się chwilę nad trafnością tego pojęcia. Termin „nerwica” jest synonimem lęku, w połączeniu z drugim członem nazwy sugeruje więc, że serce osoby cierpiącej z powodu tego zaburzenia jest „znerwicowane”, zbyt podatne na stres. Co ma jednak sam mięsień sercowy z nim wspólnego?

W sytuacjach stresu nasz organizm wydziela wiele hormonów – adrenalinę, noradrenalinę, kortyzol – których zadaniem jest taka modulacja zasobów naszego organizmu, by jak najlepiej, jak najefektywniej mógł on obronić się przed zagrożeniem. Serce zaczyna mocniej bić, ciśnienie krwi wzrasta, krew płynie do mięśni, co umożliwia organizmowi jak najlepszą reakcję typu „walki” lub „ucieczki”, a tym samym uniknięcie lub zniwelowanie prawdopodobieństwa doznania urazu.

Kiedy jednak sytuacji takich było wiele w naszym życiu, a my nie znaleźliśmy odpowiedniego sposobu radzenia sobie w nich, doznajemy frustracji – uczucia, iż każde kolejne, nawet mniej stresujące, zadanie wydaje się przerastać nasze możliwości i wywołuje podobne objawy. Z biegiem czasu, jeśli taki stan rzeczy się utrzymuje, wystarczający do wywołania tego typu dolegliwości jest już niewielki bodziec, który uprzednio był dla nas obojętny, teraz jednak kojarzy się nam z sytuacją bólu i cierpienia.

Czytaj także:

Tolerancja na stres spada, lęk w tych chwilach rośnie, a nasz organizm reaguje nadwrażliwie w sytuacjach niegdyś emocjonalnie obojętnych.

Masz zszargane nerwy? Stres może zabić

Polacy to jeden z najbardziej zestresowanych narodów. Badania przeprowadzone przez Pentor Research International wykazały, że aż 70 proc. z nas żyje w...

2. Znerwicowane serce

Mięsień sercowy ma w gruncie rzeczy niewielkie możliwości autoregulacyjne. Posiada oczywiście tzw. rozrusznik, czyli grupę komórek nerwowych, które wysyłając cykliczne impulsy, utrzymują równy, miarowy jego rytm. Jest również zdolny do produkcji niewielkiej ilości hormonów. Większą rolę w regulacji tempa pracy serca odgrywa jednak ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki docierających do niego informacji (np. z oczu, uszu, skóry, jamy brzusznej) jest w stanie regulować rytm serca na drodze produkcji hormonów bądź też bezpośredniego pobudzenia drogą nerwów docierających do mięśnia sercowego.

Zauważono, że w zależności od reakcji człowieka na sytuację stresową, jego organizm może reagować w różny sposób. Wzrost tętna i ciśnienia krwi, uczucie duszności, uczucie „guli w gardle”, pocenie i zaczerwienienie skóry, nudności, drżenie rąk i głosu są tzw. wegetatywnymi objawami lęku (czyli takimi, które swój wyraz znajdują w reakcjach różnych narządów wewnętrznych). Często pojawiają się w reakcjach na stres. Jeśli są wybitnie nasilone, mogą prowadzić do odczuwania dyskomfortu, a wręcz cierpienia i być oznaką zaburzeń lękowych. Lęk w dużej mierze jest kierowany naszymi emocjami.

Podobnie w przypadku „nerwicy serca”, możemy mówić o problemach lękowych lub emocjonalnych, które znajdują swój wyraz w reakcji ciała.

Problem ten zauważyli jako pierwsi antyczni badacze – Plutarch i Cycero. Z biegiem czasu i rozwoju nauk medycznych pojawiły się na ten temat pierwsze prace naukowe. Da Costa opisywał reakcje stresowe u żołnierzy wojny secesyjnej w USA, Oppenheim – podobne doznania u ofiar wypadków komunikacyjnych w XIX wieku.

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty

Osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne przez bardzo długi okres rozwoju swojej choroby może nie zdawać sobie sprawy z istnienia nieprawidłowości w swoim...

Podczas pierwszej wojny światowej dostrzeżono wagę problemu – wielu żołnierzy było niezdolnych do walki właśnie z powodu zaburzeń związanych ze stresem. Powstało pojęcie „szoku artyleryjskiego” (ang. shell shock) na określenie tego stanu, jednakże wówczas uważano, że ma on związek z uszkodzeniami organicznymi – mikrourazami mózgu. Zespół objawów, na które skarżyli się żołnierze długotrwale przebywający na froncie, określano mianem „serca żołnierskiego”. W późniejszym czasie zmodyfikowano tę nazwę na termin „nerwica serca”. Dziś wiemy, że zaburzenia takie wynikają z przyczyn emocjonalnych.

Klasyfikuje się je zazwyczaj jako zaburzenia lękowe, w tym: zaburzenia lękowe z napadami lęku, reakcje na ciężki stres (ang. Acute Stress Disorders, ASD), zaburzenia stresowe pourazowe (ang. Post-Traumatic Stress Disorders, PTSD), zaburzenia lękowe występujące pod postacią somatyczną (ang. Somatoform disorders) lub inne.

3. Podłoże psychogenne nerwicy serca

Oczywiście nie – lęk jest typową reakcją na ból i często pojawia się w sytuacjach ogólnego pobudzenia organizmu.

Stąd takie stany wymagają zawsze w pierwszej kolejności różnicowania z chorobami somatycznymi (m.in. choroby serca, nadnerczy, niedokrwistość, hipoglikemia, zaburzenia hormonalne). Objawy więc są niespecyficzne, często kojarzone z zawałem serca, który oczywiście również trzeba wykluczyć. Dopiero po przeprowadzeniu niezbędnych badań możemy stwierdzić lub wstępnie wykluczyć podłoże emocjonalne tych problemów zdrowotnych. W przypadku gdy doświadczają Państwo podobnych objawów, należy zwrócić się o poradę lekarską.

4. Leczenie nerwicy serca

Każdy tego typu stan, czy to spowodowany chorobą somatyczną, czy zaburzeniami emocjonalnymi, można skutecznie opanować. W przypadku tych drugich wybór metod leczenia dotyczy podjęcia psychoterapii lub przyjmowania leków (leki przeciwlękowe, leki hamujące objawy wegetatywne lęku).

Nieleczone zaburzenia lękowe mają zazwyczaj tendencję do narastania, niekiedy w ich przebiegu pojawiają się stany depresyjne, zaburzenia snu, uzależnienia, myśli samobójcze. Problem pogłębia się. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej byłoby znaleźć rozwiązanie, już w momencie gdy zauważymy pojawienie się tego typu objawów.

Lekarz Jan Karol Cichecki, 3 miesiące temu

Bibliografia

  • Bryńska A., Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2007, ISBN 83-233-2254-2.
  • Dudek D., Grabski B., Jaeschke R., Siwek M., Lęk w zaburzeniach psychicznych, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2011, ISBN 978-83-86826-00-2.
  • Fajkowska M., Szymura B., LĘK – geneza, mechanizmy, funkcje, SCHOLAR, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7383-343-2.
  • Rachman S., Zaburzenia lękowe – modele kliniczne i techniki terapeutyczne, GWP, Gdańsk 2005, ISBN 83-89574-54-3.

Rodzaje nerwicy

Polecane wideo:

Komentarze (23)
~ANTEK
~ANTEK

Czy ktoś z Was wie cokolwiek na temat harmonizatorów, które ponoć mają zbawienny wpływ na uspokojenie serca i organizmu... wyciszenie i relaks. Podobno pomaga to w walce z depresją i nerwica, ktoś stosował? Bo chcę kupić!

Odpowiedz
~serdeczny
~serdeczny

Ludzie, po co wy w tych komentarzach piszecie o swoich problemach, objawach? Ani nikt wam nie pomoże, ani to nikogo nie interesuje. Idźcie wy do lekarza, psychiatry i przestańcie się żalić po internetach. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
~Redek
~Redek

Witam, mam 16 lat i od 2 lat mam problemy z klatką piersiową otóż uciążliwie boli mnie (pieczenie, dreszcze, taki przytłaczający ból)gdy doznaje szoku lub strachu. Wybudzam się nad ranem i mam chęć wymiotować, nie wiem czym jest to spowodowane ale boję się o swoje zdrowie.

Odpowiedz
~będzie dobrze :)
~będzie dobrze :)

Do wszystkich odwiedzających ten wątek - przeczytajcie mój komentarz do samego końca. Wiem jak ciężko jest zapanować nad nerwicą żołądka, lękową czy jakąkolwiek. Otóż miałem je wszystkie i postanowiłem zapalić wam niemałe światełko w tunelu :) Wyjdziecie z tego wszyscy. Jak zauważycie czytając poniższe cierpienia nagle osoba przestaje być już częstym gościem - ba nawet w ogóle przestaje pisać, wiecie dlaczego? dlatego, że już sobie z tym poradziła :) Tak to wygląda nerwica przychodzi i odchodzi. Bardzo często aby pokazać nam, że gdzieś przeginamy, w pracy, w domu, w życiu i w ogóle. Warto jest więc się zastanowić nad tym co spowodowało takie spustoszenie, że nagle jazda samemu w pociągu staje się koszmarem. Co zrobiłem z tym ja? poniżej lista: 1) Psychiatra 2) Terapia i otwartość 3) Siłownia i sport 4) Masaże i wypoczynek Leki: Parogen, hydroxyzina, a w początkowej fazie gdy Parogen rozpoczął działanie i nasilił lęki Tranxene (uzależniająca, więc bierze się krótko) Pamiętajcie nerwica to nie jest choroba! to zaburzenie! które przychodzi - bo jak wiem wracać lubi :) i odchodzi - czasem na dobre :) Dbajcie o swoje życie bądźcie pozytywni, mniej się przejmujcie bo wszystko przemija. Bądźcie bliżej przyjaciół, wyjdźcie z domu, podnieście pięści i walczcie - Wiedzcie, że wygracie - każdy z tym wygrał, a teraz głowa do góry. Pozdrawiam Was wszystkich i życzę wszystkiego co najlepsze :)

Odpowiedz
sabinasara
sabinasara

@~Artur: ja też mam do Ciebie pare pytan zwlaszcza że jestem w Twoim wieku. Jak moglabym sie skontaktowac moze gg? Innych neurotyków również zapraszam do rozmowy. Tych potrzebujących pomocy i chcących pomóc ;)

Odpowiedz
~Syla84
~Syla84

@~riko: Hej riko,czytam i widzę że wiesz co nieco o tej chorobie.Ja z tym walczę jakieś 5 lat,są dni że nie daję rady i mam wrażenie że to sie zdarza coraz częściej,na początku były to tylko sporadyczne objawy i rzadko sie pojawiały ale teraz....jest ciężko.Najbardziej dokuczają problemy z sercem i zawroty głowy,no i ta niepewność co bedzie dalej.Mam 31 lat i jak narazie nie widzę szansy na wygranie z chorobą.

Odpowiedz
~karolina_nader
~karolina_nader

@~Artur: witam wszystko mi mówi ze też mam do czynienia z tą dolegliwością też mnie męczą takie objawy ,jakie wymieniono niżej,mógł byś jakoś mi doradzić jak z tym walczyć? Karolina Nader

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rodzaje nerwicy
Rodzaje nerwicy

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to zaburzenie żołądka, którego przyczyna nie leży w wystąpieniu związków organicznych odpowiedzialnych za problemy gastryczne. Winne (...) . Podłożem nerwicy żołądka są zawsze silne emocje. Diagnoza choroby...

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia lękowo-depresyjne

lękowo-depresyjnych. Problemy, z jakimi zgłasza się do specjalisty osoba cierpiąca na te zaburzenia, mogą przypominać zarówno depresję, jak i nerwicę (...) . Jednak w przebiegu zaburzenia zarówno objawy depresji, jak i nerwicy...

Rodzaje nerwicy

Rodzaje zaburzeń lękowych

. Rodzaje zaburzeń lękowych Stosowana w polskiej służbie zdrowia Klasyfikacja ICD-10 wymienia wiele różnorakich zaburzeń lękowych

Rodzaje nerwicy

Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego w stanach szczególnego napięcia emocjonalnego. Uczucie przelewania (...) w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki, które pojawiają się w sytuacji...

Rodzaje nerwicy

Nerwica depresyjna

Zaburzenia nerwicowe to dość powszechne zjawisko, ponieważ coraz więcej osób ma problemy natury psychicznej. Różne rodzaje nerwic zbierają żniwo (...) , zwłaszcza wśród młodych osób. Przykładem zaburzenia nerwicowego...

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne

rodzaje (...) jest zauważalny związek objawów z ich pierwotną przyczyną. O ile więc w nerwicy zależność ta jest wyraźna, o tyle w przypadku zaburzeń psychosomatycznych

Leczenie nerwicy

Jak leczyć nerwicę?

Jak leczyć nerwicę?

Nerwica i depresja to dwie różne jednostki chorobowe, różniące się także metodami leczenia. Zdarza się jednak, że nerwica przebiega pod postacią (...) w przypadku depresji, jak i nerwicy: zniechęcenie, nerwowość, przygnębienie, utrata...

Choroby i dolegliwości

Najczęstsze choroby Polaków

Najczęstsze choroby Polaków

Reumatoidalne zapalenie stawów - 350 tys. Polaków Niewydolność serca - 700 tys. Polaków Wirusowe zapalenie wątroby - 750 tys. Polaków (...) Zawał serca - 90 tys. przypadków rocznie Rak trzonu...

Kołatanie serca

Na czym polega kołatanie serca?

Na czym polega kołatanie serca?

Odczuwanie kołatania serca może być spowodowane nieprawidłowymi czynnościami serca, jak np. migotaniem przedsionków, które dotyczy około 1% osób (...) powyżej 65. roku życia. Przyczyny sercowe migotania serca...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby