Trwa ładowanie...

Neuroboreliozę zauważysz na ustach. Objaw łatwo pomylić z inną dolegliwością

Avatar placeholder
Dominika Najda 17.06.2023 19:46
Niepokojący objaw neuroboreliozy zauważysz na ustach. Choroba może rozwinąć się po latach
Niepokojący objaw neuroboreliozy zauważysz na ustach. Choroba może rozwinąć się po latach (Getty Images)

Neuroborelioza jest postacią boreliozy, która atakuje układ nerwowy. Jej objawy łatwo pomylić z inną, równie poważną chorobą. Symptomy bywają również bardzo subtelne. Jak rozpoznać groźną przypadłość po ukąszeniu kleszcza?

spis treści

1. Borelioza atakuje układ nerwowy

Neuroborelioza,podobnie jak borelioza, jest wywoływana przez infekcję bakterią Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona na ludzi przez ugryzienie zakażonego kleszcza. Bakterie trafiają do układu nerwowego i powodują objawy neurologiczne.

Objawy neuroboreliozy nie są jednoznaczne i mocno różnią się w zależności od organizmu. U chorych najczęściej jednak dochodzi do zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia nerwów obwodowych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W przypadku zapalenia mózgu mogą pojawić się problemy z orientacją przestrzenną, pamięcią i ogólna dezorientacja. Chorzy czasami doświadczają drastycznych zmian nastroju, mogą także wystąpić drgawki.

Zapalenie opon-mózgowo rdzeniowych objawia się wysoką gorączką, nudnościami oraz wymiotami. U chorych może dojść do silnego bólu głowy oraz uczucia sztywności karku. W przypadku zapalenia mięśni obwodowych pojawiają się zaburzenia czucia, trudności w poruszaniu i osłabienie.

Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób
Kleszcze roznoszą wiele groźnych chorób (Pixabay)

2. Objaw, który przypomina inną dolegliwość

Neuroborelioza może objawiać się na wiele sposobów, a symptomy nie zawsze łatwo jest powiązać z ukąszeniem kleszcza. Jeśli podejrzewamy, że bakterie Borrelia burgdorferi mogą być winowajcami złego samopoczucia, warto skontaktować się ze specjalistą.

Jeden z objawów neuroboreliozy może do złudzenia przypominać ten, który zwykle wiążemy z udarem mózgu. Chodzi o opadający kącik ust, który jest spowodowany porażeniem nerwu twarzowego.

Należy również pamiętać, że neuroborelioza może uaktywnić się wiele lat po bezpośrednim spotkaniu z kleszczem. Postawienie diagnozy jest wtedy bardzo trudne i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze