Trwa ładowanie...

Neurolożka zdradza swoje sposoby, by utrzymać młody i sprawny mózg na długie lata

Avatar placeholder
Dominika Najda 12.06.2023 20:48
Te nawyki poprawią pamięć i kondycję umysłową. Zadbaj o zdrowy mózg
Te nawyki poprawią pamięć i kondycję umysłową. Zadbaj o zdrowy mózg (Instagram, Getty Images)

W trosce o zdrowie powinniśmy zadbać nie tylko o to fizyczne, ale również psychiczne. Pewne nawyki pozwolą nam cieszyć się nienaganną kondycją umysłową i doskonałą pamięcią. Neurolożka zdradza kilka z nich.

spis treści

1. Kondycja umysłowa na ogromne znaczenie

Trening umysłu jest niezwykle ważny, ale zdarza się, że o tym zapominamy i głównie skupiamy się na kondycji fizycznej. Wprowadzając kilka prostych czynności możemy znacząco poprawić stan naszego umysłu.

Neurolożka Emily McDonald sugeruje, by rano odczekać co najmniej 20 minut przed sięgnięciem po telefon komórkowy. Dajmy naszemu mózgowi szansę, by się obudził. Przewijanie mediów społecznościowym warto zastąpić poranną gimnastyką.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

- Nasz mózg przechodzi między snem a jawą. Natychmiastowe sięganie po telefon wpływa na poziom dopaminy. Stwarza pragnienie, by nieustannie z niego korzystać. Staraj się nie patrzeć na telefon przez co najmniej 20-30 minut po przebudzeniu – wyjaśnia Emily McDonald.

Nie należy zapominać o zdrowiu mózgu
Nie należy zapominać o zdrowiu mózgu (Pixabay)

2. Nie zapominaj o kondycji swojego mózgu

Dieta mocno wpływa na nasze zdrowie - również na stan umysłu. Przetworzona żywność jest naukowo powiązana ze starzeniem poznawczym. Wybieraj wartościowe produkty i unikaj szkodliwych przekąsek, naszpikowanych cukrem i tłuszczami trans.

- Połączenie jelitowo-mózgowe jest bardzo realne. Pełnowartościowa żywność i dobre tłuszcze są najlepsze dla naszego mózgu. Znajdziesz je w awokado. Jagody również doskonale wpływają na nasze funkcje umysłowe - wskazuje neurolożka.

Na koniec Emily McDonald radzi, by spróbować medytacji. Ma świetnie właściwości przeciwstarzeniowe i pomaga poprawić uwagę. Przyspiesza narodziny nowych komórek mózgowych w hipokampie, który kontroluje uczenie się i pamięć.

W wolnym czasie warto również rzucać mózgowi wyzwania. Łamigłówki, zagadki, a nawet czytanie książek, to świetny sposób, by wysilić umysł i zmusić go do aktywności. Każdego dnia poświęć na to kilka minut.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze