Trwa ładowanie...

Nie tylko szewc bez butów chodzi

Nie tylko szewc bez butów chodzi
Nie tylko szewc bez butów chodzi

W amerykańskim serwisie Twitter ludzie zachwalają chodzenie bez butów. Powstają nawet blogi i strony poświęcone temu zagadnieniu, jak np. Society for Barefoot Living, na których można znaleźć informacje, że chodzenie na bosaka może pomóc w wyleczeniu różnych chorób stóp, między innymi grzybicy stóp. Taki ruch wspierają również celebryci – Scarlett Johansson czy Katharine Heigl. Potroiła się również sprzedaż Vibram FiveFingers – gumowych „rękawiczek” na stopy.

spis treści

1. Wpływ źle dobranego obuwia na nasze stopy

Czy chodzenie na bosaka to kolejny durny trend? Niekoniecznie. Badania przeprowadzone przez Royal Society of Chiropodists and Podiatrists (RCP) pokazały, że 80% Brytyjek ma problemy z nogami i stopami, pojawiają się u nich haluksy, odciski, pękające pięty, często z powodu źle dobranego obuwia. 37% kobiet kupuje buty, choć wie, że nie są to wygodne buty i nie pasują na nie. Firma Debenhams wypuściła na rynek buty na obcasach o wysokości 15 centymetrów.

– Wiele z nas nie może się oprzeć pokusie kupienia butów z najnowszych kolekcji – tłumaczy Lorraine Jones, ortopeda z RCP. – Należy jednak pamiętać, że kupowanie źle dobranego obuwia przyczyni się nie tylko do naszego dyskomfortu, ale także wpływa na nasze zdrowie.

2. Choroby stóp a nasze ciało

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Stan stóp wpływa bowiem na całe ciało. Według RPC bóle kolan, bioder, pleców mogą być wywołane przez małe zmiany w strukturze lub funkcjonowaniu stóp. Poza tym choroby stóp mogą pojawić się w takich chorobach jak cukrzyca, artretyzm, zaburzenia neurologiczne czy układu krążenia.

3. Zagrożenia przy chodzeniu bez butów

Ale czy buty powinny być całkowicie zakazane? Na stopie znajduje się 200 000 zakończeń nerwowych. Potrzeba dużo odwagi, by wyjść na ulice pełne psich kup, gum do żucia i szkła bez obuwia. Jednak osoby, które obywają się bez niego, twierdzą, że nie stanowi to problemu, ponieważ po zdjęciu butów stopa przyzwyczaja się do nowej sytuacji, staje się twardsza i mocniejsza. Osoby, które chodzą bez butów, mówią o niezwykłej zmysłowej przyjemności płynącej z kontaktu bosej stopy z podłożem. Dodają, że skóra stopy szybko staje się twarda dzięki chodzeniu po chodnikach. Mike O'Neill, chirurg ortopeda z RCP ostrzega jednak, że obrażenia i rany powstałe w ten sposób są dużym zagrożeniem. Dlatego też pojawiły się buty, które praktycznie składają się z samej podeszwy. Terra Plana stworzyła te minimalistyczne buty specjalnie, by zachęcić ludzi do bardziej świadomego chodzenia.

Chodzenie na bosaka to wybór, na który nie każdego stać. Jednakże każdy powinien zacząć przykładać nieco więcej uwagi do tego, jakie obuwie kupuje, a także zadbać, aby były to wyłącznie wygodne buty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze