Trwa ładowanie...

Niemal każdy dorosły Polak pije alkohol, ale nie wie jak dużo

 Ewa Rycerz
04.07.2016 14:03
Niemal każdy dorosły Polak pije alkohol, ale nie wie jak dużo
Niemal każdy dorosły Polak pije alkohol, ale nie wie jak dużo

95 procent dorosłych Polaków pije alkohol. Jednocześnie prawie taka sama liczba osób nie wie, ile go spożywa. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu „Czego Polacy o alkoholu nie wiedzą?”.

W badaniu, wykonanym na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, wzięło udział 1001 Polaków powyżej 18. roku życia.

Respondenci pytani byli o ilość alkoholu wypitego w ciągu ostatnich 12 miesięcy, jego rodzaj, a także o znajomość zawartości czystego alkoholu w piwie, winie czy wódce.

Jak się okazało, spożywanie alkoholu deklarowało aż 93 procent Polaków. Tylko 7 procent ankietowanych podało, że w ciągu roku alkoholu nie piło. Gdy zostali zapytani szczegółowo o wypijane napoje, spora część ankietowanych wskazała także te, które zawierały alkohol. Dlatego też ostatecznie okazało się, że 95 proc. Polaków spożywa napoje alkoholowe.

Zobacz film: "Ciemne alkohole wywołują gorszego kaca!"

Co ciekawe, z badania wynika, że niemalże wszyscy pijący alkohol Polacy uważają, iż puszka 5-procentowego piwa zawiera mniej alkoholu niż kieliszek (50 ml) 40-procentowej wódki. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. - Pół litra piwa to tyle samo co 20 gramów czystego alkoholu, a kieliszek wódki – 16 gramów – wyjaśnia Krzysztof Szczerbacz z agencji badawczej ARC Rynek i Opinia.

To nie jedyny mit, w który wierzą wciąż Polacy. Większość respondentów wskazała, że kieliszek musującego wina (150 ml) zawieraj więcej alkoholu niż 40 ml whisky (o 40-procentowej zawartości czystego alkoholu). Co to oznacza?

Polacy nie wiedzą, ile w rzeczywistości wypijają alkoholu. A to może prowadzić do wielu niebezpiecznych zachowań i zagrożenia życia. Jacek Wasilewski, kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, na konferencji omawiającej problem spożycia alkoholu w Polsce podkreślił, że niemalże zerowa wiedza na ten temat może być jednym z czynników tak wysokiej liczby wypadków samochodowych, w których udział biorą nietrzeźwi kierowcy.

  • Może gdyby kierowca uświadomił sobie, że w dwóch piwach jest więcej alkoholu niż w 100 ml wódki, nie wsiadłby do auta – dodał.

Z badań wyłania się wyjątkowo spójny obraz picia alkoholu: procenty spożywają niemalże wszyscy. Nie wpływa na to ani dochód, ani wiek, ani miejsce zamieszkania.

Choć – co interesujące – alkohol najczęściej towarzyszy nam przy specjalnych okazjach, takich jak urodziny, uroczystość okolicznościowa, rodzinna, towarzyska lub o charakterze religijnym (np. podczas przyjęcia po chrzcinach aż 70 proc. spożywa alkohol)

Najczęściej jednak alkohol spożywamy podczas spotkań ze znajomymi (79 procent), randki lub uroczystej kolacji (43 proc.), a także spotkania rodzinnego (49 proc.). Tylko 21 proc. Polaków pije do codziennej kolacji. To dużo mniej niż np. we Włoszech, gdzie wino jest nieodłącznym elementem posiłku.

Badanie przeprowadzono w ramach akcji „Alkohol. Zawsze odpowiedzialnie”.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze