Trwa ładowanie...

Nieoczekiwane odkrycie naukowców. To dlatego przyciągasz komary

Avatar placeholder
Dominika Najda 04.05.2023 09:06
Niektórzy bardziej przyciągają komary. Naukowcy odkryli przyczynę zjawiska
Niektórzy bardziej przyciągają komary. Naukowcy odkryli przyczynę zjawiska (Getty Images)

Komarów nikt nie darzy sympatią. Burzą, brzęczą, a to tego wszystkie jeszcze gryzą. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób te owady wybierają ofiary i dlaczego niektórzy są bardziej podatni na ukąszenia.

spis treści

1. Niebezpieczne komary

Pomijając wszystkie uciążliwości związane z komarami, są to jedne z najbardziej śmiercionośnych stworzeń. Wszystko dlatego, że przenoszą niebezpieczne wirusy i pasożyty. Na szczęście nie wszystkie gatunki zasmakowały w ludziach.

Komary wykształciły wyrafinowane i bardzo precyzyjne mechanizmy, które umożliwiają im skuteczne rozróżnianie zapachu ludzi i zwierząt. W jaki sposób wybierają swój posiłek? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Zespół stworzył genetycznie zmodyfikowane komary Aedes aegypti, a następnie przeanalizował, co dzieje się w ich mózgach. W czasopiśmie ''Nature'' ujawniono, co najbardziej przyciąga komary.

2. Jak owady wybierają swoje ofiary?

Warto także wyjaśnić, że zapach człowieka składa się z wielu różnych związków, które są obecne także u większości ssaków, ale w nieco innych proporcjach. Wcześniejsze badania wykazały, że same związki nie są atrakcyjne dla komarów.

Komary kierują się własnymi preferencjami
Komary kierują się własnymi preferencjami (Pixabay)

Zespół naukowców postanowił ustalić, jakie proporcje poszczególnych związków kuszą owady. Komary zachęcano aromatem szesnastu osób, dwóch szczurów, dwóch świnek morskich, dwóch przepiórek, owcy i czterech psów.

Od zwierząt pobrano sierść i próbki kału. Z kolei ludzi poproszono, by nago leżeli w teflonowej torbie, ponieważ ubrania mogą zniekształcić zapach. Uczestnicy przez kilka przed eksperymentem unikali prysznica.

3. Proces decyzyjny komarów

Wyniki okazały się dość zaskakujące. Początkowo przypuszczano, że komary wykorzystują 60 ośrodków nerwowych zwanych kłębuszkami. Szybko jednak się okazało, że tak nie jest.

Zaangażowane były tylko dwa kłębuszki. Apetyt komarów najlepiej pobudzają dwie substancje chemiczne - dekanal i undekanal. Obydwa związki są wzbogacone w ludzki zapach i prawdopodobnie pochodzą z unikalnych lipidów ludzkiej skóry, a nie z potu.

Dość nieoczekiwane odkrycie prowadzi do przypuszczenia, że niektóre osoby częściej padają ofiarami ze względu na unikalny skład chemiczny skóry. Wyniki badań mają pomóc w opracowaniu skuteczniejszych środków ochrony przeciw komarom.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze