Trwa ładowanie...

Komary kochają ten kolor. Lekarka ostrzega i wyjaśnia, czy świece antykomarowe działają

 Karolina Rozmus
02.07.2022 12:00
Dr Williams mówi, co przyciąga do nas komary
Dr Williams mówi, co przyciąga do nas komary (Instagram/Pixabay)

Teorii na temat tego, dlaczego jednych komary gryzą częściej, a innych niemal wcale, jest bardzo dużo. Grupa krwi, zapach potu? Dr Zoe Williams ma inną koncepcję. Jej zdaniem komary chętniej atakują osoby, które noszą ubrania w pewnym kolorze. Ma też jedną ważną radę związaną z ochroną przed tymi uciążliwymi owadami.

spis treści

1. Komary a kolor ubrania

Dr Zoe Williams propaguje wiedzę medyczną za pośrednictwem mediów
Dr Zoe Williams propaguje wiedzę medyczną za pośrednictwem mediów (Instagram)

Dr Williams to brytyjska osobowość telewizyjna, ale przede wszystkim praktykujący lekarz. Często udziela się w mediach, a także chętnie dzieli się wiedzą medyczną na Facebooku czy Instagramie. W programie ''This Morning'' opowiedziała, w jaki sposób komary nas atakują, a także jak można zmniejszyć ich szanse na ucztę z naszej krwi.

- Komary przyciąga dwutlenek węgla w naszym oddechu, ale skoro nie możemy przestać oddychać, to nie możemy nic na to poradzić – wyjaśnia.

Zobacz film: "Preparaty odstraszające owady. Czego szukać w ich składzie?"

Jest jednak coś, co możemy zrobić. Lekarka przyznaje, że komary kochają kolor czerwony, więc jeśli nasze ubrania mają taką barwę, to szanse na to, że komar nas wybierze na swoją ofiarę, są znacznie większe.

- Widzą czerwony pigment w skórze i to ich do nas przyciąga. Ubierając się na czerwono, przyciągamy je - dodaje.

Dr Williams ma ważną radę. Wybierając letnie stylizacje, sięgajmy po ubrania ''niewidzialne'' dla komarów - jak czerń czy biel.

Co jeszcze sprawia, że komary mogą nas atakować chętniej niż innych?

2. Jak zapobiegać ukąszeniom komarów?

Poza kolorem komary reagują na nasz zapach. Zdaniem dr Williams komary lubią nasz naturalny zapach ciała – zwłaszcza jeśli nadmiernie się pocimy. Przyciągać mogą je również niektóre kompozycje zapachowe obecne w naszych perfumach.

Komary nie lubią zapachów konkretnych roślin, m.in.: kocimiętki, geranium, lawendy, kopru włoskiego czy komarzycy, a także rośliny o nazwie citronnella, występującej także w postaci olejku eterycznego. Na bazie citronelli tworzy się tzw. świece antykomarowe, a nawet spraye. Dla fanów takich rozwiązań dr Williams nie ma jednak dobrych wiadomości.

- Wiele osób pali świeczki z citronellą. Niestety, w rzeczywistości nie udowodniono, że są skuteczne. Znacznie silniejsze działanie ma citronella w kadzidełkach - wyjaśnia.

Inne olejki, które są zalecane w ochronie przed komarami, to m.in.: rozmarynowy, miętowy, eukaliptusowy czy tymiankowy. Jednak lekarka nie ma wątpliwości, że jest tylko jeden, potwierdzony naukowo, skuteczny sposób na ograniczenie bolesnych ukąszeń.

- Najważniejszym sposobem ochrony przed komarami jest użycie środka odstraszającego komary, który zawiera DEET – mówi i dodaje, że jeśli wybieramy się na egzotyczne wakacje, to warto również pamiętać o moskitierze. To ważne, ponieważ komary mogą przenosić m.in. dengę, malarię czy chorobę powodowaną przez wirus Zika w regionach, gdzie panuje klimat tropikalny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze