Komary wyczuwają zapach potu. To dlatego atakują chmarami
W tym roku zaskoczyła nas plaga komarów, spowodowana łaskawą dla tych owadów zimą. Dlaczego komary atakują i co je szczególnie wabi? Teoria o grupach krwi, wyjątkowo smakowitych dla komarów, to mit – wabi je pewien szczególny składnik potu.
1. Komar komarowi nierówny
Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, wyróżniamy ponad 3000 gatunków komarów, z czego 50 występuje w Polsce. Najczęściej spotykany tutaj jest widliszek i komar brzęczący.
Nie wszystkie atakują ludzi – niektóre żerują m.in. na ptakach. W Polsce komary są zmorą zwłaszcza urlopowiczów, ale w niektórych zakątkach świata mogą przenosić śmiercionośne patogeny, powodując malarię, Zikę czy dengę.
Dlaczego komary żywią się krwią? Co ciekawe, samce komara są zupełnie dla człowieka nieszkodliwe – żywią się nektarem i sokami roślinnymi. Krwi za to potrzebuje samica komara, by zakończyć swój cykl płciowy – krew potrzebna jest do wytworzenia jajeczek, w mniejszym stopniu stanowi pożywienie samicy komara.
Nie każdy człowiek jednak w równym stopniu pada ofiarą tych krwiopijczych owadów. Niektórych z nas komarzyce kłują chętniej, innych omijając.
2. Zapach potu a komary
Teoria, według której to grupa krwi miałaby być czynnikiem decydującym dla komara, jest mitem. Komary wcale nie wolą osób z grupą krwi 0, unikając tych z grupą krwi A.
Amerykańscy badacze dowiedli, że to pot odgrywa najważniejszą rolę. Jeden z jego składników jest szczególnie kuszący dla komarów. To aldehyd pelargonowy (nonanal), substancja przekazująca informacje (semiochemiczna), która bywa także wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym.
Nonanal, według badań opublikowanych w "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America" (PNAS), wykrywany jest przez receptory węchowe komarów.
Badanie przeprowadzone przez prof. Leala i Zaina Syeda udowodniło, że aldehyd pelargonowy wraz z dwutlenkiem węgla działają na komary jak wabik.
Nie tylko ten składnik potu pozwala komarom na zlokalizowanie ofiary – owady te posługują się termolokacją, ale też rozpoznają inne związki obecne w naszym pocie (oktanol, amonika, kwas mlekowy), utożsamiając je z bliskością ofiary.
3. Naturalne środki przeciw komarom?
Poza chemicznym środkami ochrony przed bzyczącymi natrętami coraz chętniej sięgamy po metody naturalne.
Co do nich należy?
- olejki eteryczne, naturalne wyciągi roślinne,
- naturalne wabiki i pułapki na komary – np. drożdże wymieszane z cukrem i ciepłą wodą, wlane do plastikowej butelki i pozostawione nieopodal nas,
- moskitiery,
- suplementacja witamin z grupy B,
- dym z ogniska, palonej kawy lub ziół i trawy. Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.