Trwa ładowanie...

Zioła, które odstraszają komary i kleszcze. Posadź na balkonie

Avatar placeholder
01.08.2023 10:41
Zioła odstraszające komary
Zioła odstraszające komary (123rf.com)

Sezon na komary rozpoczął się na dobre. Wieczorne odpoczywanie na tarasie zwykle kończy się bolesnymi pogryzieniami, które skutecznie zniechęcają do przebywania na świeżym powietrzu. Wystarczy jednak postawić tam kilka doniczek z ziołami, aby odstraszyć komary.

spis treści

1. Komary nie lubią intensywnych zapachów

Komary są bardzo wyczulone na zapach. Przyciąga je głównie nasz pot, ale podobają im się też mocne kwiatowe zapachy. Na szczęście są też takie, których komary nie lubią. I to na nich powinniśmy się skupić. Większość ziół, których zapach odstrasza komary, można z powodzeniem wykorzystać w kuchni. Inne pełnią funkcję ozdobną.

Pamiętaj, że efekt odstraszający uzyskasz, gdy na tarasie lub okiennym parapecie postawisz kilka lub nawet kilkanaście doniczek z roślinami. Jedna może nie wystarczyć. Jakie zioła odstraszają komary?

2. Bazylia, melisa i rozmaryn odstraszą komary

Zobacz film: "Dlaczego skóra swędzi po ukąszeniu komara?"

Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i na balkonie ustawić doniczki z bazylią i rozmarynem. Nie tylko pozbędziesz się uporczywych komarów, ale też zyskasz świeże listki, które wykorzystasz do letnich potraw.

Listki możesz też zerwać, drobno posiekać i postawić na spodeczku. Zapach, który będą wydzielać, jest bardzo nieprzyjemny dla komarów. Jeśli panujesz grilla, możesz też dorzucić kilka gałązek rozmarynu do paleniska. Aromatyczny dym uchroni przed ugryzieniami.

3. Geranium w walce z komarami

Kolejną rośliną, którą warto mieć na balkonie jest geranium. Ma piękne kwiaty i liście, a jej zapach skutecznie odstrasza nie tylko komary, ale też kleszcze. Liście geranium wydzielają zapach cytrynowo-różany, którego owady bardzo nie lubią.

Z listków geranium możesz też przygotować specjalny spray, który uchroni cię przed ugryzieniami. Młode listki ostrożnie kroimy, przekładamy do ciemnej butelki i zalewamy wódką. Po ok. 10 dniach otrzymujemy mocną miksturę, którą przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy ciało.

Możemy też rozpylić ją w pobliżu miejsca, w którym przebywamy. Komary będą trzymały się z daleka.

4. Zapachy, których nie lubią komary

Oprócz wyżej wymienionych komary nie przepadają też za zapachem:

Jest jednak jedna roślina, która w porównaniu z innymi najskuteczniej odstrasza te owady. To kocimiętka.

Ta ozdobna roślina dorasta do 50 cm wysokości. Tworzy gęste kępy z długimi pędami zakończonymi fioletowymi kwiatostanami. Cała roślina pachnie bardzo intensywnie. Jest tylko jedna mała uwaga... komary nie cierpią kocimiętki, ale za to uwielbiają ją koty. Właściciele kotów muszą więc liczyć się z tym, że roślina będzie regularnie podgryzana.

Podczas przebywania w towarzystwie roślin odstraszających komary warto też pamiętać o tym, żeby od czasu do czasu je poruszyć. Dzięki temu listki będą intensywniej wydzielały zapach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze