Preparaty do pielęgnacji włosów
Wybierając odpowiedni szampon należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd włosów (tłuste, cienkie, suche, farbowane), ale również stan skóry głowy (normalna, sucha, z łupieżem). Jeśli myjesz włosy codziennie, wybierz szampon dostosowany do częstych myć, a przed myciem wykonaj krótki masaż głowy.
1. Jak myć włosy?
Przed myciem włosów, dobrze jest wykonać 5-minutowy masaż, który stymuluje krążenie krwi skóry głowy. Podczas mycia należy delikatnie masować głowę, a nie szorować. Dwukrotne nakładanie szamponu nie jest konieczne i niepotrzebnie obciąża skórę głowy. Lepiej po kilku chwilach zmoczyć ponownie włosy i znowu delikatnie masować. Zawsze należy bardzo dokładnie spłukać włosy i zakończyć spłukiwanie porcją chłodnej wody, która zamyka łuskę włosa.
NATYCHMIASTOWE ODŚWIEŻENIE
W sytuacji, kiedy nasze włosy nie prezentują się najlepiej, a my nie możemy ich w danej chwili umyć, warto sięgnąć po suchy szampon. Sprawdź, na czym polega jego działanie.
1.1. Włosy suche
Dla włosów suchych najlepszy jest szampon bogaty w aktywne składniki odżywcze (ceramidy, niezbędne kwasy tłuszczowe). Nie należy zbyt często myć (najlepiej 1 w tygodniu) oraz suszyć włosów, ponieważ wysoka temperatura je osłabia. Dwa razy w miesiącu przed myciem nałóż na suche włosy maskę odżywczą (z masłem shea lub olejem palmowym) i pozostaw na nich na 20 minut lub najlepiej na całą noc pod ręcznikiem. Włosy suche najlepiej często obcinać, żeby eliminować wysuszone końcówki.
1.2. Włosy tłuste
Dla włosów tłustych najlepszy jest specjalny szampon przeznaczony do tego typu włosów, którego nie należy jednak używać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie takiego szamponu może zwiększyć produkcję sebum, czyli sprawić, że włosy będą tłuste. Do codziennego stosowania należy używać szamponu o PH neutralnym. Włosy tłuste wymagają regularnego nakładania maski do włosów na bazie glinki, która odbudowuje włosy. Unikaj pobudzania skóry głowy przez masaże i zbyt energiczne szczotkowanie. Włosy farbowane i po trwałej ondulacji często mają tłuste cebulki i suche końce. Do pielęgnacji takich włosów należy stosować łagodne szampony o PH neutralnym oraz preparaty do włosów suchych na końcówki i, regularnie, maski do włosów z glinką na tłuste cebulki.
Czytaj więcej
1.3. Włosy z łupieżem
Przed rozpoczęciem kuracji przeciwłupieżowej należy określić rodzaj łupieżu: suchy lub tłusty. W przeciwieństwie do łupieżu suchego, który oddziela się od skóry głowy i spada na ramiona, łupież tłusty przylega do skóry i może wywoływać swędzenie. W przypadku łupieżu suchego należy używać szamponu przeciwłupieżowego 1 lub 2 razy w tygodniu (nie więcej, ponieważ mogłoby to podrażnić skórę głowy) przez miesiąc, a następnie w celach zapobiegawczych - raz na dwa tygodnie. Jeśli łupieżowi tłustemu towarzyszą inne problemy skórne (czerwone plamy, złuszczanie się naskórka na czole, brwiach...) należy skontaktować się z lekarzem ogólnym lub z dermatologiem, tylko on będzie w stanie rozpoznać przyczynę łupieżu i zalecić odpowiednie leczenie.
2. Maski i odżywki do włosów
Odżywka do włosów jest stosowana po myciu. Nakładana na włosy, szczególnie na włosy przesuszone, musi na nich pozostać przez kilka minut (dokładny czas jest określony na opakowaniu), a następnie należy ją dokładnie spłukać. Maski do włosów mają bardziej dogłębne działanie. Ich stosowanie jest konieczne, jeśli włosy są przesuszone i osłabione np. przez farbowanie, dekoloryzację, trwałą ondulację, częste suszenie, wiatr czy słońce. Aby zoptymalizować działanie maski do włosów dobrze jest owinąć głowę ciepłym ręcznikiem i potrzymać preparat dłużej na włosach. Niektóre preparaty są bez spłukiwania, np. serum, którego kilka kropel skutecznie wygładza włosy i nadaje im blask.
3. Zdrowe włosy a odżywianie
Piękno włosów pochodzi również z wnętrza organizmu, dlatego tak ważna jest zrównoważona dieta. Aby mieć zdrowe włosy należy dostarczać organizmowi m.in.: protein, żelaza, cynku, witamin B oraz siarki.