Nigdy nie palili papierosów. Takie objawy dawał u nich rak płuc
Rak płuc należy do najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Powszechnie uważa się, że jest "zarezerwowany" wyłącznie dla palaczy tytoniu. A to nieprawda, bo nawet jedna piąta chorych nigdy nie paliła papierosów. Jakie daje objawy? Dzięki Lung Cancer Research Foundation każdy może je z łatwością zapamiętać.
1. Rak płuc najczęstszy i najgroźniejszy z nowotworów
W Polsce rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem, a zarazem najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka. 5-letnia przeżywalność w odniesieniu do tego nowotworu sięga zaledwie 14-15 proc., podczas gdy w przypadku innego zabójcy – raka jelita grubego – jest to 53 proc., a w odniesieniu do raka piersi – ponad 76 proc.
Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że co roku na raka płuc zapadają 22 tysiące Polaków, ale do 2025 ta liczba może wzrosnąć nawet do 23,5 tys. Przeważająca większość zachorowań to skutek palenia papierosów i narażenia na toksyczne substancje w dymie tytoniowym, ale w grupie ryzyka znajdują się też bierni palacze, osoby narażone na działanie substancji tj. azbest, radon arsen, beryl, czy chlorek winylu, czy wreszcie osoby z historią raka w rodzinie. Istotnym czynnikiem ryzyka jest także zanieczyszczenie powietrza.
Niestety bardzo często, gdy pojawią się objawy choroby, nowotwór jest w zaawansowanym stadium. Niektóre z nich chorzy bagatelizują przez długi czas.
2. B-R-E-A-T-H-E, czyli siedem objawów raka płuc
Amerykańska organizacja Lung Cancer Research Foundation wskazuje na siedem głównych objawów, czerwonych flag organizmu. Łatwo je zapamiętać, bo tworzą akronim BREATHE (ang. oddech).
- B – (blood) – krew w plwocinie, objaw, który może dotykać nawet jednej trzeciej chorych,
- R – (recurring respiratory infections) – infekcje dróg oddechowych – może to być nawracające zapalenie płuc przebiegające z gorączką i wydzieliną z dróg oddechowych,
- E – (enduring cough) - uporczywy kaszel; szacuje się, że dotyczy 45-75 proc. pacjentów z rakiem płuc,
- A – (ache or pain in shoulder, back or chest) – ból barków, pleców lub klatki piersiowej; dolegliwości mogą pojawiać się w zależności od lokalizacji guza, niekiedy jest to także obrzęk głowy, szyi czy kończyn górnych,
- T – (trouble breathing) – problemy z oddychaniem, duszności; dotykają 60-70 proc. chorych,
- H – (hoarseness or wheezing) – chrypka lub świszczący oddech. Chrypka to skutek naciekania na nerw krtaniowy wsteczny i może wskazywać, że guz jest nieoperacyjny,
- E – (exhaustion) – wyczerpanie, przewlekłe zmęczenie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.