Trwa ładowanie...

Norweska księżna myślała, że ma menopauzę. Diagnoza zaskoczyła

Mette-Marit, 44-letnia księżna koronna Norwegii, przez kilka tygodni skarżyła się na zawroty głowy oraz mdłości. Były to objawy przypominające wczesną menopauzę. Po wykonaniu badań okazało się jednak, że przyczyną dolegliwości jest BPPV, czyli łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Częste dolegliwości, których nie można lekceważyć"

Już pod koniec listopada minionego roku księżna Mette-Marit ze względu na stan zdrowia musiała odwołać niektóre ze swoich publicznych wystąpień.

W wywiadzie dla stacji radiowej "P3" mówiła, że zmaga się z częstymi zawrotami i bólami głowy oraz nadmierną potliwością. Była niemal pewna, że w ten sposób daje o sobie znać menopauza.

Księżna zmagała się z zawrotami głowy
Księżna zmagała się z zawrotami głowy (Instagram @hrhcrownprincessmettemarit )

Niedawno Norweski Pałac Królewski wydał oficjalne oświadczenie. Wynika z niego, że 44-letnia księżna choruje na BPPV, czyli łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy. Choroba ta jest wynikiem dysfunkcji błędnika.

Czym objawia się BPPV? Częstymi, krótkimi zawrotami głowy, które wywoływane są zmianami położenia głowy. Chory odczuwa je np. przy schylaniu lub przy układaniu się do snu. Oprócz tego, choroba powoduje nudności.

Do tej pory nie udało się znaleźć przyczyny BPPV.

Księżna myślała, że to menopauza
Księżna myślała, że to menopauza (Instagram @hrhcrownprincessmettemarit)

U księżnej natychmiast wdrożono leczenie. Teraz Mette-Marit czuje się znacznie lepiej. Niedługo powróci do swoich obowiązków.

6 typów bólu głowy. O czym świadczą i jak z nimi walczyć?
6 typów bólu głowy. O czym świadczą i jak z nimi walczyć? [7 zdjęć]

Ból głowy to dolegliwość, która dotyka większości z nas. Czasem jest silny, ale krótkotrwały, innym razem...

zobacz galerię

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.