Trwa ładowanie...

Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2017

Terapia dla osób z idiopatycznym włóknieniem płuc, 84 nowe preparaty, w tym dla osób chorych na cukrzycę oraz więcej bezpłatnych leków dla seniorów – od 1 stycznia resort zdrowia wprowadza nową listę leków refundowanych.

1. Terapia ratująca życie

Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc zyskali wreszcie dostęp do nowoczesnej terapii, która nie tylko ratuje życie, ale również je wydłuża. Od 1 stycznia 2017 roku lek pirfenidon będzie refundowany. Dotychczas pacjenci musieli za niego płacić 6-9 tys. złotych miesięcznie.

  • To pierwszy i jedyny lek w Polsce na tę chorobę, który jest refundowany. Pacjenci, którzy będą w programie lekowym dostaną go za darmo - tłumaczy serwisowi WP abcZdrowie dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - To wielka radość dla pacjentów. Ten lek spowalnia postęp choroby - zaznacza.

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

Z decyzji resortu cieszy się także Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc.

W rozmowie z serwisem rynekzdrowia.pl, powiedział, że to bardzo dobre posunięcie, na którym skorzystają wszyscy pacjenci z tym schorzeniem.

Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą rzadką. Zaledwie połowa pacjentów przeżywa trzy lata od momentu wykrycia schorzenia. Choroba jest zazwyczaj diagnozowana u osób po 50. roku życia.

Szacuje się, że w Polsce rocznie zapada na nią 1000 osób. Przyczyny nie są znane. Wśród czynników ryzyka wymienia się palenie tytoniu.

2. Program dla chorych na raka

Refundacją objęto osiem nowych programów lekowych. Dostęp do leków zyskają pacjenci z wrodzonymi zespołami autozapalnymi (leczeni są anakinrą) oraz chorzy na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry (leczeni są wismodegibem).

Resort zdrowia wprowadził także zmiany w dotychczasowych programach lekowych. Pacjentom chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego udostępnił pełną terapię infliksymabem, a w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna wydłużył leczenie podtrzymujące infliksymabem z 12 do 24 miesięcy.

3. Nowe leki

Do listy refundacyjnej dodano 84 leki: 60 do listy aptecznej, 11 do katalogu chemioterapii i 13 w ramach programów lekowych.

Rozszerzono również listę bezpłatnych leków dla seniorów. Poprzednia zawierała 1149 preparatów, nowa - 1167. Dodano, m.in. leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania u pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona.

4.

 

Przeczytaj koniecznie

 

Refundacją zostały objęte nowe produkty, m.in. Atozet stosowany w leczeniu hipercholesterolemii. Kolejny preparat to Toujeo przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2. Za 10 wstrzykiwaczy po 1,5 ml pacjent zapłaci 159,10 zł. Insulinę podaje się jednak raz w ciągu dnia i działa przez 24 godziny.

Refundacją objęty został także preparat Akynzeo stosowany u dorosłych pacjentów w profilaktyce nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

now
now (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza