Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2017

Terapia dla osób z idiopatycznym włóknieniem płuc, 84 nowe preparaty, w tym dla osób chorych na cukrzycę oraz więcej bezpłatnych leków dla seniorów – od 1 stycznia resort zdrowia wprowadza nową listę leków refundowanych.

Terapia ratująca życie

Chorzy na idiopatyczne włóknienie płuc zyskali wreszcie dostęp do nowoczesnej terapii, która nie tylko ratuje życie, ale również je wydłuża. Od 1 stycznia 2017 roku lek pirfenidon będzie refundowany. Dotychczas pacjenci musieli za niego płacić 6-9 tys. złotych miesięcznie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

  • To pierwszy i jedyny lek w Polsce na tę chorobę, który jest refundowany. Pacjenci, którzy będą w programie lekowym dostaną go za darmo - tłumaczy serwisowi WP abcZdrowie dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - To wielka radość dla pacjentów. Ten lek spowalnia postęp choroby - zaznacza.

Z decyzji resortu cieszy się także Lech Karpowicz, prezes Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc.

W rozmowie z serwisem rynekzdrowia.pl, powiedział, że to bardzo dobre posunięcie, na którym skorzystają wszyscy pacjenci z tym schorzeniem.

Idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą rzadką. Zaledwie połowa pacjentów przeżywa trzy lata od momentu wykrycia schorzenia. Choroba jest zazwyczaj diagnozowana u osób po 50. roku życia.

Szacuje się, że w Polsce rocznie zapada na nią 1000 osób. Przyczyny nie są znane. Wśród czynników ryzyka wymienia się palenie tytoniu.

Program dla chorych na raka

Refundacją objęto osiem nowych programów lekowych. Dostęp do leków zyskają pacjenci z wrodzonymi zespołami autozapalnymi (leczeni są anakinrą) oraz chorzy na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry (leczeni są wismodegibem).

Resort zdrowia wprowadził także zmiany w dotychczasowych programach lekowych. Pacjentom chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego udostępnił pełną terapię infliksymabem, a w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna wydłużył leczenie podtrzymujące infliksymabem z 12 do 24 miesięcy.

Nowe leki

Do listy refundacyjnej dodano 84 leki: 60 do listy aptecznej, 11 do katalogu chemioterapii i 13 w ramach programów lekowych.

Rozszerzono również listę bezpłatnych leków dla seniorów. Poprzednia zawierała 1149 preparatów, nowa - 1167. Dodano, m.in. leki zawierające substancję czynną pramipexolum do stosowania u pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona.

 

 

Refundacją zostały objęte nowe produkty, m.in. Atozet stosowany w leczeniu hipercholesterolemii. Kolejny preparat to Toujeo przeznaczony dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2. Za 10 wstrzykiwaczy po 1,5 ml pacjent zapłaci 159,10 zł. Insulinę podaje się jednak raz w ciągu dnia i działa przez 24 godziny.

Refundacją objęty został także preparat Akynzeo stosowany u dorosłych pacjentów w profilaktyce nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 9 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze (3)
~rumcajs
~rumcajs 9 miesięcy temu

Widzę, że biznes się kręci. Wprowadza się wciąż to nowe niby refundowane leki utrzymujące nas w chorobie - w łagodniejszej jej formie. Jednak wszyscy dalej muszą leki brać. Zamiast wyprodukować coś skutecznego - co się weźmie i jesteś zdrowy. Najważniejsze to utrzymywać człowieka w stanie wegetacyjnym - nie nazbyt zdrowym i nie takim, aby umarł. Zgodnie z zasadą, że "pacjent wyleczony to klient stracony" - zysku z niego nie ma.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 9 godzin temu

2

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...