Nowy lek na czerniaka z przerzutami

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że nowy lek niemal dwukrotnie wydłuża medianę czasu przeżycia chorych na czerniaka z przerzutami. Ustalenia naukowców z Jonsson Comprehensive Cancer Center sugerują, że leczenie raka skóry może wkrótce ulec poważnym zmianom.

Badania nad skutecznością nowego leku na czerniaka

Naukowcy przeanalizowali dane 132 pacjentów monitorowanych przez co najmniej rok. Były to osoby z zaawansowanym czerniakiem, u których wystąpiły przerzuty do innych narządów. Średnia życia w grupie pacjentów z tą postacią raka wynosi około 9 miesięcy. Przyjmowanie leku blokującego zmutowane białko BRAF wydłużyło czas przeżycia uczestników badania do 15,9 miesięcy. Mutacja BRAF występuje u niemal połowy pacjentów z czerniakiem z przerzutami. Badania wykazały, że przyjmowanie inhibitora białka BRAF dwa razy dziennie zmniejsza raka o ponad 1/3 aż u 53% chorych. U kolejnych 30% pacjentów nastąpiła mniejsza redukcja nowotworu. Tylko u 14% uczestników badania nie doszło do poprawy stanu zdrowia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Lek blokujący białko BRAF jest przełomem w leczeniu czerniaka z przerzutami. Naukowcy spodziewali się, że ten specyfik spowoduje kurczenie się czerniaka u wielu pacjentów i będzie skuteczniejszy niż chemioterapia. Nie przewidzieli jednak, że przyjmowanie tego leku przedłuży życie chorych.

Niestety, nowy lek na czerniaka ma swoje ograniczenia. Z czasem rak staje się oporny wobec tego medykamentu. Naukowcy badają tę oporność i zdążyli odkryć kilka mechanizmów, które pozwalają nowotworowi uniknąć działania leku. Obecnie badacze szukają sposobu na obejście tych mechanizmów.

Komentarze (2)
~Dani
~Dani ponad rok temu

mój mąż ma przerzuty do mozgu,i obecnie to leczenie wygląda jak zwyczajna spychologia.Z obrzękiem mozgu ,bedąc pacjentem kliniki w Warszawie biegal po sklepach na miescie.Do domu wypisany zostal zaraz po pięciodniowej radioterapii z konską dawką sterydu.Z jego siostrą walczylysmy z Nim dwie noce ,goniąc za Nim po lesie.Trzeba bylo nieźle pertraktować przyjęcie na oddział neurologiczny w lokalnym szpitalu.Uwazam,ze wypisano męza za wcześnie,ale ktoby tam przejmowal się chorym z powaznym rokowaniem.Po...ane czasy i tyle.Niech mi nikt nie mowi,ze lekarz ,to profesja szczegolna.Moze kiedyś byla,dziś to zwykły fach.

Odpowiedz
~Gosia
~Gosia ponad rok temu

Jakie duże muszą być przerzuty do organów aby otrzymać szczepionkę? Przykro mi, ale mam wrażenie, że niechetnie jest podawana. Jeżeli są juz przerzuty to wydawałoby się, że należy działać jak najprędzej, tymczasem lekarze twierdzą, że raczej nie ma mozliwości leczenia lekiem na mutację BRAF. Kto decyduje o życiu ludzkim? Kto ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie
Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Nowy środek w leczeniu czerniaka

Amerykańscy naukowcy opracowali nowy lek, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu czerniaka z przerzutami. Innowacyjny środek wykorzystuje komórki (...) . Badania nad skutecznością...

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Nowy lek na czerniaka bliski dopuszczenia do obrotu

. Mutacja genu BRAF występuje u połowy pacjentów cierpiących na czerniaka z przerzutami do innych organów. Wpływając na gen, lek powstrzymuje produkcję (...) Producent pigułki, która hamuje rozwój czerniaka...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

prostaty i przerzutami. Autorzy badania skoncentrowali się na działaniu genu Plk1, kluczowego regulatora cyklu komórkowego. Podział komórek a rak (...) , a w innych nie. Komórki, które były pozbawione tego genu, nie reagowały na działanie...

Czerniak - objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka

Dowiedz się, jak rozpoznać czerniaka

na rozwijającego się czerniaka. Jeśli zauważysz nowy pieprzyk na ciele, lepiej skonsultować się z dermatologiem, aby wykluczyć raka skóry. To szczególnie ważne (...) Czerniak to nie żarty Rozpoznanie...

Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie

Inhibitor kinazy w leczeniu raka trzustki

Rak trzustki co roku przyczynia się do śmierci tysięcy ludzi. Amerykańscy naukowcy testują obecnie nowy lek - inhibitor kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (...) stabilnego stanu, który utrzymywał się średnio przez 113 dni....

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Nowy sposób usuwania blizn

Nowy sposób usuwania blizn

Naukowcy wyszli z założenia, że najlepszym sposobem trwałego usunięcia blizny będzie pozwolenie zdrowej tkance na uzupełnienie zmienionego miejsca - dzięki temu skóra stanie się znów elastyczna i zacznie spełniać swoją funkcję.

Stres

Nowy smak kawy

Nowy smak kawy

Użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi, natomiast spojrzenie na trudną sytuację z innej perspektywy może wiele zmienić.