Nowy lek na czerniaka z przerzutami
Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że nowy lek niemal dwukrotnie wydłuża medianę czasu przeżycia chorych na czerniaka z przerzutami. Ustalenia naukowców z Jonsson Comprehensive Cancer Center sugerują, że leczenie raka skóry może wkrótce ulec poważnym zmianom.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
1. Badania nad skutecznością nowego leku na czerniaka
Naukowcy przeanalizowali dane 132 pacjentów monitorowanych przez co najmniej rok. Były to osoby z zaawansowanym czerniakiem, u których wystąpiły przerzuty do innych narządów. Średnia życia w grupie pacjentów z tą postacią raka wynosi około 9 miesięcy. Przyjmowanie leku blokującego zmutowane białko BRAF wydłużyło czas przeżycia uczestników badania do 15,9 miesięcy. Mutacja BRAF występuje u niemal połowy pacjentów z czerniakiem z przerzutami. Badania wykazały, że przyjmowanie inhibitora białka BRAF dwa razy dziennie zmniejsza raka o ponad 1/3 aż u 53% chorych. U kolejnych 30% pacjentów nastąpiła mniejsza redukcja nowotworu. Tylko u 14% uczestników badania nie doszło do poprawy stanu zdrowia.
Lek blokujący białko BRAF jest przełomem w leczeniu czerniaka z przerzutami. Naukowcy spodziewali się, że ten specyfik spowoduje kurczenie się czerniaka u wielu pacjentów i będzie skuteczniejszy niż chemioterapia. Nie przewidzieli jednak, że przyjmowanie tego leku przedłuży życie chorych.
Niestety, nowy lek na czerniaka ma swoje ograniczenia. Z czasem rak staje się oporny wobec tego medykamentu. Naukowcy badają tę oporność i zdążyli odkryć kilka mechanizmów, które pozwalają nowotworowi uniknąć działania leku. Obecnie badacze szukają sposobu na obejście tych mechanizmów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.