Trwa ładowanie...

Nowy lek na czerniaka z przerzutami

Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że nowy lek niemal dwukrotnie wydłuża medianę czasu przeżycia chorych na czerniaka z przerzutami. Ustalenia naukowców z Jonsson Comprehensive Cancer Center sugerują, że leczenie raka skóry może wkrótce ulec poważnym zmianom.

Zobacz film: "Przyczyny czerniaka"

1. Badania nad skutecznością nowego leku na czerniaka

Naukowcy przeanalizowali dane 132 pacjentów monitorowanych przez co najmniej rok. Były to osoby z zaawansowanym czerniakiem, u których wystąpiły przerzuty do innych narządów. Średnia życia w grupie pacjentów z tą postacią raka wynosi około 9 miesięcy. Przyjmowanie leku blokującego zmutowane białko BRAF wydłużyło czas przeżycia uczestników badania do 15,9 miesięcy. Mutacja BRAF występuje u niemal połowy pacjentów z czerniakiem z przerzutami. Badania wykazały, że przyjmowanie inhibitora białka BRAF dwa razy dziennie zmniejsza raka o ponad 1/3 aż u 53% chorych. U kolejnych 30% pacjentów nastąpiła mniejsza redukcja nowotworu. Tylko u 14% uczestników badania nie doszło do poprawy stanu zdrowia.

Lek blokujący białko BRAF jest przełomem w leczeniu czerniaka z przerzutami. Naukowcy spodziewali się, że ten specyfik spowoduje kurczenie się czerniaka u wielu pacjentów i będzie skuteczniejszy niż chemioterapia. Nie przewidzieli jednak, że przyjmowanie tego leku przedłuży życie chorych.

Niestety, nowy lek na czerniaka ma swoje ograniczenia. Z czasem rak staje się oporny wobec tego medykamentu. Naukowcy badają tę oporność i zdążyli odkryć kilka mechanizmów, które pozwalają nowotworowi uniknąć działania leku. Obecnie badacze szukają sposobu na obejście tych mechanizmów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.