Nowy lek przeciwmalaryczny
Naukowcy twierdzą, że należy zrezygnować z leczenia ostrej malarii przy pomocy chininy. Nie ma już wątpliwości, że znacznie skuteczniejszy jest nowy lek pozyskiwany z ziół stosowanych w tradycyjnej chińskiej medycynie.
1. Ostra malaria
Ostra malaria ma miejsce, gdy choroba upośledza funkcję najważniejszych narządów. Często utożsamia się ją z malarią dotykającą mózg. Co roku na ostrą malarię umiera ponad milion ludzi, większość z nich stanowią mieszkańcy krajów afrykańskich.
2. Badanie nowego leku na malarię
Światowa Organizacja Zdrowia już od 2006 roku w leczeniu malarii u dorosłych rekomenduje lek na bazie ekstraktu z chińskich ziół, jednak w przypadku dzieci brakowało wystarczających dowodów, które wskazywałyby, że nowy lek jest lepszy od chininy. W 2010 roku przeprowadzono kolejne, ósme badanie z zastosowaniem nowego farmaceutyku. We wszystkich eksperymentach łącznie wzięły udział 1664 osoby dorosłe i 5765 dzieci. Wyniki badań wskazują, że w stosunku do chininy, lek na bazie chińskich ziół zmniejszał śmiertelność o 39% wśród osób dorosłych i o 24% u dzieci. Na 1000 dorosłych z ostrą malarią zmarło 241 chorych leczonych chininą i 147 chorych leczonych nowym farmaceutykiem. W grupie 1000 dzieci zmarło 108 leczonych chininą i 83 wśród stosujących nowy farmaceutyk.
3. Skutki uboczne nowego leku na malarię
Lek pozyskiwany z chińskich ziół podaje się drogą dożylną. Stosowanie go u dzieci zwiększało ryzyko pojawienia się zaburzeń neurologicznych, jednak porównując potencjalne zagrożenie i korzyści wynikające z przyjmowania leku, ogólny rozrachunek był pozytywny. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zaleca go w leczeniu ostrej malarii zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.