Przejdź na WP

Objawy hemoroidów - etapy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to dość częsta i dokuczliwa dolegliwość. Są to niewielkie sploty naczyniowe wypełnione krwią i usytuowane w kanale odbytu. Ich obecność utrudnia prawidłowe funkcjonowanie końcowej części układu pokarmowego, a z czasem powoduje także wzrastający dyskomfort, uniemożliwiający pacjentowi normalne funkcjonowanie. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące symptomy i chcesz poznać dokładne objawy hemoroidów, musisz koniecznie zapoznać się z naszym artykułem.

Zobacz film: "Jak możemy zapobiegać hemoroidom?"

spis treści

1. Objawy hemoroidów - czynniki ryzyka rozwoju żylaków odbytu

2. Objawy hemoroidów - przyczyny choroby hemoroidalnej

Objawy hemoroidów
Objawy hemoroidów

Hemoroidy to nieprzyjemne i wstydliwe dolegliwości, guzki krwawnicze, które występują w żyłach. Cechują...

zobacz galerię

Poduszeczki tworzone przez hemoroidy odgrywają ważną rolę w organizmie, a mianowicie zapewniają szczelność kanału odbytowego. W przypadku parcia typowego dla oddawania stolca lub porodu, pęcznienie owych poduszeczek sprawia, że odbyt pozostaje zamknięty. Przyjmuje się, że przyczyną choroby hemoroidalnej jest nadmierne ciśnienie żylne lub ciśnienie zwieracza odbytu, a także zsunięcie się poduszeczek.

3. Objawy hemoroidów - etapy schorzenia

Objawy hemoroidów są zatem ściśle zależne od etapu na jakim znajduje się schorzenie. Początkowo, jak opisano wyżej, może być to jedynie krwawienie, lub na przykład świąd. W przypadku znacznego zaawansowania schorzenia mogą pojawić się następujące objawy hemoroidów:

 • krwawienie – jasnoczerwona krew widoczna na papierze toaletowym lub niewielkie ilości krwi pokrywające stolec. Może również dochodzić do bardziej obfitych krwawień, jednak nie są one masywne i nie stwarzają ryzyka zagrożenia życia. Krwawienie takie ma jednak charakter nawracający, w związku z czym rzadko, ale może doprowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza,
 • wypadanie guzków krwawniczych,
 • wrażenie obrzęku i ucisku,
 • uczucie dyskomfortu,
 • ból – pojawia się głównie przy pojawieniu się różnych powikłań, takich jak zakrzepica, czy zapalenie guzka krwawniczego, lub też przy współistnieniu innej choroby proktologicznej jak na przykład szczelina odbytu. Ból taki ma generalnie charakter stały,
 • stałe wilgotnienie odbytu,
 • świąd,
 • zaburzenia wypróżniania o charakterze na przykład nietrzymania gazów i stolca,
 • brudzenie bielizny.
Czy można wyleczyć hemoroidy?
Czy można wyleczyć hemoroidy?

Żylaki odbytu to nic innego jak poszerzone naczynia znajdujące się w kanale odbytu, które w wyniku powiększenia...

zobacz galerię

4. Objawy hemoroidów a diagnostyka

Kiedy zauważysz u sobie objawy hemoroidów, konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie choroby guzków krwawniczych każdorazowo powinno zostać poprzedzone zebraniem dokładnego wywiadu i szczegółowym badaniem lekarskim - w tym kolonoskopią. Taka procedura ma na celu wykluczenie innych chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jak na przykład rak jelita grubego czy choroby zapalne. By diagnostyka była dokładna, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań proktologicznych:

Rekto- i anoskopia to badania trwające kilka lub kilkanaście minut, wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Polegają one na wprowadzeniu odpowiedniego wziernika przez odbytnicę i obejrzeniu hemoroidów oraz kanału odbytu.
 Kolonoskopia to zaś badanie o zdecydowanie szerszych możliwościach. Przeprowadzane jest w ułożeniu na lewym boku.

Podczas kolonoskopii poprzez odbytnicę wprowadzany jest endoskop (bardzo giętki aparat optyczno-elektroniczny), który umożliwia badanie jelita grubego na całej jego długości. Badanie trwa około dwudziestu minut i najlepiej by wykonane zostało w analgosedacji, czyli krótkim znieczuleniu ogólnym. Kolonoskopia pozwala również na pobranie próbek do badań oraz na wykonywanie różnych zabiegów medycznych. Wszystkie te zabiegi są wówczas dla pacjenta bezbolesne.

5. Objawy hemoroidów a leczenie

Dla większości chorych choroba hemoroidalna to wciąż bardzo wstydliwa dolegliwość - cierpią latami lub wspomagają się różnego rodzaju farmaceutykami, które szczególnie w bardziej zaawansowanych fazach choroby przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę, a nawet objawy hemoroidów nasilają się. 
Do niedawna jedyną prawdziwie skuteczną metodą był zabieg operacyjny - bolesny, wymagający ogólnego znieczulenia i niekiedy powodujący komplikacje. Obecnie na szczęście istnieje wiele nieoperacyjnych metod leczenia hemoroidów takich jak na przykład:

 • elektrokoagulacja,
 • krioterapia,
 • skleroterapia,
 • Hemo-RF i Hemo-LT,
 • ligatura metodą Barrona – zabieg polegający na założeniu ciasnej gumowej opaski na podstawę guzka hemoroidalnego co hamuje dopływ krwi i powoduje martwicę guzka.

W rzeczywistości ponad 90% chorych, u których wystąpiły objawy hemoroidów, może być leczona tradycyjnymi lub nieinwazyjnymi metodami.

6. Objawy hemoroidów a profilaktyka

Aby objawy hemoroidów, takie jak ból i krwawienie z odbytu nie były twoim problem, wprowadź w życie kilka zasad:

Objawy hemoroidów - etapy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka
Objawy hemoroidów - etapy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka (123RF)

Objawy hemoroidów nie zawsze jednoznacznie wskazują na rozwój choroby. Jeśli jednak zauważyłeś niepojące symptomy, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza, by bolesne hemoroidy nie rozwinęły się w bardziej niebezpieczne schorzenie.

Następny artykuł: Objawy żylaków powrózka nasiennego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy