Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Ewa Rybicka

Oczyszczanie kwasami - na czym polega i czy jest bezpieczne

Avatar placeholder
12.02.2024 13:27
Oczyszczanie kwasami - na czym polega i czy jest bezpieczne
Oczyszczanie kwasami - na czym polega i czy jest bezpieczne (Zdjęcie kobiety w gabinecie kosmetycznym / Shutterstock)

Oczyszczanie kwasami to nic innego jak profesjonalny peeling z użyciem różnego rodzaju kwasów. Osłabiają one wiązania między komórkami martwej warstwy naskórka i pozwalają na jego złuszczenie. Dzięki temu skóra pozbawiona jest martwych komórek, a także zanieczyszczeń. Odtykają się pory, a skóra jest głęboko oczyszczona. Dzięki temu skóra lepiej wchłania dostarczane jej substancje odżywcze. Niestety, jest równocześnie podatna na podrażnienia.

spis treści

1. Co to jest oczyszczanie kwasami

Peelingi medyczne, wykorzystujące działanie kwasów, pomagają zwalczyć zmiany skórne, takie jak trądzik czy przebarwienia. Zabiegi te polegają na intensywnym złuszczaniu naskórka za pomocą silnie działających kwasów, najczęściej owocowych albo chemicznych. Peelingi medyczne inaczej nazywane są chemabrazją lub ablacją.

Kwasy rozluźnią wiązania między komórkami martwego naskórka. Zapewniają usunięcie martwych komórek, oczyszczenie porów i rozjaśnienie przebarwień. Po tak głębokim oczyszczeniu należy zdecydować się na terapię nawilżającą, maseczkę oraz odżywianie skóry. W tym czasie, po oczyszczeniu i bez martwej warstwy naskórka, jest ona o wiele bardziej podatna na wchłanianie różnego rodzaju substancji odżywczych. Profesjonalny peeling jest zalecany przy:

  • trądziku,
  • łojotoku,
  • szarej, zmęczonej skórze,
  • zmianach pigmentacyjnych,
  • bliznach,
  • pierwszych zmarszczkach mimicznych,
  • głębszych zmarszczkach.
Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

Te zmiany skórne są likwidowane przy użyciu różnego rodzaju kwasów, a także różnego ich stężenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Wskazania do oczyszczania kwasami

Tego typu zabiegi zalecane są przede wszystkim, gdy na skórze występują zmiany takie jak: przebarwienia (m.in. ostuda, piegi), trądzik, zaskórniki), rozstępy, blizny potrądzikowe, łojotok. Peelingi medyczne pomagają też zwalczyć problem suchej i szorstkiej skóry oraz skutki starzenia się – zmarszczki, utrata jędrności skóry. Peelingi medyczne wskazane są również do oczyszczania twarzy. Zabiegi te działają na różnej głębokości, można więc wyróżnić rodzaje peelingów medycznych: powierzchniowe (ścierają naskórek), średniogłębokie (działają na naskórek i górną warstwę skóry), głębokie (oddziałują na głębsze warstwy skóry).

Należy jednak pamiętać, że zabiegi z użyciem kwasów nie są przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazania do peelingów z użyciem kwasów to:

  • ciąża,
  • otwarte rany,
  • odmrożenia,
  • poparzenia,
  • choroby tkanki łącznej,
  • choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto),
  • cukrzyca,
  • stosowanie doustnych retinoidów (pochodnych witaminy A).

Peelingów kwasowych nie powinno się wykonywać także latem, kiedy słońce najmocniej operuje. Skóra potraktowana kwasami jest o wiele bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Podczas kuracji nie należy narażać skóry na nadmierną ekspozycję.

Również osoby, u których występuje skłonność do powstawania bliznowców, nie powinny korzystać z zabiegów, jakimi są peelingi medyczne.

Oczyszczanie organizmu – metody, wskazania, przeciwwskazania. Zabiegi oczyszczające organizm
Oczyszczanie organizmu – metody, wskazania, przeciwwskazania. Zabiegi oczyszczające organizm

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzić na wiele rozmaitych sposobów. Nie wszystkie metody są jednakowo

przeczytaj artykuł

3. Przygotowanie do oczyszczania kwasami

Przed peelingiemz użyciem kwasów, w zależności od wybranego zabiegu, zwykle trzeba stosować przez jakiś czas specjalny krem (np. zawierający kwas migdałowy, glikolowy czy retinowy).

Po peelingu medycznym należy stosować się do kilku zaleceń. Główne z nich to zakaz wystawiania skóry na promienie słoneczne przez co najmniej 4 tygodnie. Aby wzmocnić efekt zabiegu, wskazane jest stosowanie 2 razy dziennie kremów z **witaminą C.

Przez dwa tygodnie natomiast zabronione jest nakładanie na twarz kremów z kwasami AHA. Naskórek po peelingu medycznym może się złuszczać, pod żadnym pozorem nie można go wtedy zdrapywać. Przez 24 godziny po wykonaniu peelingu medycznego nie zaleca się też stosowania makijażu.

Przez co najmniej 4 tygodnie należy stosować codziennie krem z wysokim filtrem przeciwko szkodliwemu promieniowaniu UVA i UVB. Należy także unikać zbyt wysokich i niskich temperatur (lepiej nie robić peelingu kwasami w zimie!). Niezalecana jest także w tym czasie sauna i opalanie.

Zobacz także

4. Jak przebiega peeling kwasowy

Pierwszym etapem, przygotowującym do właściwego peelingu medycznego, jest stosowanie dwa tygodnie wcześniej kremu zawierającego aktywny związek. Już w gabinecie kosmetycznym zabieg zaczyna się od oczyszczenia i odtłuszczenia skóry twarzy. Następnie wazeliną zostają zabezpieczone okolice oczu i ust. Kolejnym, głównym krokiem peelingu medycznego, jest aplikowanie na skórę preparatów o różnych stężeniach związków aktywnych (uzależnione jest to od leczonego problemu).

Na koniec następuje neutralizacja kwasu, a na skórę nakładany jest nawilżający krem. Peelingi medyczne wykonywane są w serii zabiegów. Tylko wtedy efekt będzie zadowalający, a problem skórny zostanie zlikwidowany. Zazwyczaj zabiegi peelingów medycznych wykonywane są co trzy, cztery tygodnie przez kilka miesięcy.

5. Możliwe skutki uboczne stosowania kwasów

Po zabiegu może pojawić się kilka efektów, które będą sprawiały dyskomfort. Peelingi medyczne łączą się z odczuwaniem pieczenia i napięcia skóry. Po zabiegu na twarzy może pojawić się też rumień, który znika zazwyczaj w ciągu kilku dni. U nosiciela wirusa HSV może dojść do uaktywnienia się opryszczki. Innym skutkiem ubocznym peelingów medycznych jest pojawienie się zaburzeń w pigmentacji. Gdy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, który określi, czy stan jest właściwy czy odbiega od normy.

6. Rodzaje kwasów oczyszczających skórę

Peeling chemiczny twarzy, szyi i dekoltu, a także ciała, wykorzystuje różnego rodzaju kwasy. Mogą to być kwasy owocowe, takie jak kwas jabłkowy czy cytrynowy. Kwasy do najłagodniejszego peelingu, czyli peelingu enzymatycznego, to ekstrakty pozyskane z papai czy ananasa. Są one przeznaczone do cery wrażliwej i suchej, i nie powodują podrażnień, równocześnie głęboko i skutecznie oczyszczając skórę. Oprócz tego, pobudzają także produkcję keratyny, co poprawia elastyczność skóry.

Spa we własnym domu - galeria
Spa we własnym domu - galeria [6 zdjęć]

Nasza skóra potrzebuje szczególnej troski zarówno zimą, jak i latem, kiedy jest narażona na podrażnienia

zobacz galerię

Silniejsze od nich są kwasy chemiczne, takie jak fenolowy, glikolowy czy kwas salicylowy. Są one wykorzystywane przy zmniejszaniu zmarszczek, a także usuwaniu blizn i rozstępów. Popularne są także mieszanki różnych substancji, w tym kwasów złuszczających skórę. Łączy się na przykład kwas retinolowy z wyciągiem z rumianku, aby złagodzić ewentualne podrażnienia i wrażliwość skóry po zabiegu.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze