Trwa ładowanie...

Oddawanie krwi - honorowi krwiodawcy, zapotrzebowanie na krew

Avatar placeholder
30.03.2021 21:35
Oddawanie krwi - honorowi krwiodawcy, zapotrzebowanie na krew
Oddawanie krwi - honorowi krwiodawcy, zapotrzebowanie na krew

Oddawanie krwi w Polsce ma charakter dobrowolny i bezpłatny. Krwiodawstwo w naszym kraju opiera się na honorowych dawcach krwi. Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ponieważ pozwala uratować osoby cierpiące na schorzenia, którym towarzyszy niedobór krwi lub jej niektórych składników. Konieczne jest wtedy wykonanie tak zwanej transfuzji, czyli przetoczenia krwi. Nie każdy może zostać honorowym krwiodawcą. Dowiedz się, na czym polega oddawanie krwi.

spis treści

1. Oddawanie krwi – honorowi krwiodawcy

Teoretycznie krwiodawcą może zostać każda osoba między osiemnastym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia, która nie waży mniej niż pięćdziesiąt kilogramów. Jednak przed oddaniem krwi, każdy zgłaszający się do punktu krwiodawstwa musi wypełnić odpowiednią ankietę i być zbadany przez lekarza. To właśnie lekarz ostatecznie decyduje czy dana osoba może w danym momencie oddać krew czy nie.

W wypełnianej ankiecie znajdują się pytania dotyczące między innymi stanu samopoczucia, przebytych chorób, przebytych zabiegów, przyjmowanych leków, wyjazdów zagranicznych oraz posiadanych tatuaży.

Zobacz film: "Odkryto nowe grupy krwi"

W czasie badania lekarze przeprowadza wywiad, wykonuje badanie fizykalne i sprawdza podstawowe parametry. Procedura odadania krwi dopuszcza jedynie osoby zdrowe.

2. Oddawanie krwi – zapotrzebowanie na krew

To ile w danej chwili potrzeba krwi jest uzależnione od wielu czynników. Wpływa na to między innymi ilość wykonywanych planowo i nieplanowanych zabiegów operacyjnych w szpitalach. Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest bardzo duże.

Operacje w znieczuleniu ogólnym
Operacje w znieczuleniu ogólnym

Za chirurgiem widoczny jest monitor, który kontroluje świadomość pacjenta operowanego w znieczuleniu

zobacz galerię

W przypadku dużych operacji czasami zużywa się kilkanaście jednostek krwi jednej grupy. Trzeba przy tym pamiętać, że jedna jednostka to 450 mililitrów krwi.

W przypadku pacjentów z jedną z rzadszych grup krwi (np. AB Rh-) zgromadzenie odpowiedniej ilości krwi jest bardzo trudne. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale tylko około piętnastu procent populacji ma grupę krwi (Rh–). Nic więc dziwnego, że w bankach krwi zazwyczaj to właśnie jej brakuje. Po oddaniu krwi nadaje się ona do przetoczenia i przez czterdzieści dwa dni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Oddawanie krwi - metody

Oddawanie krwi może mieć różny charakter. Może polegać na oddawaniu krwi pełnej lub któregoś z jej składników. Właśnie pod tym kontem dobierane są metody pobierania krwi.

Oddawanie krwi metodą standardową (konwencjonalną) polega na pobraniu od dawcy w czasie około ośmiu minut czterystu pięćdziesięciu mililitrów krwi pełnej. Oddanie krwi pełnej jest możliwe nie częściej niż sześć razy w roku w przypadku mężczyzn i cztery razy w przypadku kobiet. Należy przy tym pamiętać, że odstęp pomiędzy wizytami w punkcie krwiodawstwa musi wynosić minimum dwa miesiące.

Zachowanie dwumiesięcznej przerwy jest konieczne by organizm mógł się zregenerować. Dzięki takim procedurom oddawanie krwi jest bezpieczne dla dawców.

Oddanie krwi metoda trombaferezy polega na pobraniu od dawcy dwustu pięćdziesięciu mililitrów płytek krwi. W tym wypadku oddawanie krwi trwa około jednej godziny. Przerwa między pobraniami z zastosowaniem tej metody musi wynosić minimum cztery tygodnie.

Oddawanie krwi metodą plazmaferezy automatycznej pozwala pobrać od dawcy jedynie osocze (plazmę). W czasie około czterdziestu minut z pomocą specjalnej maszyny pobranych zostaje od dawcy około sześciuset mililitrów plazmy. Stosując taką metodę od jednej osoby można pobrać nawet dwadzieścia pięć mililitrów osocza w ciągu roku. W tym wypadku przerwa musi wynosić jedynie dwa tygodnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze