Olejek jaśminowy - zastosowanie i właściwości lecznicze
Olejek jaśminowy jest otrzymywany w wyniku ekstrakcji kwiatów jaśminu wonnego (uprawianego w Indiach). Jego wysoka cena wynika z faktu, iż do wyprodukowania 1 kg olejku potrzebna jest 1 tona kwiatów, dlatego też sprzedaje się go często w połączeniu z naturalnym olejkiem jojoba. Olejek jaśminowy jest uznawany za doskonały afrodyzjak, ale pozytywnie wpływa także na skórę i jest wykorzystywany w aromaterapii. Sprawdzone jest także jego działanie uspokajające i rozluźniające napięcie mięśniowe.
1. Zastosowanie olejku jaśminowego
Olejki eteryczne są to czyste, stężone wyciągi z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców, które uzyskuje się metodą wyciskania lub destylacji. Choć znane są już od czasów starożytnych, dopiero w XX wieku ich stosowanie w celu poprawy zdrowia i samopoczucia nazwano aromaterapią. Naturalne olejki eteryczne wykazują właściwości lecznicze, stosowane są w kosmetologii i przemyśle perfumeryjnym. Znane są także jako naturalne afrodyzjaki, środki opóźniające starzenie się skóry oraz wspomagające gojenie się ran i blizn.
Olejek jaśminowy jest stosowany powszechnie nie tylko w aromaterapii, ale także w kosmetologii, szczególnie przy produkcji preparatów poprawiających wygląd cery. Wynika to z faktu, że ten olejek eteryczny ma skład podobny do naturalnej wydzieliny skóry, czyli sebum, i dlatego jest przez nią dobrze tolerowany. Olejek jaśminowy poprawia cyrkulację krwi i opóźnia starzenie się skóry. Mogą go stosować osoby z cerą wrażliwą, delikatną i trądzikową. Olejek jaśminowy jest składnikiem niemal wszystkich perfum dobrej jakości – kwiatowych i fantazyjnych. Jest też najczęściej stosowanym surowcem z grupy kwiatów białych. W pierwszej połowie XX wieku udział absolutu w perfumach wynosił nawet 10%. W końcu XX wieku stosowano nie więcej niż 1-2%. Olejek jaśminowy przyczynił się do sławy takich perfum, jak: No.5 „Chanel”, Joy „Patou” czy Fleur de fleurs „Ricci”.
2. Lecznicze właściwości olejku jaśminowego
Olejek jaśminowy ma działanie żółciopędne, aseptyczne, antyseptyczne, zwiększające produkcję mleka oraz zmniejszające stany napięcia nerwowego. Powinien być stosowany przez kobiety, które mają problemy z laktacją i wytwarzaniem właściwej ilości mleka. Ze względu na swoje lecznicze właściwości, olejek jaśminowy jest wykorzystywany do leczenia:
- bólu gardła,
- bólu głowy i migreny,
- przeziębienia,
- depresji.
Jedną z gałęzi kosmetologii, w której wykorzystywany jest olej jaśminowy, jest pielęgnacja włosów. Na jego bazie tworzy się maseczki, dzięki którym włosy mają nie tylko przepiękny, zmysłowy i długo utrzymujący się zapach, ale także są miękkie, błyszczące i dobrze się układają. Olej jaśminowy zalecany jest szczególnie w przypadku włosów suchych, zniszczonych trwałą ondulacją, prostowaniem, suszeniem i farbowaniem. Olejek jaśminowy doskonale komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak olejek sandałowy, szałwiowy czy cytrusowy. Nie tylko podkreśla ich zmysłowy charakter, ale także nadaje nutkę świeżości mieszaninie naturalnych olejków eterycznych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.