Trwa ładowanie...

Opracowano skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi Ebola!

 Katarzyna Krupka
01.10.2015 09:46
Nowa szczepionka przeciwko eboli może juz wkrótce powstrzymać rozprzestrzeniająca się epidemię
Nowa szczepionka przeciwko eboli może juz wkrótce powstrzymać rozprzestrzeniająca się epidemię (Zdjęcie szczepionki / Shutterstock )

31 lipca podczas konferencji w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia podała do wiadomości publicznej niezwykłą wiadomość – nowa szczepionka została przetestowana na ludziach i daje stuprocentową pewność sukcesu w walce z epidemią eboli.

spis treści
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą

zobacz galerię

1. Epidemia gorączki krwotocznej

Wirus Ebola odkryto w 1976 roku w Zairze, gdzie zabił wówczas 280 z 318 mieszkańców Yambuku. Jego nazwa pochodzi od rzeki Ebola przepływającej przez to miasteczko. Wirus nie przenosi się drogą kropelkową, ale poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi zakażonej osoby lub zwierzęcia. Może zabić w przeciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. Przez wiele lat eksperci i naukowcy z różnych stron świata prowadzili badania mające na celu opracowanie skutecznej szczepionki w walce ze śmiercionośnym wirusem. Niestety te, które dawały obiecujące wyniki w testach laboratoryjnych, traciły swoją skuteczność podczas prób wykonywanych na gryzoniach.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Zaledwie 2 lata temu w roku 2013 ****gorączka krwotoczna zabiła w Afryce Zachodniej prawie 12 tys. ludzi. Największe straty epidemia przyniosła w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, gdzie nie tylko uśmierciła 11 tys. osób, ale spowodowała ogromne straty w gospodarce i znacznie pogorszyła stan życia mieszkańców. Naukowcy rozpoczęli wyścig z czasem, którego z każdym dniem epidemii było coraz mniej. Badania nie przynosiły pożądanych rezultatów.

2. Dar dla Zachodniej Afryki

Dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan oceniła, że wyniki, które otrzymali naukowcy, są bardzo obiecujące. – To będzie całkowity przełom – powiedziała podczas konferencji zgromadzonym dziennikarzom. Eksperymentalna szczepionka przeciwko eboli po raz pierwszy w historii okazała się skuteczna na ludziach. Badania kliniczne przeprowadzone w Gwinei zakończyły się ogromnym sukcesem. W najbliższym czasie testami zostaną objęte również dzieci i młodzież. Organizacja Lekarzy bez Granic chce, aby badaniami zostały objęte pozostałe regiony dotknięte epidemią.

Testy przeprowadzono na ok. 4 tysiącach mieszkańców Gwinei metodą pierścieniową. Zaszczepiono wszystkich mieszkańców narażonych na kontakt z chorymi – całe ogniska epidemiczne, czyli tzw. pierścienie. Tym razem nie tworzono grupy placebo. Był to jedyny właściwy sposób, biorąc pod uwagę szybkość, z jaką rozprzestrzenia się ebola w tym regionie. W pierwszej grupie zaszczepiono 2014 osób – wszystkie tuż po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną. W drugiej – 2380 osób otrzymało szczepionkę dopiero po 3 tygodniach od kontaktu z chorym. Wyniki, które otrzymano, eksperci WHO określili jako „niezwykłe” – w pierwszej grupie nie odnotowano żadnych zachorowań na śmiercionośny wirus, w drugiej tylko 16.

Szczepionka VSV-ZEBOV została opracowana w zaledwie 12 miesięcy. W całości była finansowana ze środków Światowej Organizacji Zdrowia, a pracowała nad nią Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego. Patent został sprzedany firmom farmaceutycznym NewLink Genetics oraz Merck. Zanim jednak zostanie rozpoczęta produkcja szczepionek na światową skalę, prowadzący testy muszą mieć pewność, że nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Źródło: who.int

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze