Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opuchnięte powieki – przyczyny powstawania i metody leczenia

Avatar placeholder
12.09.2024 15:47
Opuchnięte powieki mogą być objawem wielu chorób i schorzeń, zarówno tych dotyczących oczu, jak i ogólnoustrojowych.
Opuchnięte powieki mogą być objawem wielu chorób i schorzeń, zarówno tych dotyczących oczu, jak i ogólnoustrojowych. (Adobe Stock)

Opuchnięte powieki mogą pojawiać się jako efekt nieprzespanej nocy, ale są też oznaką niektórych chorób. Jakie są przyczyny powstawania tego stanu i jak sobie z nim radzić?

spis treści

1. Opuchnięte powieki - przyczyny powstawania

Opuchnięte powieki to dość powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynikają one z niewielkich podrażnień, zmęczenia oczu lub braku snu. Nadmierne spożycie soli, alkoholu czy zatrzymanie wody w organizmie również może prowadzić do opuchlizny.

Niektóre alergie, np. na pyłki, kurz, sierść zwierząt, objawiają się opuchnięciem powiek, a także świądem i zaczerwienieniem. Dodatkowo, stan zapalny spojówek czy powiek wywołany przez infekcje bakteryjne, może prowadzić do obrzęku.

Warto również pamiętać, że opuchlizna może być wynikiem reakcji na kosmetyki stosowane w okolicach oczu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jakie choroby mogą powodować opuchliznę powiek?

Opuchnięte powieki mogą być objawem wielu chorób i schorzeń, zarówno tych dotyczących oczu, jak i ogólnoustrojowych. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • stany po urazach oczu, obecność ciała obcego które, powodują mechaniczne uszkodzenie tkanek oka oraz powiek, wskutek czego pojawia się opuchlizna,
  • alergie szczególnie na pyłki drzew kwiatów i traw, szczególnie wiosną i jesienią,
  • zapalenia w obrębie oczu takie jak: zapalenie brzegów powiek (z pieczeniem, świądem, łzawieniem), gradówka (z zaczerwienieniem i opuchnięciem jednej powieki), infekcyjne zapalenie spojówek (z czasami obecną wydzieliną ropną, obrzękiem powieki i powiększeniem węzłów chłonnych),
  • zaburzenia w obrębie oczodołu do których należą: zakrzepica zatoki jamistej (z wytrzeszczem oczu, a także zmniejszoną ruchomością gałki ocznej), zapalenie oczodołu (także przebiegające z wytrzeszczem, bolesnością i zmniejszoną ostrością widzenia), przedprzegrodowe zapalenie oczodołu (z gorączką i wytrzeszczem),
  • zapalenia zatok, którym towarzyszy też bolesność podczas pochylania się i zmniejszenie ruchomości gałek ocznych,
  • schorzenia ogólne, a przede wszystkim: choroby tarczycy, szczególnie jej nadczynności, czyli nadprodukcji hormonów. Dodatkowo mogą występować też suchość oka czy wytrzeszcz; przewlekłe schorzenia nerek (na przykład zespół nerczycowy jako efekt zapalenia kłębuszków nerkowych); niewydolność wątroby; zaburzenia krążenia; cukrzyca, infekcje bakteryjne, które przebiegają z bolesnością, łzawieniem i uczuciem obecności ciała obcego pod powieką,
  • jęczmień oka, który jest powodowany przez okresowe spadki odporności, objawiający się bolesnością i dużą opuchlizną powiek,
  • ugryzienia przez owady, które dodatkowo niosą za sobą świąd, pieczenie i bolesność,
  • długotrwały płacz, tarcie oczu, zmęczenie.

3. Opuchnięte powieki - leczenie

W walce z opuchniętymi powiekami warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody, które mogą przynieść ulgę. Sposobów na pozbywanie się obrzęku powiek jest wiele. Jeśli ten stan nie ma podłoża chorobowego, to można mu zaradzić stosując zimne okłady czy na przykład z ogórka. Można też zastosować żelową maseczkę.

Szeroko dostępne na rynku są też krople do oczu, które łagodzą opuchliznę i ją zmniejszają, niosąc jednocześnie ulgę. Jeżeli natomiast obrzęk powiek pojawił się nagle i nie ustępuje, to może oznaczać pojawienie się choroby. Wtedy należy się udać do lekarza okulisty, aby stwierdzić przyczynę. Mogą być też konieczne badania laboratoryjne, które dadzą podpowiedź na temat możliwej przyczyny. Czasami w takich przypadkach trzeba podjąć leczenie farmakologiczne.

4. Jak zapobiegać opuchniętym powiekom?

Aby uniknąć problemu opuchniętych powiek, warto wprowadzić kilka nawyków do swojej codziennej rutyny. Przede wszystkim, zadbaj o odpowiednią ilość snu - 7-8 godzin dziennie to minimum, aby organizm mógł się w pełni zregenerować.

Unikaj nadmiernej ilości soli i alkoholu w diecie, ponieważ te substancje sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Ważne jest również regularne picie wody, co pomaga w usuwaniu nadmiaru soli i toksyn z organizmu.

Jeśli stosujesz makijaż, pamiętaj o dokładnym demakijażu przed snem, aby nie podrażniać skóry powiek. W przypadku alergii unikaj, w miarę możliwości, kontaktu z alergenami i stosuj odpowiednie preparaty antyhistaminowe.

5. Kiedy opuchnięte powieki wymagają konsultacji z lekarzem?

Opuchnięte powieki, choć najczęściej niegroźne, mogą w niektórych przypadkach wymagać konsultacji z lekarzem.

Jeśli opuchlizna jest przewlekła, towarzyszy jej ból, zaczerwienienie lub zaburzenie widzenia, może to świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Warto skonsultować się z lekarzem również wtedy, gdy obrzęki są symetryczne i dotyczą obu oczu, co może wskazywać na problemy z nerkami, tarczycą lub układem krążenia. W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej lub wirusowej, takich jak jęczmień czy zapalenie spojówek, konieczne może być zastosowanie odpowiednich leków przepisanych przez specjalistę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze