Trwa ładowanie...

Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Avatar placeholder
16.04.2021 14:59
Ostroga piętowa to dolegliwość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie
Ostroga piętowa to dolegliwość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie (123rf.com)

Ostroga piętowa powstaje, gdy wapń odkłada się na pięcie. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest zwykle nadmierne rozciąganie wiązadła stopy. Jak leczyć ostrogę? Przed podjęciem profesjonalnego leczenia warto spróbować ulżyć stopom za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wagę. Nadmiar kilogramów powoduje zwiększony nacisk na stopy, zwłaszcza na pięty. Utrata zbędnych kilogramów to pierwszy, ale nie ostatni krok do zdrowych stóp. Jeśli ból stóp wywołany przez ostrogi na piętach będzie nie do zniesienia, konieczna może okazać się operacja stopy.

spis treści

1. Domowe sposoby

Leczenie ostrogi piętowej warto zacząć od osiągnięcia prawidłowej wagi, ale równie istotny jest dobór obuwia. Zrezygnuj z noszenia butów na obcasie lub przynajmniej znacznie ogranicz ich użycie. Pamiętaj, że ostroga piętowa częściej dokucza kobietom i ma to związek z rodzajem butów, jakie panie lubią nosić.

Wysokie obcasy wyglądają świetnie na stopach, ale powodują nadmierny nacisk na więzadła stopy i negatywnie wpływają na stan stóp. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • Przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej stopy, ryzyko pogorszenia stanu stóp zmaleje.
  • Noś wkładki pod pięty do butów.
  • Jeśli pięty bolą i stają się obrzęknięte, do stóp przyłóż okład z lodem.

Najprostszym sposobem na ostrogi piętowe jest wykorzystanie przeciwbólowych właściwości chłodu. Polega to na bezpośrednim stosowaniu kostki lodu w obrębie bolesnego obszaru pięty.

Możesz również wykorzystać przedmioty takie jak zmrożona puszka czy butelka. Taki chłodzący kompres przykłada się do powierzchni skóry w miejscu ostrogi piętowej na okres około 5-10 minut. Nie należy przekraczać tego czasu, gdyż może to grozić odmrożeniem skóry.

Bardzo ważne jest to, aby pomimo dolegliwości bólowych związanych z ostrogami piętowymi, nie rezygnować z umiarkowanej aktywności fizycznej. Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Odpowiednia aktywność fizyczna pomoże ci odzyskać sprawność danego obszaru ciała.

Ćwiczenia powinny być przeprowadzane w taki sposób, aby uniknąć zakwasów mięśni, tj. bólu mięśni. Nie musisz wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych, wystarczy np. energiczny spacer.

W leczeniu ostrogi piętowej ważne jest wygodne obuwie.
W leczeniu ostrogi piętowej ważne jest wygodne obuwie. (Shutterstock)

2. Leczenie ostrogi piętowej

Leczenie często polega na stosowaniu leków, ograniczających obrzęk i stan zapalny w obrębie ostrogi piętowej. Niektóre z popularnych leków na ostrogi piętowe zawierają ibuprofen. Składnik ten jest również zawarty w ogólnodostępnych lekach OTC. Jednak przed wyborem danego leku skonsultuj się koniecznie z lekarzem

Inna metoda leczenia ostrogi piętowej nie polega na zmniejszaniu stanu zapalnego, tylko skupia się bólu. Opiera się to na zastosowaniu specjalnych wkładek do stóp, które ograniczają podczas chodzenia nacisk na stopę. Są one łatwo dostępne w wielu aptekach i sklepach.

Wkładki na ostrogi piętowe oprócz działania ortopedycznego zmniejszają dolegliwości bólowe i podrażnienia pięty. Bardzo znaczącą rolę odgrywa utrata masy ciała. Często nadmierna waga bądź otyłość są głównym czynnikiem powodującym występowanie ostrogi piętowej. Wynika to głównie z obniżenia środka ciężkości ciała spowodowanego przez nadmiar kilogramów.

Pamiętaj o tym, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o leczeniu ostróg piętowych bądź uśmierzaniu bólu spowodowanego przez ostrogi piętowe, skonsultować się z lekarzem. Specjalista ten odpowiednio dobierze metodę leczenia ostrogi piętowej.

Niekiedy konieczna jest operacja ostrogi piętowej, ale można jej uniknąć poprzez zastosowanie innych sposobów leczenia. Do leczenia ostrogi piętowej używa się ultradźwięków, fizjoterapii oraz techniki zwanej “strapping”.

Ponadto leczenie ostrogi piętowej można przeprowadzić zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej działają na objawy tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk.

3. Zapobieganie nawrotom ostrogi piętowej

Aby ostroga piętowa nie była po raz kolejny problemem, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Warto nosić wkładki do butów oraz regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające.

Ostroga piętowa to dolegliwość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie. Gołym okiem nie sposób jej zauważyć, dlatego wszelkie niepokojące sygnały, na przykład silny ból podczas stania lub chodzenia, wymagają szybkiej wizyty u lekarza.

Wówczas można zacząć leczenie. Niekiedy wystarczą domowe sposoby, ale jeśli wypróbowałeś wszystkie nieinwazyjne metody na ostrogi piętowe, poczekaj z decyzją o operacji przynajmniej przez rok po zakończeniu leczenia tradycyjnymi metodami. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko komplikacji podczas operacji.

Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek
Zadbaj o swoje stopy - 9 najlepszych wskazówek [9 zdjęć]

Często nie przykładamy uwagi do pielęgnacji stóp. Niestety konsekwencją tego jest m.in. nadmierne przesuszenie

zobacz galerię
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze