Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie rentgenowskie ostrogi piętowej; schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, który może nawet ograniczyć poruszanie się.

Ostroga piętowa powstaje, gdy wapń odkłada się na pięcie. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest zwykle nadmierne rozciąganie wiązadła stopy. Jak leczyć ostrogę? Przed podjęciem profesjonalnego leczenia warto spróbować ulżyć stopom za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wagę. Nadmiar kilogramów powoduje zwiększony nacisk na stopy, zwłaszcza na pięty. Utrata zbędnych kilogramów to pierwszy, ale nie ostatni krok do zdrowych stóp. Jeśli ból stóp wywołany przez ostrogi na piętach będzie nie do zniesienia, konieczna może okazać się operacja stopy.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Ostroga piętowa - domowe sposoby leczenia

Leczenie ostrogi piętowej warto zacząć od osiągnięcia prawidłowej wagi, ale równie istotny jest dobór obuwia. Zrezygnuj z noszenia butów na obcasie lub przynajmniej znacznie ogranicz ich użycie. Pamiętaj, że ostroga piętowa częściej dokucza kobietom i ma to związek z rodzajem butów, jakie panie lubią nosić.

Wysokie obcasy wyglądają świetnie na stopach, ale powodują nadmierny nacisk na więzadła stopy i negatywnie wpływają na stan stóp. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej stopy, ryzyko pogorszenia stanu stóp zmaleje.
  • Noś wkładki pod pięty do butów.
  • Jeśli pięty bolą i stają się obrzęknięte, do stóp przyłóż okład z lodem.

Ostroga piętowa - leczenie

Niekiedy konieczna jest operacja ostrogi piętowej, ale można jej uniknąć poprzez zastosowanie innych sposobów leczenia. Do leczenia ostrogi piętowej używa się ultradźwięków, fizjoterapii oraz techniki zwanej “strapping”. Ponadto leczenie ostrogi piętowej można przeprowadzić zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostrogi piętowej działają na objawy tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk.

Oprócz wymienionych już metod leczenie ostróg piętowych należy zacząć od kilkudniowego odpoczynku. Konieczna jest rezygnacja z niektórych ćwiczeń, na przykład biegania i długotrwałego stania. Nie oznacza to jednak, że stopy mają być unieruchomione. Wręcz przeciwnie, opracowano zestaw ćwiczeń rozciągających, które mają na celu rozluźnienie tkanek otaczających kości pięty. Proste ćwiczenia wykonywane rano i wieczorem pomagają wielu osobom zmagającym się z ostrogami piętowymi. Ponadto warto stosować leki przeciwzapalne. Jednak nawet jeśli domowe sposoby na ostrogi piętowe pomogą, warto mieć świadomość, że niepożądane symptomy mogą wrócić.

Ostroga piętowa - zapobieganie nawrotom

Aby ostroga piętowa nie była po raz kolejny problemem, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Warto nosić wkładki do butów oraz regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające.

Ostroga piętowa to dolegliwość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie. Gołym okiem nie sposób jej zauważyć, dlatego wszelkie niepokojące sygnały, na przykład silny ból podczas stania lub chodzenia, wymagają szybkiej wizyty u lekarza. Wówczas można zacząć leczenie. Niekiedy wystarczą domowe sposoby, ale jeśli wypróbowałeś wszystkie nieinwazyjne metody na ostrogi piętowe, poczekaj z decyzją o operacji przynajmniej przez rok po zakończeniu leczenia tradycyjnymi metodami. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko komplikacji podczas operacji.

Komentarze (25)
~babraczka
~babraczka 6 miesięcy temu

Bla bla bla. Nie płać za tylko działaj. Kup buty bez pięty tzw. laczki lub chodaki. Po zastrzyku w piętę, po roku zacząłem ponownie odczuwać bóle. Gdy ból minął skojarzyłem to ze zmianą obuwia. Kupiłem buty bez pięty i zapomniałem o ostrodze ! Uważam, że chodząc w tzw.chodakach, podwijamy palce, i to ćwiczenie likwiduje ostrogę. Od roku, nie wiem co znaczy ta przypadłośc.

Odpowiedz
~babraczka
~babraczka 6 miesięcy temu

Nie płac za maści, płyny, tabletki. Kup buty bez pięty. W moim przypadku, po miesiącu zapomniałem o bólu. Uważam, że palce podciągając but prowadzą do zaniknięcia ostrogi. Od roku nie mam bóli więc coś w tym jest ! Nie zarabiam na tej informacji, więc jestem wiarygodny.

Odpowiedz
~maku66
~maku66 9 miesięcy temu

mnie pomogła kobieta która po prostu oburącz przekręciła piętę i złamała ostrogę z tego co się dowiedziałem miałem szczęście, że to się udało bo miałem w sprzyjający sposób wykształconą ostrogę i można było ją złamać

Odpowiedz
~Wiktoria
~Wiktoria 9 miesięcy temu

Również miałam ostrogę i zabiegi niestety były bezskuteczne - laser i UD, po laserze było wręcz gorzej. Dopiero lekarz ortopeda zlecił robioną maść przeciwzapalną i to mi ostrogę wyleczyło. Jest to stan zapalny mieśnia przypiętowego. Najskuteczniej dzialał Ostrogovnik, bo jest przeciwzapalny, a nie te drogie zabiegi.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom
Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

Ostrogi piętowe - sposoby na ból, leczenie

z obniżenia środka ciężkości ciała spowodowanego przez nadmiar kilogramów. - Wkładki na ostrogi piętowe - Ostroga piętowa - Ostroga piętowa - domowe...

Ostroga piętowa - domowe sposoby, leczenie, zapobieganie nawrotom

Wkładki na ostrogi piętowe

podeszwowego, co znacznie utrudnia chodzenie. Ostroga piętowa zazwyczaj rozwija się u osób, które dużo czasu spędzają w pozycji stojącej. Sprzyja (...) tworzeniu się wszelkich zmian zwyrodnieniowych w obrębie stopy. Leczenie...

#dzieńdobryWP

Jak uniknąć żylaków? (WIDEO)

Jak uniknąć żylaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

Masz żylaki? Sprawdź czego powinnaś unikać Czy można uchronić się przed żylakami? Czego należy unikać, a z czego zrezygnować żeby przestały być naszą zmorą? Na pytania Pauliny Smaszcz - Kurzajewskiej odpowiada dr Iwona Radziejewska, lekarz medycyny estetycznej...

Leczenie grypy

Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie

Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie

. Sprawdźmy, jakie są domowe sposoby na złagodzenie sympotomów przeziębienia. Pij dużo płynów W czasie choroby zaleca się picie 8 szklanek płynów dziennie (2 (...) warzywach. Zrób płukanie nosa Kolejnym sposobem...

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Skuteczność domowych sposobów Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie, nie obędzie (...) się bez antybiotyku. Jeśli jednak ból gardła spowodowany jest zwykłym...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Ostroga piętowa

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie rentgenowskie ostrogi piętowej; schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, który może nawet ograniczyć poruszanie się.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.