Ostrogi piętowe

Zdjęcie RTG zmian ostrogowych pięty

Zdjęcie rentgenowskie ostrogi piętowej; schorzenie to wiąże się z ogromnym bólem, który może nawet ograniczyć poruszanie się.

Ostrogi piętowe powstają, gdy wapń odkłada się na pięcie. Przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest zwykle nadmierne rozciąganie wiązadła stopy. Jak leczyć ostrogi? Przed podjęciem profesjonalnego leczenia warto spróbować ulżyć stopom za pomocą domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą wagę. Nadmiar kilogramów powoduje zwiększony nacisk na stopy, zwłaszcza na pięty. Utrata zbędnych kilogramów to pierwszy, ale nie ostatni krok do zdrowych stóp. Jeśli ból stóp wywołany przez ostrogi na piętach będzie nie do zniesienia, konieczna może okazać się operacja stopy.

1. Domowe sposoby leczenia ostróg piętowych

Leczenie ostróg piętowych warto zacząć od osiągnięcia prawidłowej wagi, ale równie istotny jest dobór obuwia. Zrezygnuj z noszenia butów na obcasie lub przynajmniej znacznie ogranicz ich użycie. Pamiętaj, że ostrogi piętowe częściej dokuczają kobietom i ma to związek z rodzajem butów, jakie panie lubią nosić.

Wysokie obcasy wyglądają świetnie na stopach, ale powodują nadmierny nacisk na więzadła stopy i negatywnie wpływają na stan stóp. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przed ćwiczeniami dobrze rozgrzej stopy, ryzyko pogorszenia stanu stóp zmaleje.
  • Noś wkładki pod pięty do butów.
  • Jeśli pięty bolą i stają się obrzęknięte, do stóp przyłóż okład z lodem.

2. Leczenie ostróg piętowych

Niekiedy konieczna jest operacja ostróg piętowych, ale można jej uniknąć poprzez zastosowanie innych sposobów leczenia. Do leczenia ostróg używa się ultradźwięków, fizjoterapii oraz techniki zwanej “strapping”. Ponadto leczenie ostróg piętowych można przeprowadzić zastrzykami ze steroidami. Steroidy w leczeniu ostróg piętowych działają na objawy tej dolegliwości, zmniejszając ból, zapalenie i obrzęk.

Oprócz wymienionych już metod leczenie ostróg piętowych należy zacząć od kilkudniowego odpoczynku. Konieczna jest rezygnacja z niektórych ćwiczeń, na przykład biegania i długotrwałego stania. Nie oznacza to jednak, że stopy mają być unieruchomione. Wręcz przeciwnie, opracowano zestaw ćwiczeń rozciągających, które mają na celu rozluźnienie tkanek otaczających kości pięty. Proste ćwiczenia wykonywane rano i wieczorem pomagają wielu osobom zmagającym się z ostrogami. Ponadto warto stosować leki przeciwzapalne. Jednak nawet jeśli domowe sposoby na ostrogi pomogą, warto mieć świadomość, że niepożądane symptomy mogą wrócić.

3. Jak zapobiegać nawrotom ostróg piętowych?

Aby ostrogi piętowe nie były po raz kolejny problemem, niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie. Warto nosić wkładki do butów oraz regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające.

Ostrogi piętowe to dolegliwość, którą wykryć może dopiero zdjęcie rentgenowskie. Gołym okiem nie sposób jej zauważyć, dlatego wszelkie niepokojące sygnały, na przykład silny ból podczas stania lub chodzenia, wymagają szybkiej wizyty u lekarza. Wówczas można zacząć leczenie. Niekiedy wystarczą domowe sposoby, ale jeśli wypróbowałeś wszystkie nieinwazyjne metody na ostrogi, poczekaj z decyzją o operacji przynajmniej przez rok po zakończeniu leczenia tradycyjnymi metodami. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko komplikacji podczas operacji.

Komentarze (13)
~jadwiga
~jadwiga

Dostałam dzis zastrzyk w piętę , po przyjściu do domu noga mien monotonnie boli cały czas .Boli mnie w kostce i ciągnie sie az pod kolano , nie wiem czy tak powinno być wziełam lek przeciwbólowy ale nic mi nie pomgł

Odpowiedz
~Basia
~Basia

Witam. Miałam ostrogi przez 2 lata. Próbowałam wszystkiego nawet keton al 50 (uśmierzy bul na pół dnia) Nie będę was zanudzać jaki przeszłam horror z tym i z "pomysłami"lekarzy . W te wakacje pojechałam do Rodos, jak już zepsułam sobie doszczętnie wakacje tym że musiałam leżeć w miejscu poszłam tam do apteki Pani przepisała mi LORATADYNRE 10m. pomyślałam odwaliło jej tabletki na alergie , puk puk , i jej tłumacze że mam ostrogi piętowa a ona dale więc wzięłam,zaryzykuje , tanie są ,(w przeciwieństwie do innych leków) jadłam 1 tabletkę codziennie po śniadaniu jak w zegarku , Odpukać w niemalowane , minęło 3 miesiące a ja Błonie Krakowskie mogę przejść szybko dookoła 2 razy (9km) i mi nic nie jest . Nie reklamuje niczego, od razu mówię. Zażywam jeszcze profilaktycznie Cyclo4Dios jest on na obrzęki nóg.

Odpowiedz
~Grazia
~Grazia

od 8 miesięcy walczę z ostrogą - była fala uderzeniowa, prądy, laser, smarowanie biszolinem i maścią z jaja kurzego+ocet+ terpentyna, łykam tran i specyfik z Kanady Sirra Sil, nosiłam wkładi do butów - i nic mi nie pomagało! w międzyczasie zaczął się problem z drugą nogą i od razu zaczęłam terapię - poprawa minimalna. Jestem szczupła, nie biegam, nie noszę obcasów - od lat chodzę w firmowych butach typu adidas, pracę mam głównie siedzącą, czyli nie spełniam warunków do powstawania ostróg, a jednak. Dowiedziałam się o metodzie "terapia fdm", jestem po 2 zabiegach, przyznaję bardzo bolesnych ale nie bardziej niż fala uderzeniowa i normalnie wstaję, chodzę, stoję na jednej nodze! Metoda ta likwiduje przyczynę powstawania ostrogi a nie skutek. Jestem też po pierwszym zabiegu na zespół cieśni nadgarstka i czuję wielką poprawę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ostrogi piętowe
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Typ figury?

~Lilina • ostatni post 20 godzin temu

2
Artykuły Ostrogi piętowe
Ostrogi piętowe

Wkładki na ostrogi piętowe

Ostrogi piętowe to zwyrodnienie dotykające kości, powodujące silny ból, początkowo pojawiający się po obciążeniu stopy, z czasem także w czasie spoczynku. Wkładki na ostrogi piętowe mogą pomóc w bezbolesnym chodzeniu, są jednak najskuteczniejsze ... zaawansowanych ostróg, wkładki na ostrogi piętowe nie wystarczą. Przyczyny powstawania ostróg piętowych Ostrogi piętowe powstają ... wskazane jest leczenie operacyjne. Pierwszą fazą leczenia są specjalne ortopedyczne wkładki na ostrogi piętowe do butów. Nosi...

Ostrogi piętowe

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Wprawdzie ostrogi piętowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą jednak wywoływać duży dyskomfort u osoby dotkniętej ... przy ostrogach piętowych? Najprostszym sposobem na ostrogi piętowe jest wykorzystanie przeciwbólowych właściwości chłodu. Polega ... , gdyż może to grozić odmrożeniem skóry - dolegliwością zdecydowanie poważniejszą niż ostrogi piętowe. Bardzo ważne jest to ... . energiczny spacer. W jaki sposób leczyć ostrogi piętowe? Trzecią metodą jest leczenie, które polega na stosowaniu...

Płaskostopie

Ból stóp

(...) ułożenie palucha. Ostrogi piętowe Ból stóp, a dokładniej pięty, może oznaczać zapalenie rozcięgna podeszwowego i...

Hydroterapia i balneoterapia

Kąpiel błotna

(...) i stawów, stany pourazowe tkanek miękkich, ostrogi piętowe, przykurcz, choroby kobiece, przewlekłe choroby...

Rehabilitacja

Zabiegi fizykoterapeutyczne

(...) Stosowany jest u osób cierpiących na schorzenia reumatologiczne i ostrogi piętowe. Chore miejsce może być naświetlane w...