Trwa ładowanie...

Otyłość niszczy mózg. Badania dowodzą, że nadwaga może prowadzić do choroby Alzheimera

Avatar placeholder
31.05.2021 15:11
Otyłość niszczy mózg. Badania dowodzą, że nadwaga może prowadzić do choroby Alzheimera
Otyłość niszczy mózg. Badania dowodzą, że nadwaga może prowadzić do choroby Alzheimera (123rf.com)

Otyłość niszczy mózg. Naukowcy wykazali, że ten stan może prowadzić do chorób związanych z uszkodzeniem mózgu. Badanie przeprowadzone na Princeton jest jednym z pierwszych, które pokazuje, dlaczego tak się dzieje.

spis treści

1. Wpływ otyłości na mózg

Od lat naukowcy ostrzegają o negatywnych konsekwencjach otyłości. I mimo że widzą zależność między wagą a występowaniem cukrzycy, chorób serca, demencji, a także innych chorób, ich bezpośrednia przyczyna nie jest do końca jasna.

Zdaniem naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton to właśnie otyłość ma wpływ na pogorszenie pracy mózgu. Przeprowadzone przez nich badania dowodzą, że dodatkowe kilogramy mogą mieć wpływ na choroby neurologiczne.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wyniki tych badań mogą zmienić podejście do zdrowia wielu osób. Szacuje się, że ponad 600 mln dorosłych osób jest otyła. Organizacja World Obesity Federation alarmuje, że w 2025 roku aż co 4 osoba na świecie może mieć nadwagę lub otyłość.

2. Ludzi otyli nie dbają o mózg

Badacze z Uniwersytetu w Princeton stwierdzili, że otyłość napędza niektóre komórki do nadużywania synaps. Proces ten uszkadza funkcje mózgu.

Według naukowców zdrowiem mózgu powinny przejmować się przede wszystkim osoby otyłe. Konieczna jest zrzucenie zbędnych kilogramów, aby chronić się przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Niestety, lekarze i pacjenci często bagatelizują tę przypadłość.

Współcześnie otyłość definiuje się na podstawie stosunku wagi do wzrostu. Można obliżczyć to za pomocą wskaźnika BMI, który używany jest do określenia prawidłowej masy ciała. Jeśli przekracza 29,9, mamy już doczynienia z chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.

3. Badania na myszach

Dr hab. Elise Cope z Princeton przeprowadziła serię eksperymentów na myszach. Wraz ze swoim zespołem chciała wyjaśnić powiązanie otyłości z chorobami mózgu. W pierwszym kroku doprowadzono myszy do otyłości, przez karmienie ich produktami pełnymi tłuszczów i cukru. Poddawano je też zadaniom na pamięć i świadomość przestrzenną.

Naukowcy odnotowali u mysz zmniejszenie aktywności komórek odpornościowych, zwanych komórkami mikrogleju. Zauważyli również spadek liczby dendrytycznych kolców, które są odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów elektrycznych w komórkach nerwowych.

Otyłe myszy nie podejmowały zadań, nie radziły sobie z wyjściem z labiryntu oraz miały problemy z pamięcią. Gryzonie o odpowiedniej wadze nie miały problemu z podejmowaniem i realizacją wyznaczonych przez naukowców zadań.

Co prawda, te badania nie będą przełomem i nie wskażą bezpośredniej przyczyny zmian neurologicznych. Jednak to kolejny krok, który może przybliżyć nas do tego odkrycia. Może to uratować zdrowie i życie wielu osób. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wyniesie 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być to już aż 135,5 mln ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze