Trwa ładowanie...

Otyłość niszczy mózg. Badania dowodzą, że nadwaga może prowadzić do choroby Alzheimera

Na świecie jest ponad 600 milionów ludzi otyłych. Naukowcy wykazali, że ten stan może prowadzić do chorób związanych z uszkodzeniem mózgu. Badanie przeprowadzone na Princeton jest jednym z pierwszych, które pokazuje, dlaczego tak się dzieje.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

1. Ludzi otyli nie dbają o mózg

Badacze z Uniwersytetu w Princeton stwierdzili, że otyłość napędza niektóre komórki do nadużywania synaps. Proces ten uszkadza funkcje mózgu.

Według naukowców zdrowiem mózgu powinny przejmować się przede wszystkim osoby otyłe. Konieczna jest zrzucenie zbędnych kilogramów, aby chronić się przed chorobami neurodegeneracyjnymi. Niestety, lekarze i pacjenci często bagatelizują tę przypadłość.

Współcześnie otyłość definiuje się na podstawie stosunku wagi do wzrostu. Można obliżczyć to za pomocą wskaźnika BMI, który używany jest do określenia prawidłowej masy ciała. Jeśli przekracza 29,9, mamy już doczynienia z chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej.

2. Badania na myszach

Dr hab. Elise Cope z Princeton przeprowadziła serię eksperymentów na myszach. Wraz ze swoim zespołem chciała wyjaśnić powiązanie otyłości z chorobami mózgu. W pierwszym kroku doprowadzono myszy do otyłości, przez karmienie ich produktami pełnymi tłuszczów i cukru. Poddawano je też zadaniom na pamięć i świadomość przestrzenną.

Naukowcy odnotowali u mysz zmniejszenie aktywności komórek odpornościowych, zwanych komórkami mikrogleju. Zauważyli również spadek liczby dendrytycznych kolców, które są odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów elektrycznych w komórkach nerwowych. Otyłe myszy nie podejmowały zadań, nie radziły sobie z wyjściem z labiryntu oraz miały problemy z pamięcią. Gryzonie o odpowiedniej wadze nie miały problemu z podejmowaniem i realizacją wyznaczonych przez naukowców zadań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pozwoli stwierdzić ryzyko demencji. Nawet 10 lat przed rozwojem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.