Trwa ładowanie...

Oznaczanie grup krwi

Podczas padania ocenie poddawane są zachowania krwinek w obecności surowicy wzorcowej (zawierającej określone przeciwciała) lub obecności krwinek wzorcowych (zawierających znane antygeny). Badający obserwuje reakcje nałożonej na płytkę szklaną kropli surowicy, czy powoduje aglutynację kropli dodanych krwinek. Aglutynacja to zjawisko zlepiania się krwinek czerwonych pod wpływem przeciwciał zawartych w surowicy w widoczne gołym okiem skupiska krwinek. Rutynowo oznacza się układ grupy AB0 i Rh.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Grupy krwi

Badanie grupy krwi jest jednym z podstawowych testów krwi, obok morfologii czy badania profilu lipidowego krwi. Grupę krwi określa się:

  • grupę A - jeżeli zaszła reakcja aglutynacji badanych krwinek tylko z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-A,
  • grupę B - jeżeli zaszła reakcja aglutynacji badanych krwinek tylko z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-B,
  • grupę AB - jeżeli zaszła reakcja aglutynacji badanych krwinek z surowicami zawierającymi przeciwciała anty-A i anty-B,
  • grupę 0 - jeżeli nie doszło do aglutynacji z żadną z surowic wzorcowych.

Wykrycie za pomocą krwinek wzorcowych grupy A lub B przeciwciał anty-A lub anty-B w surowicy potwierdza wynik badania. Określenie grupy krwi w układzie Rh wykonuje się przez sprawdzenie obecności lub jej braku antygenu D w badanych krwinkach czerwonych. Badanie wykonuje się za pomocą surowicy wzorcowej zawierającej przeciwciała anty-D.

2. Przetaczanie krwi

Oznaczenie grupy krwi jest konieczne, by móc przetoczyć w razie potrzeby pacjentowi krew. Krew musi pochodzić od osoby, która ma tę samą grupę krwi w układzie AB0, co biorca krwi. Jednak by bezpiecznie dokonać transfuzję krwi, należy jeszcze wykonać próbę krzyżową, która ostatecznie potwierdza lub nie zgodności do przetoczenia krwi dawcy z krwią biorcy. Biorca może mieć bowiem w osoczu krwi inne przeciwciała skierowane przeciwko krwinkom czerwonym dawcy, co stanowiłoby zagrożenie dla życia biorcy.

3. Kiedy wykonuje się badanie grupy krwi?

Wskazaniami do wykonania badania grupy krwi są:

  • konieczność przetoczenia krwi z powodu nagłej utraty krwi,
  • konieczność przetoczenia krwi w celu leczenia niedokrwistości,
  • przed każdym zabiegiem chirurgicznym, jeśli przewiduje się utratę krwi w trakcie zabiegu,
  • chęć zaspokojenia własnej ciekawości,
  • przewidywanie grupy krwi potomstwa.

Do wykonania badania potrzebne jest pobranie 5-10 ml krwi żylnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.