Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Patison - właściwości, zastosowanie w kuchni, kiszone patisony

Avatar placeholder
22.04.2021 15:31
Patisony, których używać będziemy w kuchni, powinny być stosunkowo młode
Patisony, których używać będziemy w kuchni, powinny być stosunkowo młode (123rf.com)

Patisony to warzywa będące odmianą zwyczajnej dyni, należy do rodziny dyniowatych. Jest to roślina jednoroczna pochodząca z Ameryki Północnej. Owoce patisona są duże, biało-zielonkawe, mają charakterystyczny wygląd, wyglądając jak dwa talerze o pofałdowanych brzegach złożone ze sobą. Wielkość patisonów może być różna, od 10 do 20 centymetrów średnicy. Patisony cieszą się popularnością w Europie, szczególnie zachodniej i południowej, oraz w Rosji.

spis treści

1. Właściwości patisonów

Owoce patisonów są lekkostrawne, mają delikatny smak i świetnie nadają się do zastosowania w diecie odchudzającej, ponieważ nie zawierają dużo węglowodanów. Patisony charakteryzują się delikatnym smakiem i aromatem, który przywodzi na myśl inne warzywa z tej rodziny, takie jak dynie, cukinie lub kabaczki].

100 gramów patisona zawiera jedynie 20 kalorii, przez co jest to świetna propozycja dla osób na diecie odchudzającej, chcących urozmaicić paletę smaków swoich dań. Na 100 gramów patisonów przypadają jedynie 2 gramy węglowodanów, co sprawia, że osoby chore na cukrzycę nie muszą obawiać się problemów po spożyciu tych warzyw.

Patisony to warzywa świetnie nadające się do urozmaicenia kuchni w diecie odchudzającej
Patisony to warzywa świetnie nadające się do urozmaicenia kuchni w diecie odchudzającej (123RF)
Zobacz film: "Jakie warzywa jeść jesienią?"

Kolejna dietetyczna cecha patisonów to niska zawartość tłuszczów, przez co mogą być składnikiem diet redukcyjnych. Mimo, że patisony nie zawierają wiele węglowodanów i tłuszczu, są to warzywa bogate w składniki mineralne i witaminy.

Wartości odżywcze patisonów to przede wszystkim magnez, potas oraz wapń. Pierwiastki te wpłyną pozytywnie na nasz układ nerwowy, a także mięśniowy i sercowy. Wysoka zawartość potasu poprawi pracę mózgu i proces zapamiętywania.

Witaminy w patisonach należą do grupy witamin B, jednak przeważająca ilość to witamina C, czyli kwas askorbionowy, której patisony są prawdziwą skarbnicą. Właściwości patisonów to również wpływ na przewód pokarmowy, ponieważ regulują one pracę żołądka i zapobiegają zmianom metabolizmu.

Przeczytaj także

2. Zastosowanie patisona

Patisony, których używać będziemy w kuchni, powinny być stosunkowo młode. Patisony powinny mieć jedynie kilka dni, ponieważ w takim wypadku są one najbardziej delikatne i soczyste, mają także najlepszy smak. Młode patisony mogą być zastosowane w różnych sałatkach, jednak także starsze mają swoje zastosowanie.

Można używać ich z powodzeniem w różnego rodzaju smażonych bądź duszonych potrawach. Starsze patisony mogą zastąpić ziemniak, jednak powinniśmy pamiętać o usunięciu skórki ze starszych patisonów, ponieważ jest ona zbyt gruba. Patisony doskonale nadają się do kiszenia bądź marynowania, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nimi przez cały rok.

10 mało popularnych warzyw, z których można zrobić zupę
10 mało popularnych warzyw, z których można zrobić zupę [11 zdjęć]

Liczbę roślin warzywnych, które są uprawiane na świecie ocenia się na około 250 gatunków, z czego w

zobacz galerię

3. Kiszone patisony

Kiszone patisony przygotujemy w prosty sposób, a potrzebne nam będą do tego jedynie same patisony, najlepiej małe i młode, małe słoiki, czosnek i nać kopru włoskiego.

Aby przygotować kiszone patisony, myjemy i wycieramy je, w między czasie gotując wodę z solą. Wyparzamy nasze słoiki, a następnie wkładamy do nich patisony, jeden ząbek czosnku oraz kawałek kopru. Zalewamy słoiki wrzącą wodą z solą, a następnie zakręcamy i odstawiamy. Kiszone patisony będą gotowe już po 2-3 dniach.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze